رد شدن به محتوای اصلی

اطلاعیه

 


جمهوری جنایتکار اسلامی زندانی سیاسی فیروز موسی لو را اعدام کرد!

سحرگاه روز دوشنبه ۳۰ خردادماه، حکم اعدام فیروز موسی لو، زندانی سیاسی در زندان ارومیه به اجرا درآمد این زندانی سیاسی روز شنبه ۲۸ خردادماه به بهانه دیدار با هیئتی از قوه قضاییه از بند عمومی زندان ارومیه به مکان نامعلومی منتقل شده بود. ولی جمهوری اسلامی نقشه اعدام وی را عملی ساخت. این اعدام بصورت مخفیانه صورت گرفت و به خانواده  و وکیل فیروز موسی لو زمان اجرای حکم اطلاع داده نشده بود. روابط عمومی دادگستری استان آذربایجان‌غربی بدون اشاره به هویت فیروز موسی لو  خبر اعدام این زندانی سیاسی را تایید کرده است.

فیروز موسی لو اهل بخش قطور شهرستان خوی بود و به اتهام عضویت در  حزب کارگران کُردستان (پ ک ک) پس از ۳۲ ماه بلاتکلیفی توسط شعبه دوم دادگاه انقلاب ارومیه به اعدام محکوم شد. وی روز  پنج‌شنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸ پس از دریافت امان‌نامه توسط سپاه پاسداران در مرز سردشت خود را به نیروهای امنیتی تسلیم کرده بود.

فیروز موسی لو از شش سالگی کار فرش بافی را آغاز کرد و به تازگی از همبندی هایش خواندن و نوشتن را یاد گرفته بود.

کمیته بین المللی علیه اعدام ضمن اعتراض شدید به اعدام فیروز موسی لو و محکوم کردن جمهوری اسلامی، همگان را فرا می خواند که نسبت به تداوم اعدامها در ایران متحدانه اعتراض کنند و ماشین آدم کشی  جمهوری اسلامی را به توقف بکشانند. جمهوری اسلامی با این اعدامها تنها باعث شعله ور شدن بیشتر خشم مردم خواهد شد.

برای جلوگیری از اعدامهای بیشتر و متوقف کردن کشتن انسان ها به هر بهانه و تحت هر عنوانی به کارزار  مخالفین علیه اعدام بپیوندید و با تقویت جنبش علیه اعدام به جنایات جمهوری اسلامی وسیعا اعتراض کنید. اعدام جنایت سازمان یافته دولتی است و این مجازات ضد انسانی  باید فورا ملغی شود.

 

کمیته بین المللی علیه اعدام

۳۰ خرداد ۱۴۰۱-۲۰ ژوئن ۲۰۲۲


 

ادستانی سوئد برای حمید نوری تقاضای حبس ابد کرد!

روز پنجشنبه ۲۸ آوریل ۲۰۲۲ در تاریخ مبارزات مردم ایران برای دادخواهی ثبت خواهد شد. این روزی است که بعد از برگزاری ۸۸ جلسه دادگاه در استکهلم،  دادستانی سوئد برای متهم این دادگاه یعنی حمید نوری که در قتل زندانیان سیاسی در تابستان ۱۳۶۷ مشارکت داشته است تقاضای حبس ابد کرد. در این جلسه دادگاه دادستان سوئد گفت که تصویر واضحی از آنچه در محدوده زمانی مورد نظر در زندان گوهردشت اتفاق افتاد، به دست آورده‌اند. وی زندان گوهردشت کرج در آن زمان را "کارخانه کشتار" توصیف کرد.

 از زمان دستگیری حمید نوری در نوامبر(آبان) سال ۲۰۱۹ تا به امروز همه در انتظار رسیدن چنین روزی بوده ایم. با اینکه دادگاه هنوز حکم خود را صادر نکرده است ولی شنیدن درخواست حبس ابد برای حمید نوری از سوی  دادستانی سوئد تاییدی بر این واقعیت بود که دادخواهی ما دارد ثمر می دهد. این خبر موجب خوشحالی همه ما و بویژه خانواده هایی شد که عزیزانشان توسط رژیم آدمکش جمهوری اسلامی به قتل رسیده اند. در بیرون از دادگاه استکهلم عکسی از شماری از اعضای خانواده های دادخواه گرفته شده است که شادی  وصف ناپذیر آنها را از صدور رای دادستانی سوئد بیان میکند.

کمیته بین المللی علیه اعدام خود که به سهم خود تلاش کرد صدای خانواده های دادخواه باشد خود را در این شادی و موفقیت بزرگ سهیم می داند و اعلام میکند که این تازه شروع کار است. تمامی جانیان اسلامی حاکم بر ایران باید در انتظار روزی باشند که به دست عدالت سپرده شوند. یا در دادگاههای بین المللی و یا در دادگاههای مردمی زمانی که به قدرت انقلاب مردم ایران این رژیم آدمکش سرنگون شود. این روز نزدیک است و ما به همه دادخواهان در ایران و به همه جان بدربردگان جنایات جمهوری  اسلامی اطمینان می دهیم که "نه میبخشیم و نه فراموش می کنیم"! پیروزی از آن  مردم دادخواه ایران است.

کمیته بین المللی علیه اعدام

۹ اردیبهشت ۱۴۰۱- ۲۹ آوریل

 

اطلاعیه کمیته بین المللی علیه اعدام در باره

اعدام دو زندانی در مراغه

خبرگزاری هرانا از اعدام دو نفر در زندان مراغه استان آذربایجان شرقی در سحرگاه روز یکشنبه ۱۰ بهمن خبر داده و اتهام آن‌ها را «لواط به عنف» اعلام کرده است.

هرانا هویت این زندانیان را مهرداد (اکبر) کریم پور، فرزند رسول، متولد ۱۳۶۸ و فرید محمدی احراز کرده است. این زندانیان حدود ۶ سال پیش از بابت این اتهام بازداشت و از آن زمان تا لحظه اجرای حکم را در زندان سپری کردند. این دومین بار در سال جاری است که افرادی به اتهام لواط در مراغه اعدام می‌شوند.

در تیرماه امسال هم شبکه حقوق بشر ایران گزارش داده بود که حکم اعدام دو زندانی به نام‌های فرهاد نجفی، ۲۵ ساله و علی احمدی، ۲۳ ساله که از سه سال پیش به اتهام «لواط به عنف» در زندان مراغه بودند، اجرا شده است.

 جمهوری اسلامی معمولا اعدام همجنسگرایان را تحت عنوان "لواط" انجام می دهد. افراد اعدام شده در مراغه نیز به احتمال قوی همجنسگرا بوده اند. مطابق قانون مجازات اسلامی روابط جنسی همجنس‌خواهانه  بامجازات‌های شلاق و اعدام روبرو می شود. در ماده ۲۳۴ قانون مجازات اسلامی، درخصوص همجنسگرایی مردان، حد لواط برای فاعل در صورتیکه وی ازدواج کرده باشد و یا متوسل به زور و تجاوز شده باشد، اعدام است. این در حالی است که «فرد مفعول» فارغ از وضعیت تأهل محکوم به اعدام می‌گردد.

کمیته بین المللی علیه اعدام دو زندانی در مراغه را شدیدا محکوم می کند. اعدام به هر دلیل و بهانه ای یک مجازات ضد انسانی است و باید ملغی شود. ما خواستار پیگیری پرونده افراد اعدام شده در مراغه از سوی مراجع غیر حکومتی هستیم. حقیقت درباره این دو اعدامی باید روشن شود.

 

کمیته بین المللی علیه اعدام

 ۱۱ بهمن ۱۴۰۰- ۳۱ ژانویه ۲۰۲۲

تماس:

مینا احدی: 00491775692413

هرمز رها: 0046737896505

حسن صالحی0046703171102

جمهوری اسلامی مسئول جان زندانیان اعتصابی است!

 

در پی اعتصاب غذای شماری از زندانیان سیاسی اکنون اخبار نگران کننده ای از  برخورد ضد انسانی جمهوری اسلامی با این زندانیان منتشر شده است که لازم است همگان از آن اطلاع داشته باشند و به حمایت از این زندانیان برخیزند.

 

امیر حسین مرادی یکی از این زندانیان سیاسی است که به دلیل نشکستن اعتصاب به تیپ ۴ زندان تهران بزرگ یعنی محل نگهداری زندانیان مجرم با سابقه سنگین جنایی منتقل شده است.

 

سینا بهشتی نیز تاکنون سه بار خون دماغ شده است ولی زندانبانان او را از خدمات درمانی محروم کرده اند و می گویند درمان مشروط به شکستن اعتصاب است.

 

همچنین کارت تلفن‌های زندانیان اعتصابی در زندان تهران بزرگ را هم سوزانده اند تا آنها امکان تماس تلفنی با کسی را نداشته باشند.

 

خاطرنشان کنیم که روز جمعه ۸ بهمن ۱۴۰۰، در پی وخیم شدن وضعیت جسمی امیر حسین مرادی، سعید تمجیدی، محمد ترکمان و حمید جعفر کاشانی  این زندانیان به بهداری انتقال داده شدند. دکتر بهداری بجای انجام وظیفه اش که نجات جان بیمار میباشد، شروع به توهین و‌ فحاشی به آنها میکند ‌و با چاقو‌ به سعید تمجیدی حمله میکند که با اعتراض دیگر زندانیان مواجه میشود. بلافاصله ۲۲ نفر از زندانبانان با یورش، آنها را مورد ضرب و شتم قرار دادند.

 

اعتراضات در زندان بدنبال قصور عامدانه زندانبانان در معالجه بکتاش آبتین و قتل وی صورت می گیرد. معترضین خواستار برخورد با کسانی هستند که باعث قتل بکتاش آبتین و دیگر زندانیان سیاسی می شوند. این زندانیان در عین حال می خواهند که سازمان ملل به مسئله  زندانیان سیاسی در ایران ورود کند و نمایندگان سازمان عفو بین الملل امکان یابند از نزدیک با زندانیان ملاقات کنند.

 

کمیته بین المللی علیه اعدام از خواستهای زندانیان سیاسی قویا حمایت می کند. جان زندانیان اعتصابی بطور جدی در خطر است و ما اعلام می داریم که جمهوری اسلامی مسئول جان این زندانیان و وضعیت نابسامانی است که در زندانها وجود دارد. زندانی سیاسی آزاد باید گردد این خواستی است که همه مردم دارند. ما همگان را به به گسترش مبارزه در داخل و خارج کشور در حمایت از زندانیان سیاسی فرا می خوانیم.

 

 

 کمیته بین المللی علیه اعدام

 ۱۱ بهمن ۱۴۰۰- ۳۱ ژانویه ۲۰۲۲

 

برومند نجفی محیط بان کرمانشاهی در یک قدمی اعدام

پس از رد اعاده دادرسی برومند نجفی محیط بان کرمانشاهی توسط دیوان عالی جمهوری اسلامی پرونده وی به اجرای احکام ارجاع شده است و قرار است که حکم اعدام وی در طول ۱۴ روز اجرا شود.

برومند نجفی در مرداد ماه ۱۳۹۹ پس از تیراندازی به  یک خودرو که گفته می شود متعلق به شکارچیان غیر مجاز در منطقه حفاظت شده بیستون بود باعث مرگ یکی از آنها شد. مقامات قضایی جمهوری اسلامی برومند نجفی را به اتهام قتل عمد محکوم به  قصاص صادر کردند.

کمیته بین المللی علیه اعدام خواهان لغو فوری حکم اعدام برومند نجفی است. ما معتقدیم صرفنظر از اینکه متهمین چه جرایمی را مرتکب شده اند، نباید به اعدام محکوم شوند. ما اعدام را قتل عمد دولتی می دانیم و همگان را فرامی خوانیم که به احکام اعدام اعتراض کنند.  قتل عمد مصداق کاری است که جمهوری اسلامی انجام می دهد و تا کنون با حکم مقامات قضایی جان انسانهای زیادی را از طریق اعدام گرفته است.

کمیته بین المللی علیه اعدام در عین حال خواهان لغو همه قوانین مجازات ضد انسانی و قرون وسطایی اسلامی نظیر قصاص است. ما دخیل کردن خانواده مقتولین در تصمیم گیری و روند عملی دادگاه را بشدت ضد انسانی و ارتجاعی می دانیم. جمهوری اسلامی با این کار می خواهد از خانواده های مقتولین قاتل بسازد و آنها را در جنایت خود شریک کند.

ما ضمن ابراز همدردی با خانواده  "یوسف فلاحی داروندی" که در این حادثه جان خود را از دست داده است از این خانواده می خواهیم تا آنجا که به آنها مربوط می شود از گرفتن جان برومند نجفی بگذرند. با کشتن برومند نجفی فرزند شما زنده نخواهد شد بلکه انسان دیگری عامدانه به قتل خواهد رسید. واقعیت امر این است که بر خلاف ادعاهای مقامات قضایی جمهوری اسلامی قتل عمدی در کار نبوده است و بنا به گفته همکاران برومند نجفی وی حتی آزارش به مورچه ای هم نرسیده است. گفتنی است که فرزند برومند نجفی در زمان زندانی بودن او بدنیا آمده است.

 در یک دادگاه عادلانه با موازین انسانی بطور قطع برومند نجفی می توانست سرنوشت دیگری داشته باشد و در یک سیستم قضایی انسانی و بدون اعدام اعضای خانواده یوسف فلاحی داروندی بعنوان شاکیان این پرونده می توانستند شکایت خود را دنبال کنند و به نتایج رضایت بخشی هم برسند.

فلسفه سیستم قضایی جمهوری اسلامی که بر اساس شریعت اسلام بنا شده است انتقامجویی و سراپا جنایتکارانه است. این دستگاهی ست که برای حفظ حاکمیت مشتی مفتخور و بقای دین و اسلام شکنجه می کند، زندانیان را در زندان به قتل می رساند و احکام اعدام صادر می کند تا جامعه را مرعوب کند و مردم را ساکت نگه دارد. مخالفت با اعدام یعنی مخالفت با کل این دستگاه سرکوب و جنایت دولتی. ما همه شما را به مبارزه برای ممنوعیت مجازات اعدام و لغو فوری همه احکام اعدام فرا می خوانیم.

کمیته بین المللی علیه اعدام

۵ بهمن ۱۴۰۰- ۲۵ ژانویه ۲۰۲۲

 

واکنش نفرت انگیز جمهوری اسلامی به اعتصاب زندانیان سیاسی:

۱۷۶ نفر را در هوا زدیم، بکتاش که فقط یکنفر بود!

 

طبق آخرین اخباری که به ما رسیده است در پی اعتصاب زندانیان سیاسی در اعتراض به قتل بکتاش آبتین امروز اول بهمن رییس زندان تهران بزرگ و یکی از افراد امنیتی رژیم طی صحبتی با اعتصابیون از آنها خواسته اند که اعتصاب را بشکنند. مامور امنیتی رژیم در کمال وقاحت و بی شرمی به اعتصابیون می گوید: "ما ۱۷۶  نفر را در هوا زدیم نه کسی استعفا داد نه کسی عذرخواهی کرد، بکتاش که یکنفر بود، دست از توهم بردارید!"

 

جنایت از سر و کول اینها میبارد. اینها بی شرمانه و وقیحانه به قتل و جنایت خود افتخار می کنند و انتظار دارند که زندانیان و مردم در قبال آنها سکوت اختیار کنند. متوهم کسی است که فکر می کند که می تواند بزند و بکشد و آب از آب تکان نخورد. این همه درنده خویی این جنایتکاران بدان خاطر است که در حلقه خشم و اعتراض مردم قرار گرفته اید و فکر می کنند که می توانند با جنایت و کشتار خود را نجات دهند. اما مردم همین ترفندهای سرکوبگرانه شان را نیز با گسترش اعتراضات خود جواب خواهند داد. جنایت شلیک به هواپیمای اوکراینی نیز با خیزش دی و با شعارهای غلط کردید خطا کردید و نابود باد جمهوری اسلامی پاسخ گرفت. اعتراض و مقاومت مردم و خانواده های جانباخته به چنان فشار سیاسی در داخل و بی آبرویی جهانی حکومت تبدیل شده که فکرش را هم نمیکردند. رای دادگاهی در اونتاریو مبنی بر اینکه جنایت شلیک به هواپیمای اوکراینی یک  جنایت عامدانه و تروریستی بوده است در کنار مبارزه شجاعانه خانواده های جانباخته پرواز اوکراین با شعارهای تندشان و با خواست محاکمه سران سپاه و حکومت تا همینجا نیز یک شکست سیاسی بزرگ برای جمهوری اسلامی به بار آورده است.

 

مفلوک های رذل و جنایتکار در انتظار روزی باشید که مردم تک تک شما را از سوراخ هایتان بیرون بکشند و به دست عدالت بسپارند. بیش از این نمک بر زخم این مردم زخم دیده نپاشید و جرم و جنایت خود را سنگین تر نکنید.

 

مردم، در برابر این رفتار وقیحانه و ضد انسانی جمهوری اسلامی با زندانیان سیاسی ما همه شما را فرامی خوانیم که با قاطعیت هرچه تمام تر و با اتحاد همگانی به حمایت از زندانیان سیاسی برخیزید. زمان آن رسیده است که با اعتراض دسته جمعی و طنین انداز کردن شعار "زندانی سیاسی آزاد باید گردد"  موجبات آزادی همه زندانیان سیاسی و عقیدتی را فراهم آوریم. گسترش اعتراض و مبارزه برای آزادی فوری و بدون قید و شرط زندانیان سیاسی بهترین پاسخ به این یاوه گویی های وقیحانه نیروهای جمهوری اسلامی است.

 

کمیته بین المللی علیه اعدام

 

۱ بهمن ۱۴۰۰-۲۱ ژانویه ۲۰۲۲

 

تماس:

مینا احدی: 00491775692413

هرمز رها: 0046737896505

حسن صالحی0046703171102 


اطلاعیه کمیته بین المللی علیه اعدام:

از زندانیان سیاسی در ایران حمایت کنید!

قتل بکتاش آبتین در زندان که به بواسطه قصور عامدانه زندانبانان جمهوری اسلامی در رسیدگی به وضع سلامتی وی اتفاق افتاد یکبار دیگر نگاه ها را متوجه وضعیت زندانیان در ایران کرده است. شرایط زندانها در ایران بطور کلی غیر انسانی  و پرمخاطره است. زندانیان سیاسی به دلیل خشم و نفرتی که جمهوری اسلامی از آنها دارد با خطرات بیشتری روبرو هستند. علاوه بر شکنجه و فشار برای درهم شکستن زندانیان سیاسی  آنها را عامدانه از خدمات درمانی مناسب و به موقع محروم می کنند تا جانشان را از دست بدهند و سپس مرگ و یا بهتر بگوئیم قتل آنها را به گردن بیماری بیاندازند. جمهوری اسلامی در هر صورت مسئول جان زندانیان است و در این زمینه باید جوابگو باشد.

 این وضعیت و قتل بکتاش آبتین شاعر و نویسنده معترض و آزادیخواه باعث اعتراض شماری از زندانیان سیاسی در زندان شده است. صدای دادخواهی از درون زندان بلندتر شده است. در خارج کشور و در کشور وین نیز همزمان با برگزاری جلسات مذاکره بر سر احیای برجام شماری از فعالین اجتماعی به اعتراضی پیوسته اند که "بری روزن" دیپلمات سابق آمریکایی از روز چهارشنبه به شکل اعتصاب غذا آغاز کرده است. "بری روزن" که چهار دهه پیش در زمان اشغال سفارت آمریکا در تهران به گروگان گرفته شد معتقد است که مسئله زندانیان سیاسی و زندانیان دوتابعیتی یک مسئله انسانی است که فراتر از سیاست و دیپلماسی قرار دارد و نمی توان بدان بی توجه بود.

 کمیته بین المللی علیه اعدام با تمام قوای خود برای آزادی فوری و بدون قید و شرط زندانیان سیاسی در ایران تلاش می کند. ما در همان حال خواهان رسیدگی فوری به وضعیت درمانی زندانیان در بند هستیم. جمهوری اسلامی موظف است بدون هیچ درنگی خدمات درمانی لازم و کافی را در اختیار اسیران در بند قرار دهد. ما خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط اعضای کانون نویسندگان و رفع اتهام از آنها هستیم. ما خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط زندانیان دوتابعیتی هستیم که به بهانه های پوچ و واهی در زندانها  به گروگان گرفته شده اند. ما می خواهیم که زندانیانی که مبتلا به بیماری کووید ۱۹ هستند فورا از زندان آزاد شوند تا به معالجات خود برسند و شرایط غیر بهداشتی زندانها نیز سریعا تغییر کند.

کمیته بین المللی علیه اعدام همه مردم آزادیخواه را فرامی خواند که به اشکال مختلف در ایران و دیگر کشورهای جهان به حمایت از زندانیان سیاسی برخیزند و صدای حق خواهی آنها را هر چه پر طنین تر انعکاس دهند.

 

کمیته بین المللی علیه اعدام

۳۰ دی ۱۴۰۰-۲۰ ژانویه ۲۰۲۲ 


یک موفقیت بزرگ: 

محکومیت یک مقام جنایتکار دولت سوریه در آلمان

در حالیکه جلسات دادگاه حمید نوری در استکهلم بدلیل مشارکت او در قتل عام زندانیان سیاسی در تابستان سال ۱۳۶۷ ادامه دارد، یکی از از همکاران او در دولت جنایتکار سوریه به خاطر "جنایت علیه بشریت و ارتکاب چندین مورد قتل"از سوی دادگاهی در آلمان مجرم شناخته و به حبس ابد محکوم شد.

کمیته بین المللی علیه اعدام خوشحالی و مسرت خود ازمحکومیت انور ارسلان یکی از بالاترین مقامات امنیتی دولت بشار اسد را اعلام می کند و آنرا یک موفقیت بزرگ برای دادخواهان در ایران و سوریه و دیگر نقاط دنیا می داند. محکومیت این جانی در آلمان پیامی است به همه قاتلین و شکنجه گران دولتی که نمی توانند از دست عدالت بگریزند. پناهندگان سوری ساکن آلمان حدود دوسال پیش انور ارسلان را که رهبری زندان الخطیب در دمشق و مسئولیت قتل و شکنجه زندانیان را بر عهده داشت در کشور آلمان شناسایی کردند که منجر به دستگیری و محاکمه وی گردید.

ما امیدواریم که با پیگیری و تلاش دادخواهان و همه آزادیخواهان قاتلین و شکنجه گران دولتی دستگیر و به سزای اعمال خود برسند. حکم دادگاه دادگاه عالی شهر کوبلنز علیه انور ارسلان بطور قطع راه را برای محاکمه تعداد هر چه بیشتری از جانیان دولتی در ایران و دیگر نقاط جهان هموار می کند. حمید نوری که جلسات دادگاه رسیدگی به اتهاماتش در استکهلم در حال انجام است، یکی از عوامل جنایت و سرکوب در ایران است که انتظار می رود به سرنوشت مشابه جنایتکار سوری در آلمان دچار شود. خواست محاکمه و مجازات سران و عوامل جنایتکار جمهوری اسلامی را باید با جدیت در همه جا دنبال کرد و قاتلین و جلادان مردم ایران را به پای میز محاکمه کشاند.

کمیته بین المللی علیه اعدام

۲۳ دی ۱۴۰۰- ۱۳ ژانویه ۲۰۲۲

تلفن تماس:

مینا احدی: 00491775692413

هرمز رها: 0046737896505

حسن صالحی0046703171102

  

محمدجواد وفایی در لیست اعدام جمهوری اسلامی

اینبار دستگاه آدمکشی جمهوری اسلامی یک جوان معترض ۲۶ ساله را محکوم به اعدام کرده است. نامش محمدجواد وفایی و او هم ورزشکار است. در اسفندماه ۹۸ توسط نیروهای امنیتی در مشهد بازداشت شد. به اتهام "افساد فی الارض" از سوی مفسدان حاکم به اعدام محکوم شده است. در حکمش گفته اند که به جرم حمله به ساختمان تعزیرات حکومتی باید از طریق اعدام به قتل برسد. می دانید چرا؟ به این خاطر که "درس عبرتی" باشد برای دیگران که به فکر حمله به مراکز قتل و جنایت و ستمگری این حکومت ظالم نیفتند. جانیان برای ماندن می خواهند جان بیشتری بگیرند. بکتاش آبتین را با شکنجه و زجر با ویروس کرونا کُشتند. عباس دریس از معترضین آبان ۹۸ در لیست اعدامشان قرار دارد و حالا هم می خواهند محمدجواد وفایی را بکُشند.

ما نباید بگذاریم که این رژیم دست به اعدام های بیشتر و اعدام معترضین بزند. می خواهند از ما انتقام بگیرند باید جوابشان را محکم بدهیم. در همه جا و به هر شکل که می توانید به این احکام اعدام اعتراض کنید. اعلام کنید که اعدام جنایت سازمانیافته دولتی است. در همه جا خواهان لغو احکام ظالمانه و ضدا انسانی اعدام شوید. اتحاد و یگانگی ما در ضدیت با اعدام و جنایت و زورگویی رژیم قوی ترین سلاح ما برای خنثی کردن تلاش های سرکوبگرانه جمهوری اسلامی است. در همه جا این اتحاد و یگانگی را به میدان آورید و در مقابل رژیم اسلامی بگذارید. نه به اعدام! زنده باد آزادی! و زنده باد مردم متحد!

 

کمیته بین المللی علیه اعدام

۲۰ دی ۱۴۰۰- ۱۰ ژانویه ۲۰۲۲ 

بکتاش آبتین درگذشت!

جمهوری اسلامی مسئول مرگ وی است!

بکتاش آبتین شاعر، فیلمساز و از اعضای کانون نویسندگان ایران به دلیل اهمال جمهوری اسلامی در رسیدگی به وضعیت پزشکی وی در اثر بیماری کرونا درگذشت. سرنوشتی که بکتاش آبتین بدان دچار شد و نهایتا به مرگ وی انجامید گواه دیگری از وحشیگری ها و ستمگریهای جمهوری اسلامی علیه مردم ایران است که در جهان به لحاظ ضد انسانی بودن و پلیدی نمونه ندارد.

 یک انسان آزاده را به دلیل آزادیخواهی و دفاعش از حق آزادی بیان به زندان می اندازند، در شرایط بشدت غیر بهداشتی زندان به کرونا دچار می شود و دژخیمان در رسیدگی به وضعیت درمانی اش عامدانه قصور می کنند تا اینکه کرونا او را از پای در آورد. مرگ بکتاش آبتین به کُشت دادن یک انسان آزاده است. این تنها ویروس کرونا نبود که بکتاش آبتین را به کام مرگ فروبرد. این ویروس جمهوری اسلامی بود که در همدستی با کرونا مرگ او را رقم زد.

بکتاش آبتین و دهها هزار نفر مردمی که قربانی کرونا در ایران شدند می توانستند سرنوشتی دیگری داشته باشند اگر جمهوری اسلامی حاکم نمی بود و اگر تحت حاکمیت اسلامی جان آدمیزاد به این اندازه بی ارزش نمی شد و اگر این رژیم واکسن را ممنوع نمی کرد و اینهمه دروغ نمی گفت و زندانها را به قتلگاه زندانیان تبدیل نمی کرد.

 با مرگ بکتاش آبتین خشم و نفرت ما علیه جمهوری اسلامی بیشتر می شود. جمهوری اسلامی مظهر مرگ و نیستی و مسبب همه بدبختی های مردم  و منجمله بیدادگری کرونا در ایران است. با اتحاد و یگانگی خود در مقابل رژیم  جنایتکار جمهوری اسلامی قد علم کنید و از حق حیات خود و برخورداری از یک زندگی انسانی دفاع کنید. کمیته بین المللی علیه اعدام درگذشت بکتاش آبتین را به خانواده و بستگان وی، کانون نویسندگان ایران و همه مردم شریف ایران تسلیت می گوییم.

یاد بکتاش آبتین و همه کسانی که  بواسطه همدستی ویروس جمهوری و ویروس کرونا جان عزیزشان را از دست دادند گرامی باد!

کمیته بین المللی علیه اعدام

۱۸ دی ۱۴۰۰-۸ ژانویه ۲۰۲۲


اطلاعیه شماره ۵ کمپین نجات عباس دریس

دهها تن از کنشگران اجتماعی و خانواده های دادخواه

خواهان لغو فوری حکم اعدام عباس دریس شدند!

دهها نفر از کنشگران مدنی و اجتماعی، فعالین کارگری و خانواده های دادخواه با انتشار بیانیه ای به تاریخ ۱۱ دیماه ۱۴۰۰ خواستار لغو فوری حکم ظالمانه اعدام عباس دریس یکی از بازداشت شدگان آبان ۹۸ در ماهشهر شدند. در این بیانیه از همه آزادگان و حق طلبان خواسته شده است که با تمام توان از اعدام عباس دریس جلوگیری کنند.

 

متن کامل این بیانیه بدین قرار است:

 

"ما خواهان لغو فوری حکم ظالمانه اعدام عباس دریس هستیم

متاسفانه خبرها حکایت از ادامه چرخه جانسوز اعدام دارد.مقامات حکومتی به خانواده عباس دریس، یکی از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ۹۸ زندان ماهشهر خبر حکم اعدام او را داده اند. دردناک است سرزمینی که حکامش مزد رنجوران به ستوه آمده را اعدام می داند. مردمی که در شدائد بسیار در نیزار ماهشهر قتل عام شدند و هرگز قاتلین آنها شناسایی و مجازات نشدند. اما اکنون عباس دریس مردی از تبار درد و رنج و تبعیض در انتظار حکم اعدام نشسته است. عباس دریس متهم به خرید اسلحه است اما خانواده اش معترضانه می گوید:«ما اگر پول داشتیم که اسلحه بخریم نان می خریدیم»
عباس دریس در جریان اعتراضات آبان ۱۳۹۸ به همراه برادر خود محسن دریس بازداشت و به «محاربه، اخلال در نظم و مشارکت در قتل یکی از نیروهای یگان ویژه نیروی انتظامی موسوم به نوپو» متهم شده‌ است.این اتهام هرگز در دادگاه علنی با رعایت موازین حقوقی و دادرسی عادلانه و با داشتن وکیل انتخابی مورد بررسی قرار نگرفته است و هیچ سندی مبنی بر اتهامات او وجود ندارد و هرچه بوده ادعای بی سند شفاهی بوده است. صدور حکم اعدام آن هم با چنین فرایند غیر حقوقی، از هر زاویه، نگریسته شود، توجیه ندارد. همسر آقای دریس پس از صدور حکم اعدام آقای دریس و پیگیری‌های بسیار بر اثر فشار وارده دچار سکته مغزی شد و چهار ماه پیش جان خود را از دست داد. ما را چه شده که از منجنیق فلک تیر فتنه و باران اندوه را سر باز ایستادن نیست.
اینک از همه کنش‌گران حقوق بشر، حق‌مداران و عدالت‌طلبان سراسر جهان می‌خواهیم که با حمایت قاطع خود از عباس دریس نگذارند، داستان مظلومانه نوید افکاری، حیدر قربانی و روح الله زم و دیگر سربه داران سرزمین ما، اندوه دیگری را بر اندوهان پیشین ما بیفزاید.
عباس دریس تحت شکنجه ها و فشارهای گوناگون، اعترافاتی تلویزیونی در خصوص تیراندازی به نیروی انتظامی داشته که هرگز صحت نداشته و حکومت حاضر نیست در دادگاهی علنی و با حضور هیات منصفه به راستی‌آزمایی امری بپردازد که ارتباط مستقیم با دادن و ستاندن جانش پیدا می کند.

این در حالی است که ماهشهر و شهرک‌های حاشیه‌ای آن از کانون‌های اصلی اعتراضات آبان ۹۸ بود و تا امروز روایت‌های متعددی از شدت سرکوب در آن، به‌خصوص به رگبار بستن معترضان در نیزارها، منتشر شده است.

ای آزادگان و حق‌طلبان :بیایید صدای بی صدایان باشیم. اگر امروز یکصدا لغو اعدام عباس دریس را فعالان حقوق بشر صدا زنند، شاید از تکرار ستاندن جانی دیگر جلوگیری شود. نگذاریم عباس دریس به سرنوشت دیگر معترضان سرزمین ما دچار شود و به خاطر سناریوی دروغین حکومت چوبه دار را زیر پای او بیفکنند."

 

 کمیته بین المللی علیه اعدام از همگان می خواهد که کارزار برای نجات جان عباس دریس را گسترش دهند تا بتوانیم با اتحاد جمعی خود احکام ظالمانه علیه او و برادرش را ملغی کنیم و موجبات آزادی فوری آنها را فراهم آوریم. 

کمیته بین المللی علیه اعدام

۱۲ دی ۱۴۰۰- ۲ ژانویه ۲۰۲۲

تماس:

مینا احدی: 00491775692413

هرمز رها: 0046737896505

حسن صالحی0046703171102


جمهوری اسلامی مسئول مرگ زندانی سیاسی عادل کیانپور است!

بنا به گزارش "سازمان حقوق بشر اهواز"  زندانی سیاسی عادل کیانپور که در زندان شیبان اهواز دوران محکومیت خود را می گذارند در اعتراض به محرومیت از حق دادرسی عادلانه و بدون رسيدگى پزشكى از چهارم دی دست به اعتصاب غذا زد که در نتیجه بی توجهی مسئولین زندان پس از یک هفته بعد از ظهر شنبه ۱۱ دی جان باخت.

کمیته بین المللی علیه اعدام جمهوری اسلامی را مسئول مرگ عادل کیانپور می داند. علت واقعی مرگ عادل کیانپور، همچون وحید صیادی نصیری یک زندانی سیاسی دیگر که در آذر ۱۳۹۷ در اثر اعتصاب غذا جان نباخت، برخوردهای ضد انسانی جمهوری اسلامی است که مردم را بخاطر نبود آزادی سیاسی و مدنی و تنها به خاطر ابراز عقیده و یا انجام فعالیت سیاسی دستگیر می کند و در زندان آنها را چنان تحت فشار می گذارد که باعث مرگشان می شود.

مرگ عادل کیانپور را باید در زمره جنایات جمهوری اسلامی گذاشت و وسیعا به آن اعتراض کرد. لازم است جمهوری اسلامی از سوی مردم معترض به دلیل مرگ عادل کیانپور و مرگ های مشابه دیگر در زندان مورد مواخذه و زیر فشار قرار گیرد. اعتراض متحدانه مردم تنها راه جلوگیری از این جنایات است.

کمیته بین المللی علیه اعدام

۱۱ دی ۱۴۰۰- ۱ ژانویه ۲۰۲۲


اطلاعیه شماره ۴ کمپین نجات عباس دریس

سه نهاد سیاسی از جهانیان خواستند که به حکم اعدام دریس اعتراض کنند!

سه نهاد کمیته مبارزه برای آزادی زندانیان سیاسی، کمپین برای آزادی کارگران زندانی و کمیته بین المللی علیه اعدام با انتشار یک نامه به زبان انگلیسی از مردم جهان، سازمانها و نهاد های مردمی خواستند که نسبت به حکم اعدام عباس دریس اعتراض کنند و خواهان توقف حکم اعدام وی شوند. در این نامه که به تاریخ ۲۳ دسامبر ۲۰۲۱ انتشار یافته است ضمن اشاره به دستگیری عباس دریس و برادرش محسن دریس در اعتراضات آبان  ۹۸ در ماهشهر، گرفتن اعترافات اجباری از عباس دریس زیر شکنجه و سپس صدور حکم اعدام برای عباس و حکم حبس ابد برای برادر وی از جهانیان خواسته شده است که نسبت به این احکام اعتراض کنند و خواهان لغو حکم اعدام و زندان این دو برادر و آزادی آنها شوند. در بخشی از این بیانیه از مردم جهان خواسته شده است که با ارسال یک نامه اعتراضی به مقامات جمهوری اسلامی خواهان توقف اعدام عباس دریس شوند. متن این نامه کوتاه اعتراضی به زبانهای انگلیسی و فارسی بدین قرار است:

We have been informed that your judiciary system has issued a death sentence to Abbas Deris who has been imprisoned for protesting the increase of the gasoline price in November 2019. You have also imprisoned his brother Mohsen Deris for a similar reason. We hereby strongly condemn the death sentence of Abbas Deris and demand that his death sentence be revoked immediately. We also demand that Abbas and his brother Mohsen Deris be released from prison immediately so that they can return to their families.

 

ترجمه فارسی این نامه اعتراضی بدین قرار است:

 

"ما مطلع شده ایم که سیستم قضایی جمهوری اسلامی حکم اعدام عباس دریس از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ۹۸ علیه گران شدن بنزین را صادر کرده است. برادر وی نیز به دلیل مشابهی در زندان بسر می برد. ما بدین وسیله صدور حکم اعدام علیه عباس دریس را قویا محکوم می کنیم  و خواهان لغو حکم اعدام وی هستیم. ما همچنین می خواهیم که عباس و برادرش، محسن دریس، فورا از زندان آزاد شوند تا بتوانند به نزد خانواده خود بازگردند."

 

در بیانیه این سه نهاد از مردم جهان خواسته شده است که نامه اعتراضی بالا را به آدرسهای زیر و یا آدرس سفارت جمهوری اسلامی در کشوری که زندگی می کنند ارسال دارند:

 

Ebrahim Raisi          Twitter: @raisi_com

Ali Khamenei          Email: info_leader@leader.ir          Twitter: @khamenei_ir

Permanent Mission of the Islamic regime to the UN       Email: iran@un.int

 

کارزار نجات عباس دریس در ایران و جهان ادامه دارد. علاوه بر ۱۴۵ خانواده دادخواه که چندی پیش با انتشار یک بیانه خواستار لغو عباس دریس شدند اکنون و از جمله در حمایت از او طومار های اعتراضی به راه افتاده است و اعتراض به حکم اعدام عباس دریس به گفتمانی در مدیای اجتماعی تبدیل شده است. کمیته بین المللی علیه از این تلاش ها در جهت لغو حکم اعدام عباس دریس استقبال می کند و همگان را به تلاش بیشتر برای نجات وی فرامی خواند.

 

کمیته بین المللی علیه اعدام

۹ دی ۱۴۰۰- ۳۰ دسامبر ۲۰۲۱

تماس:

مینا احدی: 00491775692413

هرمز رها: 0046737896505

حسن صالحی0046703171102

اطلاعیه شماره ۲ کمپین نجات عباس دریس

دهها تن از خانواده های دادخواه مردم را به جلوگیری از اعدام عباس دریس دعوت کردند!

 شماری از خانواده دادخواه که عزیزانشان در چهار دهه گذشته توسط جمهوری اسلامی کشته شده اند با انتشار نوشته ای که در شبکه های اجتماعی پخش شده است به حکم اعدام عباس دریس از معترضین آبان ۹۸ در ماهشهر اعتراض کرده اند و از مردم خواسته اند که جلوی این اعدام را بگیرند.

این ۱۴۵ خانواده داغدیده و دادخواه گفته اند که: " ما که سالهاست طناب دار را زندگی کرده ایم، ما که درد گلوله بر هر لبخندمان سایه ای از غم افکنده، ما که آتش موشک در آسمان را دیده ایم، ما درد از دست دادن، ما طعم مرگ را خوب میشناسیم. نمی خواهیم این طعم زهر آلود، مزه ی زندگی کودکان عباس دریس باشد."

در بخش دیگری از این نوشته آمده است که: "دوباره در سراشیب تند سقوط، این نظام را، حاجت به خونی دگر افتاده است. دوباره دست جنایت در انبان جان آدمیان بی پناه کرده و دست بر قضا از آن میان، عباس دریس، فرزند نیزاران سوخته حراجی، بدر آمده است. ایمان داریم که او هیچ گناهی نکرده جز آنکه این نظام گمان می کند، تنها خون بی گناهان، او را در پرتگاه های مرگ محتومش در امان می دارد. بیایید جملگی دست بدست هم دهیم، با تن و جان و دل، سراسر این زمین را حایلی سازیم میان او و دژخیمانش. بیایید چشمه امیدی جاری کنیم بر دلتنگی سه کودکی که مادرشان از بیم اعدام پدر، جان داد، عمویشان گرفتار حبس ابد و پدرشان را هر لحظه داس مرگ تهدید می کند."

کمیته بین المللی علیه اعدام از این اقدام خانواده دادخواه قویا حمایت می کند و همه مردم  را دعوت می کند که به فراخوان این خانواده ها پاسخ مثبت دهند و با تمام قوا در مقابل حکم اعدام عباس دریس بایستند و خواهان آزادی وی و برادرش محسن دریس شوند.

 

کمیته بین المللی علیه اعدام

۲۵ آذر ۱۴۰۰- ۱۶ دسامبر ۲۰۲۱

تماس:

مینا احدی: 00491775692413

هرمز رها: 0046737896505

حسن صالحی0046703171102


اطلاعیه شماره ۳ کمپین نجات عباس دریس

به حمایت از عباس دریس برخیزید و خواهان لغو حکم اعدام وی شوید!

اکنون بیش از دو سال است که عباس دریس پس از دستگیری در اعتراضات آبان در ماهشهر در زندان بسر می برد و جمهوری اسلامی قصد دارد وی را اعدام کند. یکی از راههای اعمال فشار بر جمهوری اسلامی برای متوقف کردن اعدام عباس دریس این است که با صدای بلند علیه حکم اعدام وی مخالفت خود را اعلام داریم و از او حمایت و پشتیبانی بعمل آوریم. سال گذشته در واکنش به حکم سه تن از معترضین آبان، محمد رجبی، امیرحسین مرادی و سعید تمجیدی صدای ما چنان بلند بود که جمهوری اسلامی مجبور شد احکام اعدام این سه نفر را لغو کند.

در مورد عباس دریس نیز باید همین کار را کرد. یکی از روش هایی که ما می توانیم مخالفت خود را با اعدام عباس دریس بطور وسیع نشان دهیم این است که عکسی از وی در دست بگیریم و با تهیه یک فیلم کوتاه و انتشار آن خواهان توقف اعدام عباس دریس شویم و حمایت خود را از وی نشان دهیم. با انتشار این فیلم های کوتاه و یا تصاویر عکسهای بدست گرفته عباس دریس در شبکه های اجتماعی صدای مخالفت ما با اعدام و اعدام مردم معترض پژواک وسیعی خواهد یافت. پس درخواست ما از همه شما مردم، شخصیتهای فرهنگی، سیاسی، ورزشی و هنری این است که دست بکار شوید و با انتشار ویدئو و عکس در شبکه های اجتماعی کمک کنید تا جلوی اعدام یک انسان معترض و حق طلب گرفته شود.

ما در همان حال از خانواده عباس دریس، نزدیکان، بستگان و دوستان وی می خواهیم که اطلاعات بیشتری از زندگی  عباس دریس و پرونده وی در اختیار ما بگذارند. شما می توانید با شماره تلفن هایی که در زیر خواهد آمد از طریق واتس آپ و تلگرام با ما تماس بگیرید و این اطلاعات را با ما در میان بگذارید. یک پیش شرط موفقیت کارزار ما برای نجات جان عباس دریس این است که آخرین اطلاعات درباره وضع وی را داشته باشیم تا بتوانیم  در سطح بین المللی نیز اطلاع رسانی کنیم. در همان حال از شما میخواهیم عکسهای بیشتری از عباس دریس را برای ما ارسال دارید. ما واقفیم که جمهوری اسلامی با زورگویی و تهدید خانواده های محکومین به اعدام و یا با وعده های دروغین تلاش می کند این خانواده را وادار به سکوت کند تا اخبار محکومین به اعدام رسانه ای نشود. همین ترس و نگرانی جمهوری اسلامی از رسانه ای شدن اخبار محکومین به اعدام گواه این است که با رسانه ای شدن اخبار محکومین به اعدام شانس نجات آنها از چوبه دار بیشتر می شود. این را تجربه هم نشان می دهد. لذا خواهشمندیم که در این رابطه نهایت همکاری را با ما داشته باشید.

کمیته بین المللی علیه اعدام

۲۷ آذر ۱۴۰۰- ۱۸ دسامبر ۲۰۲۱

تماس:

مینا احدی: 00491775692413

هرمز رها: 0046737896505

حسن صالحی0046703171102

 


اطلاعیه شماره ۱ کمپین نجات عباس دریس

نگذاریم عباس دریس از بازداشت شدگان آبان ۹۸ در ماهشهر را اعدام کنند!

جمهوری اسلامی قصد دارد عباس دریس را به جرم شرکت در اعتراضات آبان ۹۸علیه گرانی بنزین اعدام کند. عباس دریس در آبان ۹۸ در ماهشهر دستگیر شد و هم اکنون نیز در زندان ماهشهر زندانی است. مقامات مسئول زندان از چندی پیش و بطور شفاهی به خانواده وی اطلاع داده اند که عباس دریس اعدام خواهد شد.  عباس دریس متولد سال ۱۳۵۲ است و سه فرزند دارد. برادر وی محسن دریس نیز به اتهام شرکت در اعتراضات آبان ۹۸ به حبس ابد محکوم شده است. او متولد سال۱۳۷۱ است و یک فرزند دارد. چندماه پیش همسر عباس دریس به دلیل فشارهای روانی ناشی از حکم اعدام همسرش در اثر سکته مغزی درگذشت. در حال حاضر فرزندان عباس دریس توسط مادربزرگ آنها نگهداری می شود.

جمهوری اسلامی برای توجیه انداختن طناب دار به گردن عباس دریس او را متهم به قتل یکی از نیروهای یگان ویژه نیروی انتظامی بنام رضا صیادی کرده اند. اتهامی که تماما ساختگی است. عباس دریس را زیر شکنجه مجبور کرده اند که در نمایش نفرت انگیز اعترافات اجباری شرکت کند و علیه خود حرف بزند. همانطور که نوید افکاری را با اتهام ساختگی قتل کشتند تصمیم دارند که جان عباس دریس را هم با پرونده سازی های دروغین بگیرند. و ما نباید اجازه دهیم که چنین اتفاقی بیفتد. عباس دریس یکی از ماست. تنها جرمش این است که به خیابان آمده است و علیه فقر، خفقان و گرانی اعتراض کرده است. اعتراضات آبان  ۹۸ در ماهشهر با کشتار خونین جمهوری اسلامی روبرو گردید . دهها تن از معترضین در نیزارها ماهشهر با رگبار گلوله کشته شدند. و حالا نوبت به عباس دریس رسیده است که بعنوان یک گروگان زندانی به دار آویخته شود تا حکومت ظالمان و جنایتکاران از مردم معترض انتقام بگیرد.

 سال گذشته ما در اعتراض به احکام اعدام محمد رجبی، امیرحسین مرادی و سعید تمجیدی از معترضین آبان ۹۸ موفق شدیم جمهوری اسلامی را به عقب برانیم بطوریکه احکام اعدام این سه نفر ملغی شد. همان اعتراض وسیع و گسترده که منجر به لغو احکام اعدام  محمد رجبی، امیرحسین مرادی و سعید تمجیدی شد اینبار هم می تواند جان عباس دریس را نجات دهد. کمیته بین المللی علیه اعدام با راه انداختن یک کمپین جهانی تصمیم به بسیج وسیع ترین نیرو برای متوقف کردن حکم اعدام عباس دریس و نجات وی دارد. خواست ما روشن است. ما می خواهیم که حکم اعدام عباس دریس فورا ملغی شود و از وی و برادرش رفع اتهام شود و هر دو آنها به آغوش خانواده خود بازگردند.

نبرد برای نجات عباس دریس یک نبرد مهم و یک زورآزمایی بزرگ با جمهوری اسلامی است. حکومت اسلامی با صدور احکام اعدام علیه مردم معترض به خیال خود می خواهد فضای ترس ایجاد کند و جلوی اعتراضات مردم را بگیرد. در طرف دیگر این نبرد ما باید نشان بدهیم که پشت یکدیگر را داریم و به کمک همدیگر می آییم و در مقابل حربه سرکوب جمهوری اسلامی نه فقط جا نمی زنیم بلکه با مبارزه متحدانه خود آنرا بی اثر و یا خنثی می کنیم.

 کمیته بین المللی علیه اعدام همه احزاب، سازمانهای سیاسی و ارگانهای مدافع حقوق انسان و مخالف اعدام  و همه مردم شریف و آزادیخواه در ایران و جهان را فرامی خواند که با کمپین نجات عباس دریس همکاری کنند و نقشه های پلید رژیم اسلامی در اعدام مردم معترض را خنثی کنند. ما بسیاریم و می توانیمبه حکم ضد انسانی اعدام عباس دریس به هر شکلی که می توانید اعتراض کنید. نام عباس دریس را بر در و دیوار شهرها حک کنید و خواهان لغو حکم اعدام وی شوید. در شبکه های اجتماعی با انتشار تصاویر عباس دریس و یا تهیه ویدئوهایی از وی حمایت کنید. با صدور بیانیه و امضای طومار اعتراضی خواهان رفع اتهام از وی و لغو حکم اعدام او  شوید. در خارج کشور گردهمایی های اعتراضی در حمایت از عباس دریس برپادارید. در ایران و بخصوص در شهرهای جنوبی و منجمله ماهشهر لازم است که مردم از طرق مختلف با عباس دریس و خانواده وی اعلام همبستگی کنند. در صورت امکان در مقابل زندان ماهشهر جایی که عباس دریس زندانی است دست به تجمع بزنید. باید کاری کرد که جمهوری اسلامی بفهمد عباس دریس و محسن دریس تنها نیستند و یک جامعه پشت سر آنها قرار دارند. با اتحاد و یگانگی خود می توانیم عباس دریس را از اعدام  نجات دهیم و جمهوری اسلامی در مقابل اراده خود وادار به تسلیم بکنیم. احکام اعدام و زندان عباس و محسن دریس باید فورا لغو و هر دو آنها از زندان آزاد شوند.

کمیته بین المللی علیه اعدام

۲۴ آذر ۱۴۰۰- ۱۵ دسامبر ۲۰۲۱

تماس:

مینا احدی: 00491775692413

هرمز رها: 0046737896505

حسن صالحی0046703171102انکار جنایت، حمید نوری را نجات نخواهد داد!

امروز در دادگاه بررسی جنایات حمید نوری در استکهلم نوبت به دفاعیه او از خودش رسید. حمید نوری متهم است که در قتل عام زندانیان سیاسی در تابستان  ۶۷ مشارکت داشته است. در چهل و سومین روز دادگاه یک روز تمام به وی وقت دادند از خودش دفاع کند و تصمیم او این بود که خودش حرف بزند و نه وکلایش. حمید نوری در حالیکه از خودش و زندگیش و خانواده اش حرف میزد دفاعیه خود را بر دو محور یعنی دفاع از جمهوری اسلامی و انکار جنایت کشتار زندانیان سیاسی در تابستان  ۶۷ استوار کرد. او از خمینی و خامنه ای و رئیسی و قاسم سلیمانی دفاع کرد و گفت که قتل عام زندانیان سیاسی در تابستان  ۶۷ "یک داستان توهمی، ساختگی و پوشالی، دروغین، غیرواقعی، جعلی و غیر مستند" است. او وقیحانه اعلام داشت که در زندانها کشتاری صورت نگرفته است و کشتاری که بوده "در مرز و در درگیری در استان کرمانشاه با مجاهدین بوده است".

بسیار معلوم و مسجل بود که حمید نوری در توافق با نمایندگان رژیم اسلامی در استکهلم استراتژی انکار به پیش گرفته است. جمهوری اسلامی رژیم جنایت و کشتار و انکار است. این را ما بارها دیده و تجربه کرده ایم. هیچ دیکتاتور و جنایتکاری به جنایات خود اعتراف نمی کند مگر آنکه واقعا از کرده خود پشیمان شده باشد وگرنه اصل برای آنها انکار جنایت است. جمهوری اسلامی و حمید نوری شاید چنین فکر می کنند که با انکار جنایت سایه ای از ابهام و تردید بر پرونده بیفتد. اما مزخرفاتی که این جنایتکار بعنوان دفاعیه در دادگاه بیان داشت به لحاظ قضایی بردی نخواهد داشت. چرا که اینقدر شواهد زیاد است و اینقدر تعداد شاهدان زنده جنایت عظیم جمهوری اسلامی و حمید نوری زیادند که انکار کمکی به او نمیکند.  حتی اظهارت بعضی از سران حکومت، خلاف ادعای وی را ثابت می کند.

دفاعیات حمید نوری منعکس کننده افلاس حکومتی است که از همه سو تحت فشار است. در عالم وهم و خوش خیالی به خود اعتماد به نفس می دهد و منکر پلیدی های خود می شود در حالیکه در انظار همگان فشرده همه پلیدی های عالم است. قدرت دادخواهی و عدالت و حق خواهی چاره ای جز تسلیم در مقابل این حکومت نخواهد گذاشت. مردم برای سرنگونی این بساط جنایت و آدمکشی دورخیز کرده اند. دادگاه حمید نوری تازه آغاز کار است. همه سران و عوامل جمهوری اسلامی باید در انتظار محاکمه و دادگاههای مردمی باشند. انکار جنایت کمکی به شما نخواهد کرد.

 

کمیته بین المللی علیه اعدام

۲ آذر ۱۴۰۰- ۲۳ نوامبر ۲۰۲۱

 

در باره آزادی سهیل عربی از زندان

سهیل عربی پس از یک دوره حبس طولانی در زندانهای مختلف جمهوری اسلامی، روز ۲۵ آبان از زندان رجایی شهر کرج آزاد شد. آزادی وی در حالی صورت گرفت که دستگاه قضایی رژیم تا همین چندی پیش مشغول پرونده سازی تازه برای سهیل بود تا او را در زندان نگه دارد. او از آبان سال ۱۳۹۲ به اتهام " توهین به مقدسات اسلامی" به اسارت جمهوری اسلامی در آمد و یکی از بی خدایان و آتئیست های در بند بود که تمام قد در مقابل دژخیمان رژیم اسلامی ایستادگی کرد.

در طول مدتی که سهیل در زندان بود چه آنوقت که حکم اعدام گرفت و چه آنوقت که این حکم به ۷ سال و شش ماهه  تبدیل شد و چه آن زمان که در مدت حبس به مدت محکومیتش افزودند، یک مبارزه عظیم برای نجات و آزادی وی در جریان بوده است. آخرین بار که برای سهیل عربی یک کمپین جهانی برگزار شد روز سوم اکتبر ۲۰۲۱ بود که در شهرهای مختلفی در حمایت از آزادی وی آکسیونهای مختلفی برگزار شد.

اگر این مبارزات نمی بود و اگر خود سهیل از درون زندان صدای حق خواهی اش را به گوش جهانیان نمی رساند یا او را کشته بودند و یا او را در زندان نگه می داشتند ته جان دهد.

جمهوری اسلامی می خواست که سهیل را در هم بشکند و از بی خدایان و مردم معترض زهر چشم بگیرد ولی خودش در هم شکسته شد و نهایتا سهیل را همزمان با دوران  پایان محکومیتش آزاد کرد.

این بدون شک یک موفقیت برای همه کسانی است که برای آزادی سهیل مبارزه کردند. اما جمهوری اسلامی سهیل را پس از آزادی برای تبعید و برای اجرای حکم اقامت اجباری به شهر برازجان فرستاده است. کمیته بین المللی علیه اعدام ضمن ابراز خوشحالی از آزادی سهیل عربی اعلام می دارد که حکم تبعید و یا اقامت اجباری وی نیز باید فورا و بدون هیچ اما و اگر لغو شود. سهیل باید بدون قید و شرط به آغوش گرم خانواده اش برگردد و به اذیت و آزار وی و خانواده اش  فورا پایان داده شود.

 

کمیته بین المللی علیه اعدام

۲۵ آبان ۱۴۰۰- ۱۶ نوامبر ۲۰۲۱


صدور حکم اعدام برای داشتن رابطه خارج از ازدواج باید لغو شود!

 

طبق خبر منتشر شده در روزنامه شرق، زن و مرد جوانی با نامهای میثم و ساره به اتهام رابطه خارج از ازدواج از سوی دادگاه کیفری یک استان تهران به اعدام محکوم شده اند و این حکم در شعبه ۲۶ دیوان عالی جمهوری اسلامی مورد تایید قرار گرفته است. بنا به گزارش این روزنامه رسیدگی به این پرونده از بیست و چهارم دیماه سال گذشته به جریان افتاده است.

 جمهوری اسلامی پیش ازاین زنان و مردان را به دلیل داشتن رابطه خارج از ازدواج به سنگسار محکوم می کرد ولی پوزه اش با یک کمپین جهانی به خاک مالیده شد و حالا می خواهد افراد را به جرم رابطه جنسی خارج از ازدواج اعدام کند. این تلاش مذبوحانه را باید با قدرت اعتراض وسیع و گسترده به شکست کشاند.

جمهوری اسلامی حق ندارد که در روابط عاشقانه افراد و روابط داوطلبانه جنسی افراد بزرگسال دخالت کند. نفس تشکیل یک پرونده در این مورد به معنای دخالت در زندگی خصوصی افراد قلمداد می شود و این در بسیاری از کشورهای پیشرفته قدغن و ممنوع است.

جمهوری اسلامی شاید سودای احیای سنگسار در شکل جدید اعدام را داشته باشد ولی باید بداند که مردم ایران و جهان متمدن این اجازه را به او نخواهند داد و تلاش هایش را به شکست خواهند کشاند.

ما همه مردم ایران و جهان را فرامی خوانیم که علیه این احکام ضد انسانی ساکت ننشینند و دست به اعتراض بزنند. با صدای بلند به قوانین ضد انسانی شریعه نه بگوئید. با صدای بلند اعلام کنید که روابط آزادانه جنسی افراد بزرگسال به خودشان مربوط است و به دولت و هیچ نهاد حکومتی دیگری ربطی ندارد. به جمهوری اسلامی نشان دهید که اجازه نخواهید داد که مشتی مرتجع و فسیل پوسیده جامعه را به عقب بازگردانند.

مردم، اکنون دوره تعرض ما به رژیم اسلامی است. این حکومت در منگنه فشار اعتراضات شما سرش را از خشم و ناراحتی به در و دیوار می کوبد و به ما چنگ و دندان نشان می دهد. اینها به آخر خط رسیده اند و برای حفظ بقای خود به تکاپو افتاده اند. تقلاهای آخر این حکومت را باید با تشدید مبارزه علیه این رژیم ضدانسانی جواب داد. این ما هستیم که در عقب راندن جمهوری اسلامی باید سنگرهای جدیدی را فتح کنیم. و ما می توانیم که اگر متحدانه و یکپارچه عمل کنیم.

 

 کمیته بین المللی علیه اعدام

۱۶ آبان ۱۴۰۰- ۷ نوامبر ۲۰۲۱


نفس ها در سینه حبس شده است!

بگذار آرمان زنده بماند!

حسن صالحی

آرمان عبدالعالی متهم است در سال ۹۲ در حالی که کمتر از ۱۸ سال داشته، دوست دخترش غزاله شکور را به قتل رسانده است. گفته می‌شود او پس از بازداشت و در مراحل بازجویی به قتل غزاله اعتراف کرده و گفته بود “من بخاطر عشق زیادی که به غزاله داشتم و او از ازدواج من با خودش امتناع می‌کرد، او را هل دادم و غزاله به قتل رسید”. اما آرمان عبدالعالی بعد از آن اعتراف می‌کند که چنین کاری نکردم و منکر قتل می‌شود.

پرونده آرمان عبدالعالی یکی از پرونده های اعدام است که توجه عموم را به خود جلب کرده است. افراد سرشناس زیادی از خانواده مقتول طلب بخشش کرده اند. رسانه های ایران گزارشات متعددی را در این باره منتشر کرده اند. والدین آرمان به دفعات با نوشتن نامه به خانواده غزاله شکور از آنها خواسته اند که خطای فرزندانشان را ببخشند. عفو بین الملل با اشاره به قریب الوقوع بودن اجرای این حکم، خواستار توقف آن شد و نوشت: مقامات ایران با محکوم کردن افراد زیر ۱۸ سال به اعدام، قوانین بین‌المللی را نقض می‌کنند.

 این پرونده شبهات زیادی دارد. جسد غزاله هیچ وقت کشف نشد. حتی دو تن از قضات که متضمن حکم قصاص بودند  تردید های در این پرونده داشتند. از سوی دیگر آرمان عبدالعالی اعلام کرده است که بار اول زیر فشار مسئولیت قتل را پذیرفته است. همین شبهات بود که باعث شد اجرای حکم اعدام در بامداد ١١ دی سال  ۹۸ متوقف شود. در واقع "اولیای دم" یک ماه به آرمان مهلت دادند که در این مدت درخواست اعاده دادرسی مطرح و پذیرفته شد

 پس از طی شدن این مراحل اکنون بار دیگر آرمان عبدالعالی در آستانه اعدام شدن قرارداد. آرمان عبدالعالی برای اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی زندان کرج منتقل شده و گفته شده است  حکم این کودک‌مجرم ممکن است روز چهارشنبه ۲۱ مهرماه به اجرا در آید. 

قتل غزاله شکور هر چقدر فجیع و تکاندهنده باشد کشتن برنامه ریزی شده جوان دیگری را توجیه نمی کند. قتل را با قتل جواب نمی دهند. این دایره باطل هیچگاه پایان نخواهد یافت. بسیاری از کسانی که خواهان بخشش آرمان هستند خود را در غم سنگین از دست دادن غزاله سهیم می دانند و با خانواده محترم وی ابراز همدردی می کنند. قوانین قصاص جمهوری اسلامی متاسفانه خانواده مقتولین را در تصمیم گیری و روند عملی اعدام دخیل می کند. این از اساس غلط است. و حالا که این اختیار به خانواده مقتول سپرده شده است، بسیاری از خانواده مقتول می خواهند که به قوانین قصاص پشت کنند و از اعدام این جوان صرف نظر کنند. حق حیات غزاله عزیز سلب شد ولی ما نباید با سلب حق حیات انسان دیگری جواب این قتل را بدهیم. این انسانی نیست. این وضعیتی است که حکومت اعدام جمهوری اسلامی برای ما بوجود آورده است. در بسیاری از کشورهای دنیا برای کسانی که مرتکب جنایتی مشابه و یا بدتر از آن شده اند حکم اعدام صادر نمی شود. چرا که مجازات ضد انسانی اعدام از قوانین کیفری این کشورها حذف شده است  و قانون از حق حیات انسانها دفاع می کند. جنگ  اصلی ما با جمهوری اسلامی است که جان انسانها برایش پشیزی ارزش ندارد و دست زدن به قتل نفس را به  وسیله ای برای تحکیم قدرت خود در مقابل مردم تبدیل کرده است. اکثریت مردم ایران از این همه کشتار و جنایت سازمان یافته حکومتی که هر روزه اتفاق می افتد  خسته شده اند و می خواهند جلوی اعدامها در ایران گرفته شود. "بگذار آرمان زنده بماند" اکنون خواستی است که صدایش از هر سو بلند است و امیدواریم که این صدا منجر به نجات آرمان شود.

کیفرخواست علیه اعدام در ایران!

 

به مناسبت ۱۰ اکتبر روز جهانی علیه اعدام

 

اعدام قتل عمد توسط دولت است. مجازات اعدام به دولتها اختیار میدهد که قانونا و علنا شهروندان را به قتل برسانند. جنایتی که دولت مرتکب میشود از یکسو حیات انسانها را بی ارزش میکند و از قباحت قتل نفس میکاهد و از سوی دیگر سلطه و قدرقدرتی طبقه حاکم و بی اختیار بودن شهروندان را به نمایش میگذارد. در جامعه ای که مجازات اعدام رسمیت دارد تعرض به جان و حیات انسانها ساده تر و معمول تر از جوامع دیگر است. دیکتاتوریها در طی تاریخ تا به امروز همواره از اعدام بعنوان ابزار سرکوب و ارعاب جامعه برای حفظ سلطۀ طبقات حاکم سود جسته اند. از این نظر مجازات اعدام، حتی اعدام مجرمین عادی، جنایتی سیاسی است.

 

جمهوری اسلامی جزو حکومتهائی است که ید طولائی در استفاده از اعدام دارد و در کنار زندان و شکنجه و قصاص و شلاق و ترور، این حربه را نیز وسیعا و در مقیاس نسل کشی برای عقب راندن و سرکوب جامعه بپاخاسته ای که از حکومت متنفر است بکار میگیرد. اگر اعدام در هر کشوری جنایت است در ایران صدبار جنایتکارانه تر است چرا که تحت سلطه جمهوری اسلامی نه تنها مخالفین سیاسی و  کسانی که اساسا هیچ جرمی مرتکب نشده اند اعدام میشوند، بلکه حتی حکم اعدام مرتکبین جرمهای عادی تماما غیرعادلانه و جنایتکارانه است. پرونده های اعدام در ایران، بنا بر ابتدائی ترین موازین حقوقی و قانونی مدرن در هر دادگاهی تماما بی اعتبار و ناعادلانه اعلام خواهد شد.

 

شیوه اعدام در جمهوری اسلامی نیز جنایتکارانه و وحشیانه است. اعدام در ملاء عام از جمله با آویزان کردن از جرثقیل، اعدام از طریق پرتاب محکومین از بلندی که در مورد همجنسگرایان بکار برده میشود، اعدام از طریق سنگسار که به یمن مبارزات گسترده مردم عملا متوقف شد، و دخیل کردن خانواده مقتولین در تصمیم گیری و روند عملی اعدام، همه از روشهای رایج اعدام در ایران و نشانه توحش بی حد و حصر حکومت اسلامی  است.

 

از اینرو به جرات میتوان گفت که در تاریخ معاصر دنیا هیچ نمونه ای مانند جمهوری اسلامی شناعت و سبعیت اعدام را به نمایش نمیگذارد. اعدام در ایران ابزار نسل کشی، پاکسازی عقیدتی، حذف مخالفین سیاسی، تحمیل قوانین مذهبی، ایجاد رعب و افکندن سایه مرگ بر جامعه به منظور حفظ یک حکومت مذهبی مخوف است. 

 

فقط در تابستان سال ١٣٦٧، بیش از ٥ هزار زندانی سیاسی، زنان و مردان غالبا بسیار جوان مخالف حکومت را که دوره محکومیت شان در زندان را سپری می کردند، مخفیانه اعدام کردند و در گورهای جمعی بی نام و نشان خاک کردند. این اعدام ها به دستور بالاترین مقام حکومت یعنی خمینی صورت گرفت. "هیات مرگ" منصوب او، که رئیسی (رئیس جمهور فعلی جمهوری اسلامی) هم عضو آن بود، معمولا فقط یک سوال از زندانی می کرد و سپس حکم صادر می شد. قبل از این فاجعه، در فاصله سالهای ٦٠ تا ٦٣، همین نسل کشی را البته علنا و در ابعادی حتی وسیع تر با هجوم وحشیانه دستجات اوباش حزب الله، انجام داده بودند. هزاران نفر را که بسیاری از آنان نوجوان بودند طی محاکمه های چند دقیقه ای "دادگاههای انقلاب" و بعضا بخاطر پخش یک اعلامیه یا نوشتن یک شعار بلافاصله اعدام کردند. بود روزهایی پس از ٣٠ خرداد ٦٠ که روزنامه ها با لیست طولانی از جوانان اعدامی منتشر میشد که از والدین آنها می خواست اجساد عزیزانشان را تحویل بگیرند. حکومت حتی پول گلوله های شلیک شده را در ازای تحویل جسد طلب میکرد!  

 

اولین اقدام جمهوری اسلامی پس از رسیدن به قدرت با اعدام بی محاکمه مقامات رژیم سابق بلافاصله پس از قیام بهمن ٥٧ آغاز شد. رژیم جدید سپس سلاح مخوف اعدام و مکمل آن یعنی قتل و ترور دولتی را بسوی مردمی نشانه رفت که انقلاب کرده و توقع آزادی، رفاه و اختیار بر سرنوشت خویش داشتند. از اعدام صحرایی شيرمحمد درخشنده توماج، عبدالحكيم مختوم، طواق محمد واحدی و حسين جرجانی، رهبران شوراهای مردم ترکمن صحرا در بهمن سال ۵۸ و ترور خیابانی جهانگیر قلعه میاندوآب از رهبران محبوب جنبش کارگران بیکارو به گلوله بستن صف اعتراض آنها دربهمن سال ۵۹، تا اعدام های دسته جمعی حداقل ۵۶ نفر در شهرهای سنندج و سقز و مریوان و پاوه و کرمانشاه در سال ۵۸، جایی  که مردم با اتکاء به شوراهای خود انقلاب را ادامه می دادند، و هجوم سراسری به دانشگاه ها برای پاکسازی مخالفین و کمونیستها تحت عنوان "انقلاب فرهنگی" و قتل دهها دانشجو بدست اوباش "حزب اللهی" در اردیبهشت ۵۹،همه و همه جلوه هایی از تلاش جمهوری اسلامی برای تثبیت خود به ضرب اعدام و ترور و زندان در اولین سالهای موجودیتش بود. عکس های منتشره از تنها  یک فقره از این جنایات، یعنی اعدام صفی از جوانان مبارز در فرودگاه سنندج ازجمله ناصر سلیمی و احسن ناهید در شهریور ۵۸ که یکی با دست شکسته و دیگری بر روی برانکارد در برابر جوخه اعدام قرار گرفتند، نشاندهنده یکی از تکان دهنده ترین جنایات تاریخ معاصر است. 

 

همینطور باید به اعدام ۵۹ نفر در مهاباد در خرداد ۶۲ اشاره کرد که سن اکثر اعدامیان زیر ۱۸ سال بود. بسیاری از اعدام های سالهای پس از انقلاب توسط خلخالی حاکم شرع و به تصمیم شخصی او بر مبنای شرع اسلام و بدون هیچ دادگاه و تشریفاتی انجام شد. اعتراف خلخالی به این اعدام ها گوشه ای از جنایات عظیم جمهوری اسلامی را نشان میدهد: "من حاکم شرع بودم و پانصد و چند نفر از جانیان و سرسپردگان رژیم شاه را اعدام کردم وصدها نفر از عوامل غائله های کردستان و گنبد و خوزستان و شماری از عوامل اشرار و قاچاقچیان مواد مخدر را هم کشتم."

 

اما اینهمه اعدام و جنایت دولتی هنوز برای ثبات جمهوری اسلامی کافی نبود. رژیم اسلامی دوبار به نسل کشی تمام عیار دست زد. بار اول برای شکست قطعی انقلاب ۵۷و تثبیت خود بعنوان رژیم حاکم، و سپس بار دوم بمنظور مقابله با عواقب احتمالی پایان جنگ با عراق که رجزخوانی برای ادامه آن به سیاست اصلی رژیم تبدیل شده بود. اعدام ها و قتل عام های سیاسی دهه شصت قطعا از بارزترین نمونه های جنایت علیه بشریت در تاریخ معاصر است.

 

پس از ختم جنگ نیز ماشین اعدام و ترور جمهوری اسلامی علیه مخالفین سیاسی و مردم معترض بی وقفه تا به امروز مشغول کار بوده است. از "قتل های زنجیره ای" در دوره رفسنجانی در سال ٧٧ که نویسندگان و فعالین سیاسی همچون محمد جعفر پوینده، محمد مختاری، پرویز دوانی، پروانه اسکندری و داریوش فروهر توسط ماموران وزارت اطلاعات خفه شدند یا با کارد مثله شدند، و ترور سازمان یافته و به گلوله بستن دهها چهره اپوزیسیون در خارج کشور از جمله شاپور بختیار، غلام کشاورز، صدیق کمانگر، فریدون فرخزاد، عبدالرحمان قاسملو، کاظم رجوی و صادق شرفکندی، تا قتل دهها نفر در جریان اعتراضات ٨٨ چه در کف خیابان، نظیر ندا آقا سلطان، یا زیر شکنجه نظیر قتل ستار بهشتی و زهرا کاظمی و یا جنایات تکاندهنده ای که در زندان کهریزک پس از خیزش سال ٨٨ اتفاق افتاد از جمله کشتن محسن روح‌الامینی، محمد کامرانی و امیر جوادی‌فر زیر شکنجه، و اعدام گاه و بیگاه زندانیان سیاسی نظیر فرزاد کمانگرو همراهانش و رامین حسین پناهی و لقمان و زانیار مرادی و روح الله زم و بسیاری دیگر، یا "خودکشی" کردن محکومین سیاسی در زندان همچون کاووس سیدامامی، سینا قنبری و زهرا بنی یعقوب تا کشتار ١٥٠٠ نفر تظاهرکننده در آبان ٩٨ و اعدام دستگیر شدگان اعتراضات سالهای اخیر نظیر اعدام نوید افکاری، همه و همه شواهد دیگری است بر این حقیقت که قتل عمد دولتی در ایران آشکارا ابزار خون پاشیدن بر جامعه جهت بقاء جمهوری اسلامی است.  

 

اما این اعدام ها و آدم کشی ها که مستقیما علیه مخالفین سیاسی و مردم معترض اعمال شده هنوز همه عمق توحش اسلامی و ابعاد ضد بشری اعدام در ایران را نشان نمی دهد. بسیاری از قربانیان قتل های دولتی بیخدایان و یا پیروان مذاهب دیگر بوده اند، از قبیل بهائیان همچون مونا محمود نژاد که در هفده سالگی در شیراز به دار آویخته شد و دراویش همچون اعدام محمد ثلاث و یا "توهین کنندگان" به پیغمبر. حتی در مواردی برای نوشیدن مشروبات الکلی حکم اعدام صادر شده است. همجنسگرایان بخاطر گرایش جنسی خود اعدام شده اند. در موارد بیشماری اعدام کودکان و نوجوانان صورت گرفته است. همینطور در موارد متعددی اعدام علیه زنانی مانند افسانه نوروزی و ریحانه جباری اعمال شده که در برابر تعرض جنسی مردان متجاوزی که غالبا از مقامات حکومتی بودند، از خود دفاع کرده اند. همچنین به بسیاری از دختران زندانی قبل از اعدام  تحت عنوان اینکه نباید طبق احکام شرعی باکره اعدام شوند  تجاوز کرده اند.

 

اعدام کودکان در جمهوری اسلامی ایران همچون عاطفه رجبی یکی از نمونه های بارز جنایت و وحشیگری این حکومت است. جمهوری اسلامی به درست جلاد کودکان نام گرفته است. این رژیم تا کنون تعداد زیادی از نوجوانان را که بهنگام بازداشت و صدور حکم زیر هیجده سال بوده اند، اعدام کرده است. جمهوری اسلامی برای خنثی کردن فشارهای بین المللی نسبت به اعدام کودکان، احکام اعدام درباره آنها را صادر میکند ولی آنها را پس از رسیدن به سن ۱۸ سالگی اعدام میکند و یا در مواردی مانند مهدی سهرابی فر و امین صداقت و محبوبه مفیدی که به عروس ۱۷ ساله مشهور شد، آنها را مخفیانه اعدام میکند.

 

بزرگترین آمار اعدام در ایران مربوط به مواردی است که شاید در نظر برخی بدرجه ای توجیه قضایی داشته باشد. اعدام گستردۀ قاتلین، متجاوزین به عنف، قاچاقچیان و فروشندگان مواد مخدر و یا محتکرین درچند دهه گذشته جمهوری اسلامی را درصدر دولتهای اعدام گر در جهان قرارداده است. اما اینگونه اعدام ها نیز تحت ناعادلانه ترین شرایط صورت گرفته است که با استانداردهای متمدنانه و مدرن  قضایی کوچکترین خوانایی ندارد. بعلاوه حکومت اینگونه اعدام ها را آشکارا بعنوان ابزاری برای اعلام اقتدار و نشاندادن مشت آهنین به جامعه مورد استفاده قرارداده است. رژیم همواره عدۀ زیادی از محکومین به اعدام (معمولا ازمحرومترین وبی پناه ترین بخشهای جامعه از جمله پناهندگان و مهاجرین افغان) را در زندان دارد تا هرگاه که احساس ناامنی میکند با برپا کردن چوبه های دار کمپینهای ارعاب عمومی به راه بیندازد. جمهوری اسلامی فی الواقع "رژیم صدهزاراعدام" است

 

و بالاخره جنبه مدهش دیگر اعدام درایران پیوند زدن آن با قوانین شریعت از جمله قانون قصاص است. جمهوری اسلامی می کوشد در موارد قتل نفس خانواده مقتول را به عنوان "اولیاء دم" به تصمیم گیرنده در مورد حکم اعدام یعنی به شریک در قتل عمد دولتی تبدیل کند. 

 

با این همه ایران فقط کشور "رژیم صد هزار اعدام" نیست، کشور پرشورترین مبارزه با اعدام هم هست. در ایران جنبشی گسترده و توده ای علیه اعدام وجود دارد که در سالهای آخر دهه هشتاد شمسی، اساسا به همت کمیته بین المللی علیه اعدام، به اوج خود رسید و از آن مقطع به یکی از قدرتمندترین جنبش های توده ای تبدیل شده است. در دل کمپین های این جنبش انسان های گمنامی که منتظر اعدام بودند مانند نازنین فاتحی، کبرا رحمانپور، افسانه نوروزی، شهلا جاهد، دلارا دارابی، سینا دهقان و دهها نفر دیگر به چهره های جهانی تبدیل شدند وعده ای از آنها نجات یافتند. بدین ترتیب جنبشی قدرتمند، سیاسی و انسانی با دهها چهرۀ معروف متولد شد. جنبشی که به مناسبت های مختلف سر بلند میکند و نمونه اخیر آن بزرگترین رژه آنلاینی علیه اعدام در جهان در تیرماه سال ۱۳۹۹ بود که با  طوفان تویتری ۱۱ میلیونی در اعتراض به حکم  اعدام سه نفر از دستگیرشدگان آبان ۹۸ حکومت را مجبور به عقب نشینی کرد.

 

همچنین یک جنبش دادخواهی گسترده علیه همه جنایت های رژیم و بویژه قتل عام های دهه  ۶۰ با خواست محاکمه سران رژیم در ایران جریان دارد که بسیار پرنفوذ است و هر روز دامنه آن بویژه با به میدان آمدن هر روزه مادران دادخواه گسترده تر میشود. یک نمونه برجسته آن حضور مداوم خانواده های جانباخته در خاوران و زنده نگهداشتن یاد عزیزان جانباخته است. دادگاه ایران تریبونال، به محاکمه کشاندن حمید نوری در سوئد که به یمن فعالین سیاسی و خانواده های دادخواه عملی شد نمونه های دیگری از جنبش علیه اعدام است. حرکت جنایتکارانه رژیم اسلامی برای دخیل کردن اولیاء افراد مقتول نیز با موج برگشت "جنبش بخشش" از سوی اولیاء روبرو شده و شکست خورده است.

 

اینجا باید به جنبش عظیم و جهانی علیه سنگسار، این وحشیانه ترین شکل اعدام توسط رژیم که اساساً برای زهر چشم گرفتن از زنان و به تمکین واداشتن آنان است، نیز اشاره کرد. کمپین نجات سکینه محمدی آشتیانی جمهوری اسلامی را چنان در نزد جهانیان بی آبرو کرد که مجبور شد این جنایت شنیع را در عمل متوقف کند.

 

کمیته بین المللی علیه اعدام خواهان الغاء فوری و بی چون و چرای مجازات اعدام و لغو همه احکام اعدام در ایران است. از نظر ما اعدام به هیچ وجه و در هیچ شرایطی مجاز نیست. اعدام مخالفین سیاسی و عقیدتی، اعدام به دلیل گرایشات جنسی و اعدام کودکان نه فقط باید مطلقا متوقف شود بلکه هر مورد باید به عنوان جنایت جمهوری اسلامی علیه بشریت در سطح جهانی محکوم شود.ما خواهان تشکیل کمیته های حقیقت یاب در مورد تمامی اعدام های صورت گرفته در جمهوری اسلامی هستیم. ما خواهان توقف نمایش های خیابانی اعدام و محکوم کردن جهانی آن هستیم. قانون قرون وسطایی و ضد بشری قصاص و دخیل کردن اولیاء دم در تصمیم گیری در مورد اعدام باید فورا متوقف شود. ما بخشی از جنبش دادخواهی در ایران هستیم و برای تحقق همه خواسته های آن و از جمله محاکمه سران جمهوری اسلامی به جرم جنایت علیه بشریت میکوشیم.

 

کمیته بین المللی علیه اعدام

۱۱ مهر ۱۴۰۰، ۳ اکتبر ۲۰۲۱


در حمایت از زندانی سیاسی سهیل عربی

روز سوم اکتبر از سوی دو نهاد اکس مسلم و جمهوری بی خدایان روز جهانی حمایت از زندانی سیاسی سهیل عربی اعلام شده است.

سهیل عربی وبلاگ نویس و عکاسی است که از سال ۱۳۹۲ در زندان است و علیرغم داشتن حکم زندان چندین بار برای وی در حین بازداشت نیر پرونده سازی شده است و بر مدت محکومیتش افزوده اند. جرمش این است که منقد حکومت دینی در ایران بوده است و در زندان و بیرون از زندان همواره فریاد اعتراضش را علیه ظلم و بیداد جمهوری اسلامی بلند کرده است. او اکنون به نماد ایستادگی و مقاومت در برابر جمهوری جنایتکار اسلامی تبدیل شده  و همواره صدای بی صدایان بوده است.

 اگر حمایت مردمی و جهانی از سهیل نبود او را به جرم «تو‌هین به مقدسات اسلامی» اعدام کرده بودند. بطور قطع حمایت هر چه وسیعتر از این زندانی سیاسی و عقیدتی می تواند به عامل فشار ی علیه رژیم ضد انسانی جمهوری اسلامی تبدیل شود تا سهیل عربی را پس از سالها حبس و زندان و محرومیت آزاد سازد.

در روز سوم اکتبر با برگزاری میتینگ و تجمعات اعتراضی در همه جا خواهان آزادی فوری سهیل عربی و کلیه زندانیان سیاسی و عقیدتی در ایران شویم.

کمیته بین المللی علیه اعدام
۶ مهر ۱۴۰۰- ۲۸ سپتامبر  ۲۰۲۱

#زندانی_سیاسی_آزاد_باید_گردد 
#سهیل_عربی
📌برای تماس و همکاری با ما و ارسال خبر و گزارش به این آدرسها تماس بگیرید:

+46737896505
@ICAE_Tamas
@hormozraha

اطلاعیه به مناسبت دهم اکتبر روز جهانی علیه اعدام

نه به رژیم رکورددار اعدام در ایران!

در آستانه نوزدهمین سالگرد روز جهانی علیه اعدام، کمیته بین المللی علیه اعدام همگان را فرا می خواند که علیه اعدامهای گسترده در ایران و قتل و آدمکشی و شکنجه در زندانهای ایران بپاخیزند و رژیم اعدام جمهوری اسلامی را برای متوقف کردن این جنایت سازمان یافته دولتی در منگنه فشار خود قرار دهند.

اعدام قتل عمد سازمان یافته دولتی است. دولتها از طریق اعدام قدرت خود را به رخ جامعه میکشند. هر جا که اعدام برقرار است جان انسانها بی ارزش می شود و از طریق بی ارزش کردن جان انسانها قدرت حاکم می خواهد سیادت و سلطه خود را به کرسی بنشاند. جمهوری اسلامی با اعدام زاده شد و با اعدام سلطه خود را مستقر کرد. استقرار جمهوری اسلامی به معنای سلب پایه ای ترین حقوق مردم ایران بود و اعدام وسیله ای که این بی حقوقی را در خش ترین و کریه ترین شکل خود اجرایی کرده است.

اعدام در ایران صدبار جنایتکارانه تر است چون جمهوری اسلامی بیگناهان را اعدام میکند. در ایران مخالفین سیاسی اعدام می شوند. جمهوری اسلامی دستش به خون هزاران زندانیان سیاسی که در دهه شصت شمسی و صدها زندانیان سیاسی دیگر که در دهه های بعد اعدام شدند، آغشته است. جنایاتی که مصداق بارز نسل کشی، پاکسازی عقیدتی و حذف مخالفین سیاسی در ابعادی گسترده است. جنایاتی که با قتل عام مردم بیگناه توسط نازی ها در آلمان، با کُشت و کشتار دراندونزى، با نسل‌کُشى در رواندا و سرکوب خونین در شيلى قابل مقایسه است. همچنین در جمهوری اسلامی تا سالها  سکنسار زنان، یعنی فجیع ترین شکل اعدام، به جرم برقراری رابطه جنسی خارج از ازدواج متداول بود که با یک جنبش جهانی عملا متوقف شد.

  در جمهوری اسلامی بی خدایان، همجنسگرایان، زنانی که در برابر خشونت جنسی از خود دفاع می کنند، روزنامه نگاران، بهائیان که دین و باور دیگری دارند و مردم معترضی که به مخالفت علیه نظام اسلامی پرداخته اند، اعدام می شوند. اعدام در جمهوری اسلامی به معنای دشمنی با آزادیهای سیاسی و مدنی شهروندان و حقوق پایه ای آنها در برپایی اعتراض، تجمع و تحزب و تشکل یابی است. از همین رو مبارزه علیه اعدام بخشی از مبارزه مردم برای دستیابی به آزادی است.  

ائتلاف جهانی علیه مجازات اعدام روز جهانی علیه اعدام سال ۲۰۲۱ را به زنانی که اعدام شده اند، در معرض خطر محکوم شدن به اعدام قرار دارند یا محکوم به مجازات اعدام شده اند اختصاص داده استاز این نظر نیز جمهوری اسلامی کارنامه خونینی دارد. رژیم ضد زن جمهوری اسلامی تاکنون زنان زیادی از معترضین و نیروهای سیاسی مخالف  خود را به دار آویخته و همچنین  بسیاری از زنانی  که خود از قربانیان خشونت جنسیتی بوده اند را اعدام کرده است.فاطمه حقیقت پژوه، ریحانه جباری،مریم ایوبی که با حکم شنیع سنگسار اعدام شد ، سمیه شهبازی جهرویی و زهرا اسماعیلی که وی را پس از سکته قلبی به در آویختند نمونه هایی از این نوع زن کشی های جمهوری اسلامی هستند. نه فقط زنانی را که در معرض خشونت جنسی قرار گرفته اند را به دلیل دفاع از خود اعدام می کنند بلکه به هر کسی که زنان را به دلیل عدم رعایت شئون اسلامی مورد  تعرض قرار می دهد پاداش هم داده می شود.

توحش و بربریت حاکم بر ایران همواره مورد اعتراض مردم بوده است و منجر به برپایی قیام های شهری در سالهای متفاوت عمر ننگین رژیم اسلامی شده است. در این میان جنبش علیه اعدام جنبشی است که با خواستهایی نظیر "اعدام نکنید" و شعار "اعدام قتل عمد دولتی است" در همه جای ایران گسترده می شود و تاکنون نیز توانسته است جلو اعدامهایی را بگیرد و یا هر مورد اعدام را برای جمهوری اسلامی بسیار پر هزینه کند.

ما از همه مردم در ایران و جهان میخواهیم که به مناسبت روز جهانی اعدام صدای اعتراض خود را علیه رژیمی که حیاتش به اعدام گره خورده است، بلندتر کنند  و جلوی این توحش افسارگسیخته دولتی را بگیرند. شما هر جا که هستید با سازمان دادن تجمع و اعتراض، با حمایت از خانواده محکومین به اعدام، با برگزاری سمینار و جلسه، با نوشتن شعار بر در و دیوار شهر، با صدور قطعنامه و بیانیه دسته جمعی، با تهیه کلیپ و ویدئو و انتشار وسیع آن در شبکه های اجتماعی انزجار و نفرت خود را از مجازات ضد انسانی اعدام اعلام دارید و خواهان پایان دادن فوری اعدامها در ایران شوید. اگر با مبارزه و اتحاد عمومی در ایران و جهان حربه سرکوب جمهوری اسلامی که اعدام و کشتار بخش مهمی از آن بشمار می رود بی اثر و یا کم اثر شود بدون شک نشانی از جمهوری اسلامی باقی نخواهد ماند. مردم ایران تشنه سرنگونی جمهوری اسلامی هستند و با حمایت جهانی مردم جهان و به قدرت نیروی خود آماده اند که این رژیم را به زیر بکشانند و به حکومت ترور و اعدام در ایران پایان دهند.

جمهوری اسلامی باید به زیر کشیده شود تا ما از اعدام و شکنجه و ترور خلاصی یابیم. همین را باید در گرامیداشت نوزدهمین سالگرد روز جهانی علیه اعدام در همه جا فریاد زد و جهان را باید بیش از پیش به حمایت از مبارزات مردم ایران برای سرنگونی جمهوری اسلامی فراخواند. 

نه به اعدام ، نه به رژیم اعدام در ایران!

کمیته بین المللی علیه اعدام

کمیته مبارزه برای آزادی زندانیان سیاسی

کمپین برای آزادی کارگران زندانی   (FreeThemNow)

 

۷ مهر ۱۴۰۰- ۲۹ سپتامبر ۲۰۲۱زندانهای جمهوری اسلامی قتلگاه زندانیان است!

 بعد از قتل شاهین ناصری که شاهد شکنجه شدن نوید افکاری در زندان بود اکنون خبر میرسد که یک جوان ایلامی زندانی در زندان فشافویه تهران نیز به قتل رسیده است. نام این جوان ۲۲ ساله امیر حسین حاتمی است. او پس از دستگیری در زندان مورد ضرب و شتم مامورین قرار می گیرد و این واقعه را از طریق یک تماس تلفنی به پدرش اطلاع می دهد و  یک روز بعد از این واقعه پس از انتقال به بیمارستان جان می دهد.

 روز ۳ مهر خانواده و بستگان این جوان به همراه جمعی از اهالی شهرستان سیروان استان ایلام در مقابل زندان فشافویه تجمع می کنند و خواهان جوابگویی قوه قضائیه می شوند. در یکی از پلاکاردهایی که معترضین بهمراه داشتند نوشته  شده بود که: "قابل توجه قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران، ما جوانان به سوگ نشسته شهرستان سیروان استان ایلام خواستار رسیدگی به قتل عمد امیرحسین حاتمی در زندان بزرگ تهران هستیم".

کمیته بین المللی علیه اعدام جانباختن امیر حسین حاتمی را به خانواده و بستگان وی از صمیم قلب تسلیت می گوید و همه مردم را فرا می خواند که نسبت به قتل زندانیان در زندانهای جمهوری اسلامی وسیعا اعتراض کنند. یادآور شویم که در ماه گذشته نیز یک زندانی ۳۱ ساله بنام یاسر منگوری اهل پیرانشهر در اداره اطلاعات شهرستان ارومیه به قتل رسید.

بنا به گزارشی که اخیرا سازمان عفو بین الملل منتشر کرده است از ژانویه ۲۰۱۰ تا کنون حداقل ۷۲ زندانی در حین بازداشت جان خود را از دست داده اند. بنا به این گزارش در ۴۶ مورد علت مرگ شکنجه یا سایر بدرفتاریهای فیزیکی به دست ماموران اطلاعاتی و امنیتی یا مقامات  زندپان بوده است. به گفته منابع موثق، ۱۵ مرگ دیگر به دنبال استفاده مرگبار از سلاح گرم  بدنبال شورش زندانیان در نگرانی از شیوع کرونا در زندانها اتفاق افتاده است. بنا به این گزارش در ۱۱ مورد باقیمانده شرایط پیرامون مرگ مشکوک توصیف شده ولی جزئیات بیشتری در مورد علل احتمالی موجود نیست.

شرایط هولناک زندانهای ایران و رفتار ضد انسانی و بیرحمانه با زندانیان بر کسی پوشیده نیست و اخیرا نیز با انتشار فیلم هایی از زندان اوین مورد توجه بیشتری واقع شده است. بطور قطع آمار قتل زندانیان از آنچه عفو بین الملل اعلام کرده است بسیار بیشتر است. این قتل ها بیشتر از آنکه خطای فردی باشد بطور سیستماتیک و نظام مند به منظور ارعاب و انتقام جویی از زندانیان توسط دستگاه قضایی جمهوری اسلامی صورت می گیرد. نفس اینکه هیچکدام از این قتل ها باعث اعلام جرم علیه مسئولین جمهوری اسلامی نشده است گواه مسلم این واقعیت است. خودشان به قتل می رسانند و آنگاه تقصیر را به گردن بیماری و مرگ طبیعی می گذارند. بی شرمی و وقاحت و جنایت در جمهوری اسلامی حد و مرزی ندارد. تنها اعتراض مردم متحد است که می تواند جلوی این وحشیگیری و سبعیت را بگیرد. در همه جا و در مقابل درب زندانها همراه با خانواده بستگان قربانیان دست به اعتراض وسیع و گسترده بزنید و مسئولین جمهوری اسلامی را مورد بازخواست قرار دهید. ما خواهان این هستیم که هئیتی از خود خانواده های زندانیان امکان یابند که بطور منظم از زندانها دیدار کنند و به مردم گزارش دهند. در اجتماع اعتراضی دو ساعته مردم در مقابل زندان مرکزی تهران در روز ۳ مهر، معترضینی پلاکاردی را حمل می کردند که بر روی آن نوشته شده بود: "شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد (همیشه در خواب) تا کی می خواهد در مقابل بی عدالتی قوه قضائیه و سازمان زندانها سکوت کند؟!" این پیامی است که مردم ایران خطاب به نهادهای بین المللی و دولتها دارند. سکوت سازمان های بین المللی و دولت ها در مقابل این جنایات جمهوری اسلامی قابل بخشش نیست. جمهوری اسلامی باید به دلیل ارتکاب به این جنایات در سطح جهان طرد و منزوی شود و از همه نهادهای بین المللی بیرون انداخته شود!

کمیته بین المللی علیه اعدام

۴ مهر ۱۴۰۰- ۲۶ سپتامبر ۲۰۲۱

 

 

 

 

ترس جمهوری اسلامی یکسال بعد از اعدام نوید افکاری

در اولین سالگرد اعدام نوید افکاری، روز یکشنبه ۲۱ شهریور ۱۴۰۰ برابر ۱۲ سپتامبر ۲۰۲۱جمهوری اسلامی اقدام به دستگیری برادر وی سعید افکاری کرده است. وی در ورودی شهر شیراز توسط نیروهای لباس شخصی همراه با ضرب و شتم بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. همچنین گفته می‌شود که در زمان بازداشت سعید افکاری نیروهای امنیتی اقدام به ضرب و شتم الهام افکاری، خواهر او نیز کرده‌اند. یک روز قبل از دستگیری سعید افکاری وی با انتشار توئیتی اعلام کرده بود که نیروهای امنیتی خانواده افکاری را تحت فشار قرار داده و در تلاش برای جلوگیری از برگزاری مراسم سالروز اعدام نوید افکاری هستند. در پی انتشار این توییت، حساب شخصی سعید افکاری از دسترس خارج شده است.

یکسال بعد از اعدام جنایتکارانه نوید افکاری جمهوری اسلامی چنان از نوید و خانواده وی می ترسد که حتی نمی گذارد مراسمی به یاد او برگزار شود. دو برادر نوید یعنی وحید و حبیب افکاری به اتهامات پوچ و ساختگی همچنان در زندان هستند.  جمهوری اسلامی در اولین سالگرد اعدام نوید به تبلیغات نخ نما و رسوا و وقیحانه برای موجه جلوه دادن اعدام نوید روی آورده است. پخش گزارشات کذب و اعترافاتی که به قول خود نوید زیر شکنجه های شدید از او گرفته شده بود. کسی به این تبلیغات چندش آور و بی شرمانه جمهوری اسلامی باوری ندارد. دقیقا به همان دلیل که معلوم شد اعترافات اجباری گرفته شده از مازیار ابراهیمی هیچگونه اعتباری نداشت و بعد خودشان هم قبول کردند که وی در قتل "دانشمندان هسته ای" جمهوری اسلامی هیچ نقشی نداشته است و وی را آزاد کردند.

نوید افکاری را اعدام کردند چرا که وی غمخوار مردمانش بود. می گفت نباید و نمی توان در برابر ظلم و بی عدالتی سکوت کرد. او در اعتراضات تابستان سال ۱۳۹۷ علیه فقر و بی حقوقی  در شیراز شرکت کرد. او و وحید برادرش دستگیر شدند و پس از مدتی حبیب را هم دستگیر کردند. هر سه برادر در  زندان مورد وحشیانه ترین شکنجه ها قرار گرفتند. وحید از فرط شکنجه های غیر قابل تحمل چند بار اقدام به خودکشی کرد. نوید را چنان زدند و شکنجه کردند  که به قول خودش مجبور شد در مقابل دوربین اعترافات اجباری قرار بگیرد و به چیزهایی اعتراف کند که انجام نداده بود. اما او در جریان دادگاهش و بعدا با انتشار پیامهای صوتی اش از زندان جانانه از خود به دفاع برخاست و  فراتر از آن به وکیل مدافع همه مردم ایران تبدیل شد.

نوید درست می گفت که حاکمان جنایتکار اسلامی برای انتقام از مردم بپاخاسته "برای طناب دارشان به دنبال گردنی می گشتند". اینبار قرعه به اسم نوید افتاد که با حرفهایش توحش و بی عدالتی جمهوری اسلامی را به چالش گرفته بود و برای درخواست کمک به جهانیان روی آورده بود. جهانیان به پیامهای وی پاسخ مثبت دادند و مردم و ورزشکاران از گوشه و کنار دنیا و حتی مقامات دولتهای غربی همه خواستار لغو اعدام نوید افکاری شدند.

جمهوری اسلامی با قساوت تمام نوید را در حالیکه هنوز امید به زنده ماندن داشت در صبح روز شنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۹در زندان عادل آباد شیراز اعدام کرد. به او و خانواده اش حتی اجازه دیدار آخر هم ندادند.

یکسال پس از قتل نوید افکاری هنوز این رژیم جنایتکار از نام نوید وحشت دارد. جمهوری اسلامی دو برادر دیگر نوید یعنی حبیب و وحید را در گروگان خود دارد و مرتبا خانواده افکاری را تحت فشار می گذارد تا دیگر اسمی از نوید نبرند. اما نوید به قهرمان مردم تبدیل شده است. او تکیه گاهش مردمی بود که این رژیم را دیگر نمی خواهند. وقتی که سخن می گفت از همین مردم حرف می زند و دغدغه اش همین مردم بود. او برای بهتر کردن زندگی خود و مردم به خیابانها رفت و به همین دلیل توسط جمهوری اسلامی کشته شد. او به قول مادرش بنا بود، کشتی گیر بود، هنرمند بود، نقاشی می کرد و خیاطی هم بلد بود و هر جا که می بود با انرژی زیادش مردم را به وجد می آورد.

 ما همراه با خانواده نوید افکاری اعلام می داریم که همه دادخواهیم. دادخواه خون نویدها، پویاها، پژمان ها، ستار بهشتی ها، غلام کشاورزها، مختاری ها و پوینده ها، رامین حسین پناهی ها و لقمان و زانیار مرادی ها، روح الله زم ها و فرزاد کمانگرها، ریحانه جباری ها و شهلا جاهدها، شرفکندی ها  و هزاران انسان دیگر هستیم که قربانی توحش رژیم اسلامی شدند.

ما خواهان آزادی فوری سعید افکاری و همچنین وحید و حبیب افکاری و کلیه زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. جنبش دادخواهی ما تا روز محاکمه همه سران قاتل جمهوری اسلامی و سرنگونی این رژیم جنایتکار ادامه خواهد داشت. راهی که نوید افکاری پیمود در آبان ادامه یافت و امروز هم صدای اعتراض علیه جمهوری اسلامی در همه جا بلند است و به آبان دیگری فراخوان می دهد. آبانی که نوید دهنده آزادی و زندگی انسانی برای مردم ایران باشد.

یاد نوید افکاری همیشه عزیز و گرامی است!

کمیته بین المللی علیه اعدام

۲۱ شهریور ۱۴۰۰ -۱۲ سپتامبر ۲۰۲۱

 

حیدر قربانی در چند قدمی اعدام، به نجاتش برخیزیم!

 

حیدر قربانی، زندانی سیاسی در خطر فوری اعدام قرار دارد. صالح نیکبخت، وکیل حیدر قربانی در روزهای اخیر با توجه به رد درخواست اعاده دادرسی در خصوص پرونده این زندانی سیاسی گفته است که "حکم قطعی شده و در آستانه اجرا است".

حیدر قربانی در مهرماه ۱۳۹۵ دستگیر شد و سپس به جرم عضویت در حزب دمکرات ایران و همکاری با این حزب و معاونت در کشتن چند عضو سپاه و بسیج  و به اتهام "بغی" یعنی اقدام مسلحانه علیه جمهوری اسلامی  به اعدام محکوم شد. وکیل وی در درباره اتهام "بغی" گفته است:

" شرط تحقق بزه بغی عضویت فرد در یک گروه مسلح و استفاده از سلاح در برابر جمهوری اسلامی است، اما موکل من هیچ‌گاه اقراری در این رابطه نداشته و تنها دلیل اثبات این اتهام ادعای اداره اطلاعات سنندج و کامیاران بوده است."

حیدر قربانی در طول مدت زندان زیر شکنجه های شدید و وحشیانه قرار داشته است و مجبور به شرکت در نمایشات اعتراف اجباری شده است. حیدر قربانی متولد سال ۱۳۵۲ است. همسر و دوفرزند وی با انتشار ویدئو هایی گفته اند که حیدر بی گناه است و باید آزاد شود و از جهانیان خواسته اند که برای نجات جان حیدر قربانی آنها را یاری کنند.

کمیته بین المللی علیه اعدام از همه نهادهای بین المللی می خواهد با ارسال نامه فوری و اعتراضی از جمهوری اسلامی بخواهند که حکم اعدام حیدر قربانی را بلافاصله متوقف کند. ما از همه مردم می خواهیم که با راه اندازی توفانهای توییتری به حکم اعدام حیدر قربانی اعتراض کنند. فراخوان ما به مردم در خارج کشور این است که با برپایی گردهمایی های اعتراضی خواهان لغو حکم اعدام حیدر قربانی شوند. ما همچنین مردم شهرهای کردستان و بویژه سنندج و کامیاران را فرامی خوانیم که از هر راه مناسبی که خود تشخیص می دهند به کمک خانواده نگران حیدر قربانی بشتابند و برای جلوگیری از اعدام وی وارد عمل شوند.

 اعدام در جمهوری اسلامی جنایت سازمانیافته دولتی برای سرکوب کل جامعه است تا مردم دیگر به فکر اعتراض و مبارزه نیفتند و حق خودشان را نخواهند. با اعتراض متحدانه علیه اعدام و علیه حکم اعدام حیدر قربانی نشان دهیم که نه فقط مصمم هستیم جان یک انسان دیگر را نجات دهیم بلکه متحدانه به مبارزه و اعتراض خود برای به زیر کشیدن رژیم اعدام و سرکوب جمهوری اسلامی ادامه خواهیم داد.

 کمیته بین المللی علیه اعدام

۶ شهریور ۱۳۴۰- ۲۸ اوت ۲۰۲۱


رفتار ضد انسانی با زندانیان: اعلام جرم دیگری علیه جمهوری اسلامی

در پی هک شدن دوربین‌های مداربسته زندان اوین از سوی یک گروه هکر و انتشار ویدئوهایی از درون زندان اکنون جهانیان به مدارک و اسناد غیر قابل انکاری از شکنجه و رفتار ضد انسانی و خشونت آمیز با زندانیان در زندانهای جمهوری اسلامی دست یافته اند. محمد مهدی حاج محمدی رییس سازمان زندان‌ها در ایران در واکنش به انتشار این ویدئوها اینبار دیگر نتوانسته است به دروغ و انکار متوسل شود. وی مسئولیت این رفتار ضد انسانی را پذیرفته   و بیشرمانه از رهبر و زندانبانان و نه زندانیان عذرخواهی کرده است. از رهبر و زندانبانان عذرخواهی کرده چون با این سند، رفتار جنایتکارانه حکومت و زندانبانان با زندانیان که ۴۰ سال است ادامه دارد افشا شده است. ما به خوبی سخنان ابراهیم رئیسی در ۲۷ بهمن ۱۳۹۹را به یاد می آوریم که چگونه وی با ریاکاری از "رافت و مهربانی" در برخورد با زندانیان حرف زده بود و  با رجز خوانی از آمادگی جمهوری اسلامی برای باز کردن در زندانها جهت بازدید نهادهای بین المللی در عوض فراهم آوردن امکان دیدار حکومت اسلامی از زندانها در دیگر کشورها سخن گفته بود. اکنون با هک شدن دوربین های مداربسته زندان اوین جهانیان به درون زندانهای رژیم اسلامی راه یافته اند و می توانند  خود به گوشه ای از حقایقی که ما سالها بر آن تاکید داشته ایم پی ببرند. آش چنان شور است که رئیس قوه قضائیه دستور رسیدگی به برخوردهای خشونت آمیز زندانبانان با زندانیان را صادر کرده است. نمایندگان مجلس شورای اسلامی از این حرف زده اند که با انتشار این تصاویر"شان نظام" زیر سئوال رفته است.

 در ویدئوهای منتشر شده صحنه های را می بینیم که دل هر انسانی را به درد می آورد. در یک ویدئو فردی در فضایی که به نظر حیاط زندان می‌آید، از حال می‌رود. بعد از آن که این زندانی، که ماسک طبی به صورت دارد، روی زمین می‌افتد ، ماموران زندان دو دست فرد از حال‌رفته را می‌گیرند و او را روی زمین می‌کشند. در تصاویری که از دوربین‌های مختلف تدوین شده، دیده می‌شود که این فرد تا مدتی روی زمین کشیده می‌شود و به زور و کشان کشان او را از پله‌ها بالا می‌برند. در تصاویر دیگر همچنین یک زندانی از سوی چند مامور نیروی انتظامی به شدت مورد ضرب و شتم قرار می‌گیرد. در یک ویدئو دیگر یک زندانی چنان مورد ضرب و شتم قرار می گیرد که خون از دهانش جاری می شود. در تصویری دیگر یک زندانی در اعتراض به وضعیت نامناسب زندان اقدام به خودکشی می کند. در صحنه هائی چگونگی قاچاق مواد مخدر از سوی مامورین زندان نشان داده می شود...

برای مردم ایران که چهاردهه است جنایات جمهوری اسلامی را با گوشت و پوست خود لمس کرده اند، این تصاویر بهیچوجه تازه نیستند. اهمیت تصاویر منتشر شده این است که سند و مدرک غیر قابل انکاری را در اختیار نهادهای بین المللی قرار می دهد که بتوانند جمهوری اسلامی را مورد پیگرد قضایی قرار دهند. به مردم ایران و خانواده های زندانیان نیز سند و مدرک افشاکننده ای میدهد که تلاش برای آزادی زندانیان و پایان دادن به رفتار جنایتکارانه با زندانیان را گسترش دهند. تصاویر منتشر شده تاکنون رفتار مسئولین زندان های جمهوری اسلامی با زندانیان عادی را به نمایش می گذارد. رفتار با زندانیان سیاسی، فعالین کارگری، فعالین محیط زیست، فعالین حقوق زن و کودک، وبلاگ نویسان و معترضین اعتراضات اخیر بهتر از این نیست. از یاد نبریم که ستار بهشتی کارگر و وبلاگ نویس در آبان ۱۳۹۱  پس از دستگیری چنان از سوی پلیس فتا شکنجه شد که به دلیل خون‌ریزی ریه، کبد، کلیه و مخچه، کشته شد. حداقل پنج نفر در جریان اعتراضات ۱۳۸۸ در زندان کهریزک با بیرحمانه ترین شکنجه ها کشته شدند. شماری از زندانیان نیز به دلیل قصور و کوتاهی عامدانه در ارائه خدمات درمانی به آنها در زندان کشته شدند و یا به تحریک مقامات زندان توسط افراد شرور بارها مورد ضرب و جرح قرار گرفتند. در این مورد آخر لازم است به قتل فجیع علیرضا شیرمحمد علی زندانی سیاسی ۲۱ ساله در زندان فشافویه تهران اشاره کنیم که با ضربات چاقو در تاریخ ۲۰ خرداد ۱۳۹۸ به قتل رسید.

نیلوفر بیانی  ازبازداشت‌شدگان پرونده مدافعان محیط زیست در زندان اوین پیشتر چه در چند نامه به مقام‌های مختلف در جمهوری اسلامی و چه در جلسه دادگاه از «شدیدترین شکنجه‌های روحی و روانی، تهدید به شکنجه فیزیکی و تهدیدهای جنسی» در جریان دست‌کم «۱۲۰۰ ساعت» بازجویی خود به دست بازجویان سازمان اطلاعات سپاه پاسداران خبر داد بود. همچنین لازم است به قتل زهرا کاظمی خبرنگار کانادایی-ایرانی در زندان اشاره کنیم که در سوم تیرماه سال ۱۳۸۲ در حالی که از معترضان جلوی زندان اوین عکاسی می کرد دستگیر شد و به علت ضربه مغزی ناشی از ضرب و شتم و شکنجه بی رحمانه در ۲۰ تیرماه همان سال جانش گرفته شد. موارد بسیارند و لیست طولانی است.

 رفتارهای ضد انسانی با زندانیان در زندانهای جمهوری اسلامی یک امر اتفاقی و یا تصادفی نیست و به یک و یا دو نفر محدود نمی شود. ما با یک خشونت سازمان یافته حکومتی در ایران روبرو هستیم که با زبان زور و سرکوب با شهروندان در بیرون از زندانها سخن می گوید و در زندانها نیز برای زندانیان هیچگونه حقوق انسانی قائل نیست.  حکومتی که ۱۵۰۰ تن از شهروندان را در جریان اعتراضات به گرانی بنزین در آبان ۹۸ کشتار می کند واضح است که با دستگیر شدگان این اعتراضات چگونه برخورد می کند. عفو بین الملل با انتشار گزارشی در ۱ سپتامبر ۲۰۲۰ تحت عنوان "ویرانگران انسانیت" بازداشت‌های گسترده، ناپدیدسازی و شکنجه در پی اعتراضات آبان ۹۸ در ایران را مستند کرده است که رجوع به آن گزارش ابعاد دیگری از رفتارهای ضد انسانی در زندانهای جمهوری اسلامی را به تصویر می کشد. در بخشی از گزارش سازمان عفو بین‌الملل آمده است: "بازداشت کودکان، ضرب و جرح، برهنه‌سازی اجباری، دشنام‌های جنسی، پاشیدن اسپری فلفل به ناحیه دستگاه تناسلی و وارد آوردن شوک الکتریکی به بیضه‌ها، آویزان کردن و نگه داشتن در وضعیت‌های دردناک، القای حس خفگی با آب، تهدید به مرگ و اعدام نمایشی، تزریق یا خوراندن اجباری مواد شیمیایی، از جمله از شکنجه‌های اعمال شده از سوی ماموران نظام ایران می باشد".

با استناد د به  ویدئوهایی که اخیرا منتشر شده و همچنین دهها گزارش معتبر دیگر، ما از نهادهای بین المللی فعال در زمینه حقوق بشر می خواهیم که نسبت به این گزارشات بی تفاوت نباشند و با استفاده از حقوق بین المللی، جمهوری اسلامی و عاملین این رفتارهای ضد انسانی را مورد پیگرد قضایی قرار دهند. این اسناد در دست هر دادستان با شرفی در کشورهای غربی می تواند ادله کافی برای اعلام جرم علیه جمهوری اسلامی و زندانبانانش باشد. ما در عین حال از همه فعالین اجتماعی و همه خانواده های زندانیان و از کلیه خانواده های دادخواه در ایران می خواهیم که پیشقدم شوند و با تدوین اعلام جرمی علیه جمهوری اسلامی و ارسال آن برای نهادهای بین المللی در مقابل این جنایت لجام گسیخته در زندانها قد علم کنند. در حالیکه  دادگاه یکی از عوامل کشتارهای هولناک زندانیان سیاسی در تابستان ۱۳۶۷یعنی حمید نوری در استکهلم در جریان است جهان برای اقدام بین المللی علیه جمهوری اسلامی به دلیل نقض شدید و سیستماتیک حقوق انسانها از سوی رژیم آمادگی بیشتری دارد. باید دست بکار شد و جمهوری اسلامی را هر چه بیشتر تحت فشار گذاشت. این در عین حال تنها راهی است که می توان فشار بر زندانیان را کاهش داد.

کمیته مبارزه برای آزادی زندانیان سیاسی

کمپین برای آزادی کارگران زندانی

 کمیته بین المللی علیه اعدام

۲ شهریور ۱۳۴۰- ۲۴ اوت ۲۰۲۱

۲ شهریور ۱۳۴۰- ۲۴ اوت ۲۰۲۱

حیدر قربانی، زندانی سیاسی در خطر اعدام قرار دارد!

بنا به گفته حسن قربانی برادر زندانی سیاسی حیدر قربانی دادگستری کل سنندج حکم اعدام وی را جهت اجرا به اجرای احکام کامیاران ارسال کرده است. حسن قربانی برادر حیدر در این رابطه به سازمان حقوق بشری هه نگاو گفت است: " ما بر طبق ماده ۴۷۷ از دیوان عالی خواسته بودیم که حکم حیدر قربانی برخلاف شرع و برخلاف قانون صادر شده و آنها نیز پرونده وی را جهت بازبینی به دادگستری کل سنندج ارجاع داده‌اند. من روز دوشنبه ۱۸ مرداد به دادگستری کل سنندج مراجعه و آنها گفته‌اند که ما درخواست شما را رد کرده‌ایم و حکم را به اجرای احکام کامیاران ارسال کرده‌ایم."

آقای قربانی در ادامه گفت: "روز چهارشنبه ۲۰ مرداد به اجرای احکام کامیاران مراجعه و آنها نیز گفته‌اند که به زودی این حکم به زندان مرکزی سنندج ابلاغ و حکم حیدر قربانی به اجرا در خواهد آمد."

حیدر قربانی در مهر ماه ۱۳۹۵ دستگیر شد و سپس به جرم عضویت در حزب دمکرات ایران و همکاری با این حزب و معاونت در کشتن چند عضو سپاه و بسیج به اعدام محکوم شد. طبق اخبار دریافتی حیدر قربانی زیر شکنجه های شدید و وحشیانه مجبور شده است که "مسئولیت" کشته شدن افراد سپاه و بسیج را بپذیرد. وی متولد سال ۱۳۵۲ است و همسر و دو فرزند و سایر اعضای خانواده اش در نگرانی شدیدی بسر می برند.

کمیته بین المللی علیه اعدام نقشه های شوم جمهوری اسلامی برای اعدام زندانیان سیاسی را بشدت محکوم می کند و خواهان لغو فوری حکم اعدام حیدر قربانی است.

 ما همه مردم را فرا می خوانیم که نسبت به خطر اعدام قریب الوقوع حیدر قربانی یک بار دیگر به حرکت در آیند و جواب شایسته ای به حکومت بدهند. مردم کردستان چندین بار در مقابل خطر اعدام فعالین سیاسی دست به اعتصاب عمومی زده اند و بارها تجمعات اعتراضی برپا کرده اند و تعدادی از محکومین به اعدام را نجات داده اند. اینبار هم لازم است با همه قوا و از هر طریق ممکن برای نجات جان حیدر قربانی دست بکار شویم. جمهوری اسلامی اینبار باید بلندتر از همیشه فریاد و صدای اعتراض ما علیه اعدام و آدم کشی دولتی را بشنود و دست از جنایت بردارد.

کمیته بین المللی علیه اعدام

۲۱ مرداد ۱۴۰۰- ۱۲ اوت ۲۰۲۱

امروز سه شنبه ۱۰ اوت دادگاه حمید نوری یکی از عوامل کشتار زندانیان سیاسی در تابستان ۶۷ در شهر استکهلم سوئد آغاز بکار کرد. جمع زیادی از نیروهای اپوزیسیون جمهوری اسلامی و خانواده های دادخواه در مقابل این دادگاه تجمع کرده اند. در اولین جلسه این دادگاه دادستانی به قرائت کیفرخواست  می پردازد. کیفر خواستی که بر اساس جرائم علیه قوانین بین‎المللی یعنی جرایم جنگی و همچنین قتل عمد صادر شده است.  در سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۷ برای دو پرونده مشابه در سوئد حکم حبس ابد صادر شد. انتظار می رود که همین حکم در باره حمید نوری صادر شود.

محاکمه حمید نوری به دلیل کشتار زندانیان سیاسی یک اقدام تاریخی مهم است که نشان می دهد قاتلین و آدمکشان جمهوری اسلامی نمی توانند از دست عدالت بگریزند. صرفنظر از اینکه کدام قوانین کیفری در این و یا آن کشور چنین دادگاهی را ممکن کرده است، برگزاری چنین محکمه ای منعکس کننده تلاش و فعالیت  خانواده های دادخواه و مخالفین جمهوری اسلامی است که همواره بر مجازات و محاکمه سران و عوامل جمهوری اسلامی به دلیل جنایت علیه بشریت تاکید داشته اند و علیه رژیم اسلامی اعتراضات زیادی را برپا کرده اند.
 
کمیته بین المللی علیه اعدام بعنوان بخشی از جنبش دادخواهی مردم ایران این موفقیت را به همگان تبریک می گوید. به امید اینکه این دادگاه سر آغازی برای محاکمه همه سران جمهوری اسلامی به جرم جنایت علیه بشریت باشد‌ در پست های بعدی گزارشات و مصاحبه های بیشتری را از این دادگاه پخش خواهیم کرد.

#دادخواهی
#جمهوری_اسلامی_نابود_باید_گردد
#حمید_نوری
#نه_به_اعدام

📌برای تماس و همکاری با ما و ارسال خبر و گزارش به این آدرسها تماس بگیرید:
+46737896505
@ICAE_Tamas
@hormozraha

 :مادری از سلماس

خون را با خون نمی شورند!

 بعد از اینکه حبیب رضایی جوان ۳۳ ساله روز ۳۱ خرداد ۱۴۰۰ خرداد در شهر سلماس به اتهام قتل اعدام شد من مطلبی در این مورد نوشتم و همچنین مصاحبه ای با تلویزیون کانال جدید انجام دادم که در آنجا مخالفت شدید خودم را با اعدام بطور کلی و اعدام حبیب رضایی بطور مشخص اعلام کردم.

 حرفهای من در اینستاگرام شخصی ام مورد توجه زیادی قرار گرفت و بازدید کننده فراوانی مخصوصا از شهر سلماس داشت. این خود نشان می دهد که بحث و گفتگو درباره این مسائل چقدر مهم است و اهمیت دارد. بسیاری با من هم عقیده بودند که حبیب رضایی نباید اعدام می شد و عده ای نیز البته مخالف نظر من بودند. در این میان یکی از افراد بسیار نزدیک به خانواده فردین داغستانی، جوانی که حبیب در عالم مستی متهم به قتلش در سال ۱۳۹۷ بود ، طی تماسی از من ابراز گله مندی کرد که چرا من با اعدام حبیب مخالفت کرده ام که من نیز توضیحات مفصلی به صورت نوشتاری به آنها دادم.

اما در همان حالی که عضوی از خانواده داغستانی از من گله مند بود یکی دیگر از سلماس با من تماس گرفت  و از  دل پر درد مادری می گفت که می خواهد فریاد و دردش به گوش جهانیان رسانده شود. ایشان از مادر نوید فرخ زاده یاد کرد که روز ۲۵ اسفند ۱۳۹۹ یعنی پنج روز قبل از عید در شهر سلماس اعدام شد. اعدام این جوان ۲۴ ساله بعد از سفر رئیسی جلاد به آذربایجان غربی در اسفند ۱۳۹۹ اتفاق افتاد. این شخص که پای صحبت مادر نوید نشسته بود می گفت که این مادر وقتی شرح حال فرزندش را برایش تعریف می کرده  چندین بار با صدای بلند گریسته و خود او اشک ریزان نمی دانسته برای دلداری این مادر داغدار و دل شکسته چه بگوید. ایشان به من گفت که هر کدام از شما نیز پای حرفهای این مادر می نشستید زیر گریه می زدید که این چه نظام و سیستمی است که جان عزیز جوانان ما را یکی  بعد از دیگری اینچنین میگیرد. نوید فرخ زاده نیز متهم بود که "سعید پوربدل" را در شهریور سال ۱۳۹۵ به قتل رسانده است. سعید دوست صمیمی نوید بود. اینجا هم در عالم مستی بگو مگو در می گیرد و سعید با ضربات چاقو زخمی می شود و سپس در بیمارستان با کمال تاسف جان می دهد. در این  پرونده فرد دیگری هم نقش داشته است ولی به دلیل پارتی بازی وی پس از تحمل سه ماه زندان تبرئه می شود. نوید ۱۹ ساله را چنان در آگاهی مورد ضرب و شتم و شکنجه و فشار قرار می دهند که بالاخره مجبور می شود مسئولیت قتل را بر عهده بگیرد.

نوید فرخ زاده متولد سال ۱۳۷۵ بود و بهنگام رویداد آن اتفاق ناگوار تنها ۱۹ سال داشت. در یادداشتی او ضمن ابراز تاسف شدید از مرگ سعید می نویسد که "از دادستان خواهش دارم که قبل از اجرای حکم مرا سر قبر سعید ببرید تا با او آخرین دیدار را داشته باشم." چهار سال و نیم آزگار خانواده فرخ زاده برای نجات نوید از مرگ تلاش کردند. ولی نتیجه ای نداشت. می گویند به هر دری زدیم. کسی نبود که ندیده باشیم.  شب قبل از اعدام برای طلب بخشش از خانواده مقتول به جلوی درب منزل آنها می روند و در آن ایام زمستان تا ساعاتی بعد از نیمه شب می مانند. متاسفانه در میان بستگان مادری "سعیدپوربدل" یکی دو نفری بودند که اصرار زیادی بر اعدام نوید داشتند.  صبح روز اعدام خانواده فرخ زاده به همراه تعدادی دیگر در مقابل زندان تجمع می کنند. مادر نوید  به همراه دختر ۱۵ ساله اش با گریه و ضجه التماس می کنند که اجازه دهند  برای آخرین بار عزیزشان را ببینند ولی نمی گذارند. نوید پای چوبه دار طلب بخشش می کند و زمانی که جواب منفی می گیرد می گوید: "زودتر تمامش کنید"! خانواده نوید فرخ زاده و بویژه مادر او بعد از اعدام نوید دچار افسردگی شدید شده اند. منبع خبری من می گوید مادر نوید می خواهد که کسی به حرفهایش گوش بدهد. درد و غمش زیاد است. بی قراری می کند. مخالف سرسخت اعدام است و می گوید آخر چطور میشود  خون را با خون شست؟

روشن است که وقتی ما با اعدام مخالفت می کنیم به معنای تایید عملی نیست که منجر به مرگ کسان دیگری شده است. از همین رو همواره ضمن مخالفت با اعدام، با خانواده مقتولین نیز ابراز همدردی کرده ایم و اینجا نیز یکبار دیگر با خانواده "داغستانی" و "پور بدل" ابراز همدردی می کنیم. مخالفت ما با اعدام در عین حال ضدیت با نظام و حکومتی است که اعدام کار هر روزه آن است تا حکومتش را سرپا نگه دارد. بخش زیادی از جوانان به دلیل بیکاری و فقر و تبعیض و محرومیت به افسردگی، اعتیاد، روحیه ای عصبی و ناامیدی دچار میشوند. این جوانان در یک نظام آموزشی بزرگ شده اند که بر اساس آموزه های ارتجاعی مذهب استوار است و  مملو از خشونت و اشاعه دهنده رفتارهای ضد انسانی است. خشونت های فجیع و هر روزه حکومت از شکنجه تا آدمکشی در خیابان و دار زدن انسان و رفتار بیرحمانه با زنان و شلاق زدن شهروندان و غیره باعث دامن زدن هر چه بیشتر خشونت در جامعه شده است. همه این عوامل و فشارهای ناشی از یک زندگی سخت و دشوار دست به دست هم می دهند و باعث ازدیاد خشونت در جامعه می شود. از همین رو نزاع در میان مردم بیشتر میشود و برخی نزاع ها به جاهای باریک میکشد، به چاقوکشی و قتل منجر میشود. حاکمان اسلامی بجای اینکه در این وسط مسئولیت خود را در ایجاد این شرایط بپذیرند یک نوجوان ۱۷-۱۸ ساله را میگیرند، در دادگاههای بسته و بشدت غیر عادلانه محکوم میکنند، در زندان مورد شکنجه و اذیت و آزار قرار میدهند و بعد جانش را میگیرند. این چرخه خشونت بدینگونه پایان نمی گیرد بلکه ادامه پیدا می کند. این حکومت مهمترین عامل تولید خشونت و دامن زدن به خشونت است. قتل "سعید پوربدل" و "فردین داغستانی" محصول چنین شرایط جهنمی است که جمهوری اسلامی ایجاد کرده است. قاتل اصلی این دو نفر در واقع نه حبیب و نوید و یا کس دیگری که خود این حکومت است که امنیت و آسایش و رفاه و امید به آینده و همه چیز را از جامعه ربوده است و خود عامل آدم کشی دهها هزار نفره در این مملکت است.

جمهوری اسلامی می کوشد با اتکا به قوانین قرون وسطایی قصاص، خانواده های مقتول را شریک جرم و جنایت خود کند و خود را از خشم مردم در امان نگه دارد و در عوض خانواده ها را به جان هم بیاندازد. اما جنگ ما با حکومت است. جنگ اصلی ما علیه بیکاری و فقر است. جنگ ما بر سر رفاه و آسایش شهروندان است. جنگ ما بر سر زندگی خوب و مرفه برای کودکان و نوجوانان با آموزش صحیح و انسانی است. جنگ ما با سنتهای خرافی مذهبی و پوسیده است که از سوی حکومت اشاعه داده می شود. در این جنگ ما باید پشت همدیگر را بگیریم. در این جنگ ما باید به قوانین ضد انسانی قصاص پشت پا بزنیم و شریک جنایت جمهوری اسلامی نشویم. در این جنگ ما باید از زندگی و داشتن یک زندگی بهتر دفاع کنیم. باور کنید شرایط زندگی انسانها بهتر شود زمینه بروز این اتفاقات هم از بین میرود. اگر جوانان آینده ای داشته باشند، شغلی داشته باشند، رفاه و آزادی و تفریح داشته باشند، بجای خرافات مذهبی و فرهنگ عزا و انتقام و آدمکشی، آموزشی انسانی در مدارس به آنها داده شود هم نزاعشان با هم کم میشود و هم یک نزاع ساده به چاقوکشی و قتل منتهی نمیشود.  در جنگ برای زندگی و یک زندگی بهتر ما باید یکصدا بگوئیم اعدام نه! هر چه فریاد دارید بر سر حکومت آدمکش و جنایتکار بزنید!

حسن صالحی- سخنگوی کمیته بین المللی علیه اعدام

۳۰ ژوئن ۲۰۲۱ 


درباره اعدام حبیب رضایی در شهر سلماس

سحرگاه روز ۳۱ خرداد ۱۴۰۰ حبیب رضایی متولد سال ۱۳۶۷ در شهر سلماس به دار آویخته شد. او فقط ۳۳ سال داشت. او ورزشکارو دروازه بان تیم فوتسال شهر سلماس بود. یک شهر برای او گریستند. چند سال پیش  در زندگی اش در عالم مستی خطایی غیر عامدانه مرتکب شده بود که منجر به مرگ کسی شده بود . تازه معلوم هم نشد که آیا خطای کس دیگری را بر عهده گرفته است و یا خود حقیقتا مرتکب چنین خطایی شده است. هر چه بود از اوضاعی که به مرگ کسی دیگر منجر شده بود بشدت پشیمان بود و نمی توانست خود را ببخشد. اما نمی خواست که اعدام شود. تا آخرین لحظه امیدوار بود. مادرش، مریم انبوب،  در آبانماه سال گذشته در کابوس از دست دادن فرزندش خود را به درآویخت و خودکشی کرد. یک تراژدی بی اندازه غم انگیز که باورش سخت است. مرگ مادر برای او بسیار گران تمام شد. کمرش شکست. غمی بزرگ بر دلش سنگینی می کرد.

 

 برای نجات جان حبیب تلاشهای زیادی از سوی نزدیکان و عزیزانش صورت گرفت.  اما متاسفانه این تلاشهای به نتیجه نرسید. نقشه مرگ حبیب از مدتها پیش طرح ریزی شده بود. نماینده پفیوز سلماس که از خویشاوندان خانواده مقتول بود زمینه را طوری چیده بود که حبیب حتما اعدام شود. خانواده مقتول علیرغم خواست مردمان بسیاری حاضر به رضایت نشدند. شوربختانه فرا رسیدن لحظه مرگ حبیب را جشن گرفتند و پس از اعدام این جوان گوسفند نذر کردند. رعشه بر اندامم می افتد وقتی می شنونم که چطور جمهوری اسلامی با قوانین ضد انسانی قصاص اینهمه سنگدلی را موجب شده است. لعنت به این نظام و قوانین اسلامی اش.

 

یک روز قبل از اعدام حبیب به خانواده و عزیزانش اجازه دادند او را ببینند. دیدار آخر. گفته می شود که حبیب در این دیدار ها آرام بوده است نه اینکه از مرگ نترسد. نه! بلکه هنوز امید داشت که در آخرین دقایق بخشیده شود.

 

روز اعدام که فرا می رسد صبح زود عده ای در مقابل زندان تجمع می کنند. هنوز کورسویی از امید وجود دارد. شاید در آخرین لحظات "اولیای دم" دلشان به رحم آید و حبیب را ببخشند. اما نه، این امیدی عبث است. صندلی از زیر پای حبیب کشیده می شود. صدای "یا ابوالفضل" شنیده می شود و حبیب بر بالای دار جان می دهد…

 

بیرون از دیوارهای زندان صدای شیون بلند است . عزیزان و بستگان حبیب خون گریه می کنند. حبیب رضایی به اعتبار اینکه دروازه بان تیم فوتسال شهر بود در سلماس شناخته شده بود. بسیاری از اعدام وی متاسف شدند. بسیاری اتفاق نظر دارند که حق او اعدام نبود. بسیاری از این همه آدمکشی و کشتن جوانان به ستوه آمده اند. واقعیت این است که اعدام به هر بهانه و دلیلی باشد ضد انسانی است. مورد حبیب رضایی زشتی و کراهت اعدام را هر چه بیشتر به نمایش می گذارد. اعدام جز خشونت و آدمکشی و مصیبت ارمغانی برای جامعه ندارد. اعدام جنایت سازمانیافته و قتل عمد دولتی است. اعدام باید ملغی باشد. به یاد حبیب و برای جلوگیری از کشتن انسانهای دیگری نظیر حبیب باید متحد شد تا بساط اعدام را از کشور برچینیم.

۲۴ ژوئن ۲۰۲۱

حسن صالحی سخنگوی کمیته بین المللی علیه اعدام

شماره تلفن: 0046703170102

رئیسی و همه سران جمهوری اسلامی باید به جرم جنایت علیه بشریت محاکمه و مجازات شوند!

ابراهیم رئیسی جلاد و آدمکش را بعنوان پیروز نمایش مسخره انتخاباتی شان جار زدند اما خودشان هم می دانند که رای مردم سرنگونی کل نظام بود. مردم تو دهنی محکمی به جمهوری اسلامی زدند و به موفقیت بزرگی دست یافتند. نه فقط در بایکوت گسترده مضحکه انتخابات بلکه در طنین انداز کردن شعار سرنگونی جمهوری اسلامی و ایجاد اتحادی هر چه وسیع تر برای نابودی رژیم جنایتکار اسلامی.

اتفاقی که در روزها و هفته های اخیر رخ داد دستکمی از اعتراضات دی ماه ۹۶ و آبانماه ۹۸ نداشت. مردم چه در ایران و چه در خارج کشور از هر فرصتی استفاده کردند تا با صدای بلند اعلام کنند که جمهوری اسلامی را نمی خواهند و مدتهاست که رای به سرنگونی آن داده اند. حتی آمار جعلی حکومت از میزان شرکت مردم در این مضحکه انتخاباتی گواه این است که جمهوری اسلامی شکست مفتضحانه ای از مردم خورده است.

آنچه که اکنون روبروی ماست حکومتی است که با قاتلی مثل رئیسی در مقابل مردم صف آرایی کرده است و مردمی که برای به زیر کشیدن حاکمان آدمکش متحد شده اند. پیروز این نبرد بدون شک مردم ایران خواهند بود.

آنچه که ما از مجامع جهانی  و دولتها می خواهیم این است که انتخابات مسخره رژیم و نتیجه آن را برسمیت نشناسند. همانطور که ما بارها اعلام کرده ایم رئیسی و دیگر سران جمهوری اسلامی قاتلین مردم ایران هستند و نه نمایندگان آنان. ما خواستار محاکمه و مجازات سران جمهوری اسلامی بجرم جنایت علیه بشریت و بایکوت جهانی رژیم اسلامی ایران هستیم.

هم اکنون صداهای زیادی در جهان شنیده می شود که در همراهی با مردم ایران خواستار تعقیب قضایی ابراهیم رئیسی هستند. رئیسی عضو هئیت مرگ در کشتار هزاران زندان سیاسی در سال ۶۷ بود و در دوران ریاست وی بر قوه قضائیه صدها مرد، زن و کودک طی اعتراضات سراسری آبان ۹۸ کشته شدند و هزاران نفر دیگر دستگیر و تحت شکنجه های بی رحمانه قرار گرفتند.

جمهوری اسلامی باید بخاطر کشتارهای دهه شصت، کشتار صدها تن از معترضین آبان ۹۸، سرنگون ساختن عامدانه هواپیمای اوکراینی و قتل سرنشینان آن  و کل پرونده قطورش در جنایت علیه بشریت از جانب دولتها و نهادهای بین المللی محکوم شود و از نظر سیاسی تحریم گردد. همه مقامات و سران جمهوری اسلامی  و منجمله رئیسی جلاد باید به جرم جنایت علیه بشریت محاکمه شوند. در دوره ریاست جمهوری آیت الله قاتل ما بر تلاشهای خود در این راستا خواهیم افزود. ما مردم جهان را فرا می خوانیم که با تحت فشار گذاشتن دولتها از آنها بخواهند روابط سیاسی و دیپلماتیک خود با جمهوری اسلامی را قطع کنند.

 

در آخر به همه مردمی که در روزها و هفته های گذشته نمایش انتخاباتی جمهوری اسلامی را به صحنه های پرشور و رزمنده ای از اعتراض به کل حکومت اسلامی تبدیل کردند درود می فرستیم و یقین داریم که با برپایی یک انقلاب مردمی عمر این رژیم جنایتکار به پایان خواهد رسید.  

کمیته بین المللی علیه اعدام

۳۰ خرداد ۱۴۰۰- ۲۰ ژوئن ۲۰۲۱


اطلاعیه شماره ۱۳  کمپین دفاع از برادران افکاری

 

یورش به اعضای خانواده افکاری باید با اعتراض قدرتمند همه روبرو شود!

 بنا به گفته سعید افکاری برادر وحید و حبیب افکاری امروز دوشنبه ۲۲ خرداد شماری از اعضای خانواده افکاری در مقابل زندان عادل آباد شیراز  برای آزادی این دو زندانی سیاسی و در اعتراض به نگه داشتن وحید و حبیب در انفرادی به مدت ۲۸۰ روز و بدون داشتن حق تماس و امکان رسیدگی پزشکی تجمع کردند. این تجمع با حمله نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی روبرو شد. الهام افکاری خواهر نوید، حبیب و وحید افکاری و همچنین یک نفر دیگر دستگیر شدند و گوشی‌های تلفن همراه معترضین ضبط گردید. دو نفر دستگیر شده پس از ساعاتی آزاد شدند. 

 سعید افکاری در صفحه توییتری خود نوشته است: "ماموران لباس شخصی مادرم، خواهرم، پدرم، خاله‌هایم و بقیه را مورد ضرب و شتم شدید قراردادند. گوشی‌های همراه را ضبط، خواهرم و یکی از زنان را بازداشت و پس از ساعتی آزاد کردند."

او می افزاید: "پدرم از الهام حفاظت می کرده، چند تا مامور پدرم رو بردن و پنج زن مامور چادری روی الهام ریختن و با کتک بهش دستبند زدن و روی زمین کشیدن و بردنش توی ون، گردن و دست الهام آسیب دیده، مادرم و خاله هام هم به شدت کتک خوردن".

از سرنوشت شماری از فعالین مدنی و مادران دادخواه که امروز برای دیدار با خانواده افکاری به شیراز رفته بودند اطلاعی در دست نیست. نرگس محمدی، جعفر عظیم زاده، ناهید شیربیشه (مادر پوریا بختیاری)، سکینه احمدی (مادر ابراهیم کتابدار) و پوران ناظمی کسانی بودند که می خواستند با خانواده افکاری ها دیدار داشته باشند ولی تلفن همراه این پنج نفر از دسترس خارج شده است. بیم آن می رود که این پنج نفر نیز توسط مامورین امنیتی جمهوری اسلامی پیش از پیوستن به خانواده افکاری دستگیر شده باشند.

 

کمپین دفاع از برادران افکاری یورش به اعضای خانواده افکاری را شدیدا محکوم می کند و از همگان می خواهد که به این رفتار سرکوبگرانه و جنایتکارانه جمهوری اسلامی وسیعا اعتراض کنند. وحید و حبیب افکاری باید فورا و بی قید و شرط آزاد شوند. این دو زندانی سیاسی به اتهامات پوچ و واهی و تنها به دلیل حق خواهی به احکام سنگین زندان محکوم شده اند و در زندان هم مورد شدیدترین شکنجه های جسمی و روانی قرار داشته اند. ۲۸۰ روز است که در انفرادی بسر می برند و از امکان تماس و برخورداری از خدمات پزشکی محرومند و این در حالیست که در زندان در اثر شکنجه متحمل آسیب های جسمی زیادی شده اند.

 

حمایت از خانواده زخم دیده و داغدار افکاری وظیفه انسانی همه ماست. خانواده افکاری در قلب میلیون ها نفر از مردم قرار دارند و جمهوری اسلامی حق ندارد با استفاده از حربه دستگیری و بازداشت از اعلام همبستگی با این خانواده ممانعت کند. نرگس محمدی، جعفر عظیم زاده، ناهید شیربیشه،  سکینه احمدی و پوران ناظمی اگر از سوی جمهوری اسلامی دستگیر شده اند باید هر چه زودتر آزاد شوند.

 

در پاسخ به این وحشیگری های جمهوری اسلامی ما شما مردم معترض و بویژه مردم شیراز را فرامی خوانیم که به حمایت وسیع و گسترده خود از خانواده افکاری ادامه دهید و خواهان آزادی وحید و حبیب افکاری شوید.

 

۲۲ خرداد ۱۴۰۰- ۱۲ ژوئن ۲۰۲۱

کمپین دفاع از برادران افکاری:

کمیته بین المللی علیه اعدام

کمیته مبارزه برای آزادی زندانیان سیاسی

 کمپین برای آزادی کارگران زندانی

 


اطلاعیه شماره ۱۲  کمپین دفاع از برادران افکاری

 

سعید افکاری: برادرانم همچنان در انفرادی هستند و به آنها اجازه درمان نمی دهند!

 

 سعید افکاری، برادر دو زندانی سیاسی حبیب و وحید افکاری  در یادداشتی در حساب شخصی خود در خصوص وضعیت آنان گفته است: "طبق نظر پزشکی قانونی، برادرم حبیب در طی دوره بازداشت در اطلاعات دچار شکستگی انگشت پا، شکستگی مچ دست جوش نخورده و پارگی کتف و برادرم وحید بر اثر خودکشی در اعتراض به شکنجه های جسمی و روحی دچار آسیب در گردن و دستش شده است. ۲۷۹ روز در انفرادی هستند و هنوز اجازه درمان به آنها نمی‌دهند."

عدم رسیدگی پزشکی به برادران افکاری و در انفرادی نگه داشتن آنها نمونه دیگری از رفتار ضد انسانی جمهوری اسلامی نسبت به زندانیان سیاسی است که می بایست با اعتراض همگانی ما روبرو شود.

اخیرا سازمان عفو بین‌الملل  نیز با انتشار فراخوانی ضمن اشاره به رفتار‌های بیرحمانه و  ضدانسانی جمهوری اسلامی با وحید و حبیب افکاری از همگان خواست که با ارسال نامه اعتراضی به مقامات حکومت اسلامی خواهان آزادی این دو زندانی سیاسی شوند.

کمپین و مبارزه ما تا آزادی فوری وحید و حبیب افکاری و رسیدگی  فوری پزشکی به وضعیت سلامتی آنها و همچنین پایان دادن فوری به حبس انفرادی  این دو زندانی سیاسی ادامه خواهد یافت .برادران افکاری را تنها نگذاریم و برای آزادی فوری و بدون قید و شرط آنها و کلیه زندانیان سیاسی بپاخیزیم.

 

۲۱ خرداد ۱۴۰۰- ۱۱ ژوئن ۲۰۲۱

کمپین دفاع از برادران افکاری:

کمیته بین المللی علیه اعدام

کمیته مبارزه برای آزادی زندانیان سیاسی

 کمپین برای آزادی کارگران زندانی

اطلاعیه شماره ۱۱  کمپین دفاع از برادران افکاری

 

عفو بین الملل خواهان آزادی حبیب و وحید افکاری از زندان شد

 

سازمان عفو بین‌الملل در فراخوانی که روز دوشنبه ۱۷ خرداد ماه (۷ ژوئن) منتشر کرد با اشاره رفتار‌های بیرحمانه و  ضدانسانی جمهوری اسلامی با وحید و حبیب افکاری از همگان خواست که با ارسال نامه اعتراضی به مقامات حکومت اسلامی خواهان آزادی این دو زندانی سیاسی شوند.

در این فراخوان آمده است که "وحید و حبیب افکاری از شهریور ماه ۱۳۹۹ در سلول‌های انفرادی  بدون پنجره محبوس بوده و از دسترسی به مراقبت‌های پزشکی مناسب، هوای آزاد، تماس‌های تلفنی و ملاقات‌های حضوری با خانواده‌شان محروم شده‌اند."

عفو بین‌الملل در فراخوان خود با اشاره به اینکه پس از شرکت در اعتراض‌های سال ۹۷ مقام‌های ایران، برداران افکاری را خودسرانه دستگیر، شکنجه و زندانی کردند از مردم دعوت کرده با نوشتن نامه به مقام‌ها از جمله ابراهیم رئیسی بخواهند که برادران افکاری را آزاد کنند. این سازمان، حبس برداران افکاری را از نظر قوانین بین‌المللی مصداق «بازداشت بی‌ضابطه» دانست و از مردم دعوت کرده در نامه‌های خود از مقام‌ها بخواهند ضمن «نقض احکام غیرمنصفانه»، وحید و حبیب افکاری را آزاد کنند.

عفو بین الملل در فراخوان تاکید کرده است که "تا زمان آزادی، برادران افکاری بایست در شرایطی نگه‌داری شوند که از موازین بین‌المللی برای رفتار با زندانیان پیروی می‌کند، موازینی که شامل دسترسی به مراقبت‌های پزشکی مناسب و نیز ملاقات با خانواده‌شان می‌شود."

کمپین دفاع از برادران افکاری از این اقدام فوری سازمان عفو بین الملل برای آزادی برادران افکاری قویا حمایت می کند و از همگان دعوت می کند  که با ارسال نامه های اعتراضی به مقامات جمهوری اسلامی آنها برای تحقق خواست آزادی وحید و حبیب افکاری تحت فشار بگذارند.

دانلود فایل پی‌دی‌اف فراخوان اقدام فوری عفو بین‌الملل به فارسی. https://t.me/Amnesty_International/1981

 

۱۸ خرداد ۱۴۰۰- ۸ ژوئن ۲۰۲۱

کمپین دفاع از برادران افکاری:

کمیته بین المللی علیه اعدام

کمیته مبارزه برای آزادی زندانیان سیاسی

 کمپین برای آزادی کارگران زندانی


                    درباره سرنوشت سینا دهقان 

دوستان زیادی از ما پرسیده اند بر سینا دهقان و دیگر کسانی که بهمراه وی به جرم "سب النبی" (توهین به "پیامبر اسلام") در سال ۱۳۹۴دستگیر و محکوم به اعدام شده چه آمد؟ باید به اطلاع برسانیم که بدنبال تلاشهای جهانی برای لغو حکم اعدام سینا دهقان و محمد مهدی نوری، که کمیته بین المللی علیه اعدام نقش مهمی در این کمپین جهانی داشت، حکم اعدام این دو تن خوشبختانه لغو شد ولی به زندان طولانی مدت ۳۰ سال محکوم شدند و در حال حاضر نیز دوران محکومیت خود را می گذرانند.  متهم دیگر این پرونده یعنی خانم سحر الیاسی البته به اعدام محکوم نشد. این تفاوت در احکام "ارتداد" برای زنان و مردان بهیچوجه از سر حمایت از زنان نیست بلکه از این روست که طبق  شرع اسلام زنان "ناقص العقل" هستند!! در هر صورت سحر الیاسی به یازده سال زندان محکوم شد که پس از گذراندن ۴ سال محکومیت زندان و ۸۰ ضربه شلاق از زندان آزاد گردید. او در حال حاضر ایران نیست.

 

صدور حکم اعدام برای منتقدین دین اسلام نشانه هراس جمهوری اسلامی از رواج بی دینی در ایران است. جمهوری اسلامی علیرغم همه تلاشش برای اسلامی کردن همه چیز در ایران با یک سونامی بی دینی در ایران روبرو است. مردم و بویژه جوانان نه فقط از اسلام روی بر می گردانند بلکه در قلب خلافت اسلامی از هر چه خرافه و مذهب و اسلام و مقدسات اسلامی رویگردان شده اند.

 

از نظر کمیته بین المللی علیه اعدام "کفرگویی" و انتقاد از مذهب نه فقط جرم نیست بلکه بخشی مهمی از آزادی بیان است و باید از سوی هر دولتی برسمیت شناخته شود.

 

خاطر نشان کنیم  اخیرا شماری از شهروندان به دلیل راه اندازی یک کانال تلگرامی به اسم "نقد خرافه و مذهب " دستگیر و بازداشت شده اند. دو تن از این شهروندان بنامهای سید صدرالله فاضلی زارع و  یوسف مهراد از سوی شعبه ۱ دادگاه کیفری یک استان مرکزی حکم اعدام گرفته اند. این حکم روز پنجشنبه ۲ اردیبهشت ماه در زندان اراک به آنان ابلاغ شد. در این رابطه مجموعا ۱۱ نفر بازداشت شده اند.

کمیته بین المللی علیه خواهان لغو همه احکام اعدام  و بویژه احکام اعدام و زندان برای منتقدین مذهب است. همه کسانی که بدلیل نقد دین اسلام و یا توهین به مقدسات اسلامی در زندانهای جمهوری اسلامی هستند باید فورا و بدون هیچ قید وشرطی آزاد شوند.

حسن صالحی- سخنگوی کمیته بین المللی علیه اعدام

۹ خرداد ۱۴۰۰- ۳۰ می ۲۰۲۱

تلفن تماس:0046703171102

ایمیل: hasan.salehi2000@gmail.com در باره ادامه کمپین دفاع از برادران افکاری

از تاریخ ۹ می  ۲۰۲۱ که کمپین دفاع از برادران افکاری از سوی سه نهاد کمیته بین المللی علیه اعدام، کمیته مبارزه برای آزادی زندانیان سیاسی و همینطور کمپین برای آزادی کارگران زندانی  اعلام موجودیت کرد،  تلاش برای آزادی وحید و حبیب افکاری شدت بیشتری یافته است. ویژه گی هر کمپینی این است که بر موضوع معینی تمرکز می کند  و توجه همگان را بدان جلب می نماید. پیام صوتی وحید افکاری از زندان که در آن گفته بود "من بیگناهم" و از مردم درخواست کمک کرده بود انگیزه ای شد تا ما بتوانیم با تمرکزی ویژه پرونده این دو برادر را در سطح جهانی مطرح کنیم و خواهان آزادی آنها شویم.

خوشبختانه این کمپین و تلاش متمرکز برای نجات برادران افکاری با استقبال خوبی از سوی مردم در ایران و جهان روبرو شد. در روز ۲۲می که ما بعنوان روز جهانی در دفاع از برادران افکاری اعلام کرده بودند در ۱۳ شهر دنیا یعنی استکهلم، لندن، کلن، فرانکفورت، مالمو، بوروس، آمستردام، اشتوتگارت، ووپرتال، هانوفر، تورنتو، ونکوور و کپنهاگ به فراخوان ما پاسخ مثبت دادند و به خیابان آمدند و علیه جمهوری اسلامی شعار سر دادند و با دادخواهی خانواده افکاری همراهی کردند و خواست آزادی وحید و حبیب افکاری و آزادی کلیه زندانیان سیاسی را سر دادند. این اعتراضات با پوشش خوب رسانه های فارسی زبان روبرو شد و در شبکه های اجتماعی انعکاس وسیع و گسترده ای داشت.

 تاکنون بسیاری از داخل و خارج کشور با ارسال پیام تصویری و صوتی با برادران افکاری اعلام همبستگی کرده و خواستار آزادی آنها شده اند. متن نامه ای که از سوی شیوا محبوبی سخنگوی کمیته مبارزه برای آزادی زندانیان سیاسی در این مورد به زبان انگلیسی نوشته شده بود به بسیاری از نهادهای حقوق بشری در دنیا و دولتها ارسال شد و از این طریق از جهانیان خواسته شد که به رفتار ضد انسانی جمهوری اسلامی با این دو زندانی سیاسی قویا اعتراض کنند.  ما حتی در آستانه اجلاس سازمان جهانی با ارسال یک نامه اعتراضی از سوی شهلا دانشفر از طرف  کمپین برای آزادی کارگران زندانی رفتار وحشیانه جمهوری اسلامی با این دو برادر را که یکی گچ کار و دیگری جوشکار است  مورد توجه قرار دادیم و گفتیم که این پرونده مشخص نیز شاهد دیگری است که چرا باید جمهوری اسلامی از مجامع جهانی و بطور مشخص سازمان جهانی کار اخراج شود.  بعلاوه در دیداری که هیئتی از کمیته بین المللی علیه اعدام مرکب از ضرغام اسدی، هرمز رها و حسن صالحی با دو تن از مسئولین وزارت امور خارجه سوئد داشتند مسئله برادران افکاری مورد توجه قرار گرفت و خواهان انجام اقداماتی از سوی آنها جهت فشار آوردن بر جمهوری اسلامی برای آزادی این دو زندانی سیاسی شدیم. بعلاوه با تلاش های پریسا پوینده مسئول کمیته مبارزه برای آزادی زندانیان سیاسی، حزب پارلمانی کارگر هلند قول مساعد داده است که وضعیت زندانیان سیاسی و حبیب و وحید افکاری را پیگیری کند. در شبکه توییتر نیز به همت همه شما و تلاشهای بی وقفه خالد ناصری از مسئولین کمیته بین المللی علیه اعدام روز ۲۱ می با اعلام یک توفان توییتری دیگر روز جهانی برادران افکاری به همه یادآوری شد و هشتگ نجات برادران افکاری به دومین ترند در میان توییت های فارسی تبدیل گردید.

سئوال این است که گامهای بعدی در کمپین دفاع از برادران افکاری چه باید باشد؟ ما می کوشیم در جبهه های مختلف مبارزه، به تلاش برای آزادی برادران افکاری ادامه دهیم. از شما می خواهیم که به انتشار ویدئو کلیپ های خود در شبکه های اجتماعی در حمایت از برادران افکاری همچنان ادامه دهید. این بسیار اهمیت دارد که نویسندگان، هنرمندان و افراد سرشناس در ایران و جهان با ارسال پیام از این کمپین و آزادی برادران افکاری حمایت کنند. ما همچنین همه احزاب و سازمانهای سیاسی مخالف جمهوری اسلامی را فرامی خوانیم که از این کمپین دفاع کنند و در فعالیتهای این کارزار فعالانه مشارکت نمایند. این کمپینی است در دفاع از زندانیان سیاسی و برقراری وسیعترین آزادیهای سیاسی در کشور و از این رو به همه تعلق دارد. از میان احزاب سیاسی تاکنون حزب کمونیست کارگری ایران و سازمان جوانان این حزب رسما از این کمپین پشتیبانی کرده اند و در اعتراض روز جهانی  ۲۲می  نیز مشارکت فعالی داشتند. ما همچنین همه کمپین ها و کارزارهای دیگر که هم اکنون حول مواردی مشابه جریان دارند را فرا می خوانیم به دفاع و پشتیبانی فعال از یکدیگر برخیزند. اینها جویبارهایی هستند که می توانند یکی شوند و در بستر واحدی با قدرت بیشتری حکومت جنایتکاران اسلامی را مورد تعرض قرار دهند. ما از خانواده افکاری درخواست داریم که قدم جلو بگذارند و از جهانیان بخواهند که پس از قتل ظالمانه نوید اجازه ندهند حبیب و وحید نیز به همان سرنوشت دچار شوند. تجربه نشان داده که حضور خانواده های زندانیان سیاسی در کمپین های مبارزاتی برای آزادی عزیزانشان اهمیتی بسزایی در پیشرفت و موفقیت این کارزارها دارد. ما از وکلای مترقی و انسان دوست می خواهیم که در زمینه حقوقی به پرونده این دو زندانی سیاسی کمک لازم را بکنند. ما در همان حال از همه می خواهیم که در اعتراضات علیه جمهوری اسلامی خواست آزادی وحید و حبیب افکاری و آزادی کلیه زندانیان سیاسی را فریاد بزنند و با برگزاری تجمع و اعتراض در مقابل درب زندانها بر این خواست پافشاری کنند. در سطح جهانی ما تلاش خواهیم کرد که با دیدار با نمایندگان دولتها، سازمان ملل، اتحادیه اروپا و سازمانهای شناخته شده مدافع حقوق بشر در سطح جهان از آنها بخواهیم که بطور متمرکز برای آزادی برادران افکاری تلاش کنند. از کاربران شبکه های اجتماعی در اینترنت می خواهیم که موضوع اسارت برادران افکاری و رفتارهای ضد انسانی جمهوری اسلامی به آنها را همچنان زنده نگه دارند و از مردم جهان به زبانهای مختلف بخواهند که به دفاع از این برادران برخیزند.

ما شک نداریم که با یک کار متحدانه و هماهنگ می توانیم قدم های موثری در جهت آزادی وحید و حبیب افکاری و همه زندانیان سیاسی برداریم. پیروزی ازآن ماست اگر متحد و همبسته در مقابل رژیم به نفس افتاده جمهوری اسلامی قد علم کنیم.

حسن صالحی- هماهنگ کننده کمپین دفاع از برادران افکاری

۲۶ می ۲۰۲۱

شماره تلفن: 0046703171102

ایمیل: hasan.salehi2000@gmail.com

 


 

اطلاعیه شماره ۱۰  کمپین دفاع از برادران افکاری

 

حزب پارلمانی  کارگر در هلند پرونده برادران افکاری را دنبال می کند

 

بدنبال تلاشهای پریسا پوینده مسئول کمیته مبارزه برای آزادی زندانیان سیاسی، حزب پارلمانی کارگر در هلند نسبت به نامه کمپین ما در دفاع از برادران افکاری واکنش نشان داد.

 

مشاور سیاسی حزب کارگر هلند در پارلمان هلند در جواب به ایمیل پریسا پوینده و نامه انگلیسی کمپین برادران افکاری نوشت : " من این ایمیل را با کتی پیری ، سخنگوی خارجی ما به اشتراک گذاشتم. بدست آوردن اطلاعات بیشتر در مورد این موضوع بسیار ناراحت کننده خوب است و ما می توانیم این را در بحث های بعدی با وزیر کاگ ( وزیر تجارت خارجی و همکاری های توسعه ای) در نظر بگیریم."

 

ما در سطح جهانی تلاش خواهیم کرد که با دیدار با نمایندگان دولتها، سازمان ملل، اتحادیه اروپا و سازمانهای شناخته شده مدافع حقوق بشر در سطح جهان از آنها بخواهیم که بطور متمرکز برای آزادی برادران افکاری تلاش کنند.

 

کمپین دفاع از برادران افکاری:

کمیته بین المللی علیه اعدام

کمیته مبارزه برای آزادی زندانیان سیاسی

 کمپین برای آزادی کارگران زندانی

 

۵ خرداد ۱۴۰۰- ۲۶ می ۲۰۲۱

تلفن تماس:

شیوا محبوبی- 00447572356661

مینا احدی- 00491775692413

حسن صالحی- 0046703171102


 


اطلاعیه شماره ۹  کمپین دفاع از برادران افکاری

در روز ۲۲ می روز جهانی دفاع از برادران افکاری مردم در ۱۳ شهر دنیا

خواهان آزادی وحید و حبیب افکاری شدند!

به دنبال تعیین روز ۲۲ می برابر با ۱ خرداد بعنوان روز حمایت از حبیب و وحید افکاری از سوی کمپین دفاع از برادران افکاری در شش کشور سوئد، انگلستان، دانمارک، آلمان، هلند و کانادا، در ۱۳ شهر یعنی استکهلم، لندن، کلن، فرانکفورت، مالمو، بوروس، آمستردام، اشتوتگارت، ووپرتال، هانوفر، تورنتو، ونکوور و کپنهاگ  گروههای مختلفی از مردم با برگزاری میتینگ های اعتراضی، راه اندازی کاروان اتومبیل با پوستر و بنر اعتراضی و برپایی غرفه های اطلاع رسانی خواهان آزادی برادران افکاری شدند.

در این میتینگ ها و گردهمایی ها صدای دادخواهی حبیب و وحید افکاری و دیگر زندانیان سیاسی و خانواده های آنها طنین انداز شد و اجتماع کنندگان شعارهایی نظیر "جمهوری اسلامی نابود باید گردد" و "زندانی سیاسی آزادی باید گردد" سر دادند.

شور و حال حاکم بر این تجمعات اعتراضی که علیرغم محدودیت های کرونایی و بعضا در هوای نامساعد برگزار می شد حاکی از آن بود که مردم نه فقط مصمم هستند اسیران در بند خود را از چنگال جمهوری اسلامی برهانند بلکه خواستار سرنگونی جمهوری اسلامی و برقراری وسیعترین آزادیهای سیاسی در کشور هستند. این پیام در سخنرانیهای متعدد سخنرانان این روز انعکاس یافت. این اجتماعات در عین حال جواب محکمی به اقدامات سرکوبگرانه جمهوری اسلامی بود که به خیال خود با به گروگان گرفتن مبارزین آزادیخواه می خواهد از مردم بپاخاسته ایران انتقام بگیرد. پیام مردم در این اجتماعات اعتراضی به جمهوری اسلامی این بود که خیابانهای تهران و استکهلم و فرانکفورت و لندن و دیگر شهرهای دنیا به همدیگر وصل هستند و فریاد سرنگونی رژیم جنایتکار اسلامی در همه جا بلند است.

روز جهانی دفاع از برادران افکاری در رسانه های فارسی زبان و دهها کانال در شبکه های اجتماعی وسیعا پخش شد. همچنین در این روز و از زمان اعلام کمپین دفاع از برادران افکاری دهها ویدئو کلیپ از فعالین داخل کشور و همچنین ساکنین خارج کشور در حمایت از وحید و حبیب افکاری و کلیه زندانیان سیاسی منتشر شده است که همگی بر یک خواست تاکید داشته اند: برادران افکاری و کلیه زندانیان سیاسی را آزاد کنید! همچنین یک روز پیش از آکسیون جهانی در دفاع از برادران افکاری  به ابتکار این کارزار یا توسط این کارزار یا توسط فعالین این کارزار و همکاری گروههای دیگر در شبکه توییتر یک حرکت نمادین اعتراضی با نزدیک به سی هزار توییت  و ریتوییت در حمایت از این دو زندانی سیاسی و روز جهانی برای آزادی برادران افکاری براه افتاد. بعلاوه روز ۲۱ مه هیئتی مرکب از ضرغام اسدی، هرمز رها و حسن صالحی با دو تن از مقامات مسئول وزارت امور خارجه سوئد دیدار و گفتگو کردند. در این دیدار هیئت ما برخواست بایکوت جهانی جمهوری اسلامی و پایان دادن به سیاست سازش و مماشات دولتهای غربی با این رژیم جنایتکار و تروریست تاکید کردند و در همان حال از مقامات دولت سوئد خواستند برای آزادی زندانیان سیاسی و برادران افکاری  جمهوری اسلامی را تحت فشار قرار دهند.

 همچنین در آستانه برگزاری اجلاس سالانه سازمان جهانی کار و احتمال طرح اخراج جمهوری اسلامی از این سازمان از سوی کمپین برای آزادی کارگران زندانی بعنوان یکی از فراخوان دهندگان کمپین برای آزادی برادران افکاری  با ارسال نامه ای از قتل نوید افکاری و همچنین رفتار وحشیانه جمهوری اسلامی با برادران افکاری بعنوان نمونه هایی یاد شده است که امر بایکوت و بیرون انداختن جمهوری اسلامی از مجامع جهانی را هر چه بیشتر به عنوان یک امر عاجل تاکید می کند.

کمپین دفاع از برادران افکاری از همه مردم و سازمانها و احزاب و نهادهایی که از آکسیون جهانی  ۲۲ می در دفاع از برادران افکاری حمایت کردند صمیمانه تشکر و قدردانی می کند. مبارزه و کمپین ما برای آزادی برادران افکاری تا زمان آزادی این دو زندانی سیاسی و پایان دادان به وضعیت اسفبار آنها در زندان ادامه خواهد یافت. ما همگان را فرا می خوانیم که با ارسال نامه اعتراضی به جمهوری اسلامی، با منتشر کردن ویدئوهای کوتاه در حمایت از برادران افکاری، با سازماندهی اعتراض، با شعار نویسی بر در و دیوار شهر در ایران، با صدور بیانیه و قطعنامه از سوی نهادهای مردمی، با راه اندازی توفان توییتری، با جلب حمایت سازمانهای مدافع حقوق انسان و اتحادیه های کارگری، با بازتاب اخبار مربوط به این دو برادر در رسانه های خارجی زبان  و ابتکارات دیگر از این کمپین حمایت کنند.

 

کمپین دفاع از برادران افکاری:

کمیته بین المللی علیه اعدام

کمیته مبارزه برای آزادی زندانیان سیاسی

 کمپین برای آزادی کارگران زندانی

 

۳ خرداد ۱۴۰۰- ۲۴ می ۲۰۲۱

تلفن تماس:

شیوا محبوبی- 00447572356661

مینا احدی- 00491775692413

حسن صالحی- 0046703171102اطلاعیه شماره ۸  کمپین دفاع از برادران افکاری

دیدار با مقامات وزارت امور خارجه سوئد: جمهوری اسلامی را بایکوت کنید!

روز ۲۱ می هیئتی مرکب از ضرغام اسدی، هرمز رها و حسن صالحی با دو تن از مقامات مسئول وزارت امور خارجه سوئد Petra Andersson  وMartin Walentin  که مسئولیت کشورهای حوزه آفریقا و خاورمیانه را برعهده دارند دیدار و گفتگو کردند.

 در ابتدای این دیدار ضرغام اسدی ضمن تشکر از مقامات سوئدی سخنان جامع و کاملی درباره مواضع اصولی و دلایل ما مبنی بر بایکوت جمهوری اسلامی ایراد کرد. سپس این هئیت اسناد و مدارک متعددی درباره وضعیت بسیار نابسامان زندانیان سیاسی و از جمله نامه ای که کمپین ما در حمایت از برادران افکاری نوشته است، نامه کارزار دفاع از زندانیان سیاسی که بیش از ۵۰۰۰ نفر آنرا امضا کرده اند، نامه در دفاع از اسماعیل عبدی که خانواده آنها در اختیار ما گذاشته و خواسته بودند که تحویل مقامات سوئدی بدهیم، و همچنین اسناد مربوط به کمپین بایکوت جمهوری اسلامی به زبانهای انگلیسی و سوئدی را در اختیار مقامات سوئدی گذاشت.

هیئت دیدار کننده از مقامات سوئدی خواستند که این اسناد و مدارک را بدقت مطالعه کنند و مواضع و درخواستهای ما را به اطلاع شخص وزیر امور خارجه سوئد خانم " آنه لینده" برسانند. مقامات سوئدی قول دادند که در باره وضعیت زندانیان سیاسی و همچنین فعالین سیاسی و اجتماعی که توسط جمهوری اسلامی در ایران مورد پیگرد و اذیت و آزار قرار می گیرند از طریق سفارتخانه خود در ایران و همچنین اتحادیه اروپا به فشارهای خود بر جمهوری اسلامی برای رعایت حقوق شهروندان ایران ادامه دهند. هیئت ما از مقامات سوئدی درخواست کرد که عموم را از نتیجه فعالیت های خود مطلع سازند.

یکی از مواردی که در این دیدار بطور مشخص به آن اشاره شد وضعیت احمدرضا جلالی پژوهشگر ایرانی تبعه سوئد بود که به اتهام دروغین جاسوسی به اعدام محکوم شده است. مقامات سوئدی تاکید کردند که با خانواده ایشان در سوئد تماس مستقیم دارند و خدمات کنسولی لازم را در این زمینه ارائه می دهند.

از دیگر مسائلی که در این دیدار مطرح شد اقدامات اخیر تروریستی جمهوری اسلامی در خارج کشور است که منجر به دستگیری و محاکمه و صدور احکام زندان برای عوامل حکومت اسلامی منجر شده است. از جمله ما به اسدالله اسدی دیپلمات جمهوری اسلامی اشاره کردیم که به دلیل طرح ریزی یک عملیات تروریستی در دادگاهی در بلژیک به ۲۰ زندان محکوم شد. اخیرا نیز یکی از عوامل جمهوری اسلامی در دادگاهی در دانمارک به دلیل قصد ترور یکی از مخالفین جمهوری اسلامی به ۷ سال زندان محکوم گردید. در سوئد نیز در آوریل همین امسال دو نفر دستگیر شدند که قصد انجام عملیات تروریستی در سوئد را داشتند که برخی منابع گفته اند این دو تن ایرانی هستند. بحث ما با مقامات سوئدی این بود که رژیمی که در داخل کشور ۴۲ سال علیه شهروندان خود ترور را حاکم کرده است و به قتل عام و کشتار مخالفین خود دست زده است و در خارج کشور در طول همین سالها بارها به ترور مخالفین  خود و دیگر شهروندان دنیا دست زده است چگونه می تواند مورد مذاکره و معامله با شما قرار گیرد؟ غیر از این است که حتی بنا به عرف مرسوم دیپلماسی نباید به تروریستها باج داد؟ پس چرا شما به سیاست دیالوگ و گفتگو که تاکنون نتیجه ای در مهار جمهوری اسلامی نداشته است ادامه داده اید؟ مقامات سوئدی گفتند که اگر ما با جمهوری اسلامی دیالوگ نداشته باشیم چگونه می توانیم به اعمال فشار بر آنها ادامه دهیم که در پاسخ ما به آنها گفتیم نمونه رژیم آپارتاید آفریقای جنوبی که به دلیل برقراری یک سیستم ضد انسانی نژادپرستانه مورد انزوای جهانی قرار گرفت نشان می دهد که سیاست بایکوت می تواند موثر باشد. ما تاکید کردیم که جمهوری اسلامی نه فقط نماینده مردم ایران نیست بلکه قاتل مردم است و باید بایکوت شود. ما با صراحت اعلام داشتیم که تداوم حیات جمهوری اسلامی عامل بی ثباتی در ایران، منطقه و جهان است و حساب کردن بر روی رژیم اسلامی سرمایه گذاری بر یک کارت بازنده است. آینده از آن مردم ایران است. ما گفتیم اگر شما و سایر دول غربی دست از مماشات با جمهوری اسلامی بردارید مردم ایران با مبارزه و انقلاب خود در شرایط مساعدتری برای سرنگونی جمهوری اسلامی قرار خواهند گرفت. انتظار ما از شما حمایت و پشتیبانی هر چه بیشتر از مبارزات مردم ایران است.

 

کمپین دفاع از برادران افکاری:

کمیته بین المللی علیه اعدام

کمیته مبارزه برای آزادی زندانیان سیاسی

 کمپین برای آزادی کارگران زندانی

۳ خرداد ۱۴۰۰- ۲۴ می ۲۰۲۱

تلفن تماس:

شیوا محبوبی- 00447572356661

مینا احدی- 00491775692413

حسن صالحی- 0046703171102

 

 

 

روز ۲۲ می  خرداد)  روز جهانی در حمایت از برادران افکاری

 

کمپین دفاع از برادران افکاری روز شنبه ۲۲ می ۲۰۲۱  برابر با ۱ خرداد ۱۴۰۰ روز جهانی  در دفاع از برادران افکاری اعلام کرده است. هدف از برگزاری این روز این است تا آنجا که محدودیت های کرونایی اجازه می دهد به خیابان بیائیم و برای آزادی وحید و حبیب افکاری دست به اعتراض بزنیم.. اما این روز نباید فقط به برگزاری تظاهرات محدود باشد. این روزی است که در ایران اسم و عکس برادران افکاری و خواست آزادی آنها باید بر در و دیوار شهر نقش ببندد. این روزی است که در شبکه های اجتماعی باید بر فعالیت های خود بیفزاییم  و با انتشار عکس این دو برادر و ویدئو کلیپ های پشتیبانی، خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط وحید و حبیب افکاری شویم. این روزی است که ضروری است گروه های مختلف مردم با صدور بیانیه از خواست آزادی برادران افکاری به حمایت برخیزند.

 

وحید و حبیب و خانواده افکاری شایسته بیشترین حمایت اند. از همه مردم آزاده، از مردم شیراز و سراسر کشور و از ایرانیان مقیم خارج انتظار داریم ما را همراهی کنند تا این کارزار با قدرت بیشتری به جلو برود.

 

برای برگزاری هر چه وسیعتر این روز تاکنون  شهروندان در کشورهای مختلف برگزاری اعتراضاتی را تدارک دیده اند که اینجا لیست آنها را به اطلاع می رسانیم و بتدریج این اطلاعات را تکمیل خواهیم کرد.

 

سوئد

 

استکهلم:

زمان:  شنبه ٢٢ می ساعت ١٤تا ١٥

مکان: مقابل پارلمان سوئد در استکهلم  (Mynttorget )

تلفن تماس- هرمز رها- 0046737896505

 

مالمو: زمان و مکان بعدا اعلام می شود

 

 

هلند

 

آمستردادم

زمان:  شنبه ۲۲ می ساعت ۱۵ تا ۱۷

مکان: میدان دام (Dam Square, Amsterdam in Netherlands)

تلفن تماس: پریسا پوینده- 0031682198347

 

کانادا

تورنتو:

زمان: روز شنبه ۲۲ می  از ساعت ٥ بعد از ظهر

مکان: 6464 Young St.

بصورت موبایل ( کاروان ماشین ها) حرکت از پارکینگ سنتر پوئینت مال به طرف مرکز شهر

تلفن تماس: بابک یزدی- 0014164717138

 

ونکور:

زمان: جمعه ۲۱ می ساعت ۱۷:۳۰

مکان: خیابان پمبرتون  نزدیک فروشگاه افرا . از این محل  برنامه به شکل کارناوال  آزادی  براه خواهد افتاد

 

دانمارک

 

 کپنهاگ

زمان: شنبه ٢٢ می  ساعت ۱۳ تا ۱۴

مکان: بعدا اعلام می شود

تلفن تماس: 004542347404

 

آلمان

 

هانوفر:

زمان: شنبه ۲۲ می از ساعت  ۱۶ تا ۱۸

مکان: مرکز شهر-   

Bahnhof / Ernst August Platz / Neben Kaufhof

تلفن تماس: ناصر کشکولی- 00491778348592

 

 

ووپرتال :

زمان:  شنبه ۲۲ می از ساعت ۱۳

مکان: مرکز شهرElberfeld Hbf Wuppertal

 

 

فرانکفورتزمان و مکان بعدا اعلام می شود

کاسل- زمان و مکان بعدا اعلام می شود

کلن: زمان و مکان بعدا اعلام می شود

تورینگنزمان و مکان بعدا اعلام می شود

 

 

 


اطلاعیه شماره ۷  کمپین دفاع از برادران افکاری

گوتنبرگ سوئد : برگزاری یک تجمع اعتراضی در حمایت از برادران افکاری

 

روز دوشنبه ۲۷ اردیبهشت (۱۷ می) در پاسخ به کمپین دفاع از برادران افکاری در شهر گوتنبرگ سوئد تجمعی  در حمایت از برادران افکاری برگزار شد و تجمع کنندگان خواستار آزادی فوری وحید و حبیب افکاری شدند.

 

گروههایی از مردم در مرکز این شهر با در دست گرفتن تصاویر زیادی از برادران نوید افکاری، حبیب و وحید افکاری و همچنین شمار دیگری از زندانیان سیاسی به رفتار ددمنشانه جمهوری اسلامی نسبت  با این دو زندانی سیاسی اعتراض کردند و خواهان آزادی برادران افکاری و کلیه زندان سیاسی شدند.

 

تجمع کنندگان در این گردهمایی اعتراضی شعار آزادی همه زندانی سیاسی را سر دادند و به زبان انگلیسی نیز سخنرانی کردند.

 

کمپین دفاع از برادران افکاری همگان را فرامی خواند که  روز شنبه ۲۲ می برابر با ۱ خرداد، روز جهانی در حمایت از برادران افکاری، به هر طریق ممکن از این کمپین حمایت کنند و برای آزادی وحید و حبیب افکاری تلاش کنند.

 

کمپین دفاع از برادران افکاری:

کمیته بین المللی علیه اعدام

کمیته مبارزه برای آزادی زندانیان سیاسی

 کمپین برای آزادی کارگران زندانی

۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰- ۱۷ می ۲۰۲۱

تلفن تماس:

شیوا محبوبی- 00447572356661

مینا احدی- 00491775692413

حسن صالحی- 0046703171102


   

 اطلاعیه شماره ۶  کمپین دفاع از برادران افکاری

صدای خانواده افکاری ها باشیم!

کمپین دفاع از برادران افکاری همگان را فرمی خواند که با ضبط یک ویدیو یک دقیقه ای و پخش آن در شبکه های اجتماعی به حمایت از این دو زندانی سیاسی و خانواده افکاری برخیزند.

این کوچکترین اقدامی است که هریک ما می توانیم برای خانواده  زجره دیده افکاری  و حبیب و وحید که برای احقاق حقوق مردم ایران در برابر وحشیانه ترین شکنجه های مقاومت و پایداری کردند، انجام دهیم. سخت نگیرید. موبایل دستی خود را به صورت افقی در مقابل خود قرار دهید. دکمه فیلمبرداری را فشار دهید و در کمتر از یک دقیقه حمایت خود را از برادران افکاری بیان کنید و صدای آنها باشید.

 ما همچنین همه هنرمندان، نویسندگان، ورزشکاران، خانواده های داغدار، فعالین کارگری و اجتماعی را فرامی خوانیم که ویدئوهای یک دقیقه ای خود در حمایت از خانواده افکاری را به زبان فارسی و انگلیسی و یا هر زبان دیگری در همه جا منتشر کنند. با اینکار صدای ما رساتر و صدای این دو زندانی سیاسی قوی تر در همه جا شنیده خواهد شد.

منتظر دریافت ویدیو های شما هستیم.

تلفن تماس:

شیوا محبوبی- 00447572356661

مینا احدی- 00491775692413

حسن صالحی- 0046713171102

 

کمپین دفاع از برادران افکاری

کمیته بین المللی علیه اعدام( ICAE)

کمیته مبارزه برای آزادی زندانیان سیاسی( CFPPI)  

کمپین برای آزادی کارگران زندانی ( FreeThemNow)

 

۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰- ۱۴ می ۲۰۲۱

 اطلاعیه شماره ۵  کمپین دفاع از برادران افکاری

 به مبارزه تا آزادی وحید و حبیب افکاری ادامه خواهیم داد

طوفان توییتری شما مردم آزادیخواه در حمایت از وحید و حبیب افکاری و همچنین کمپین جهانی متمرکز برای آزادی این دو زندانی سیاسی به گوش وحید و حبیب در اسارتگاه جمهوری اسلامی رسیده است و مایه دلگرمی آنها و خانواده شان شده است.

طبق برخی اخبار که به کمپین دفاع از برادران افکاری رسیده است وحید و حبیب افکاری از بند بسته عبرت در زندان عادل آباد شیراز به جای جدیدی منتقل شده اند و هم اکنون امکان ملاقات با خانواده را دارند. سعید افکاری در توییتی از دیدار با برادرانش در زندان سخن گفته است. وحید و حبیب در زندان نگران خانواده خود در بیرون از زندان هستند و خانواده نیز نگران دو برادر. سعید افکاری در توییتر خود نوشته است وضعیت طوریست که انگار همه اعضای خانواده ما در زندان و بیرون از زندان در گروگان هستیم.

اعتراض جهانی برای آزادی وحید و نوید افکاری طبعا تا همینجا توجه وسیعی را به خود جلب کرده است و می تواند و باید با قدرت بیشتری ادامه یابد و رژیم را به عقب نشینی وادار کند و منجر به آزادی وحید و حبیب افکاری  شود. از همین حالا برای روز جهانی در حمایت از برادران افکاری آماده شوید. ۲۲ می  (۱ خرداد)  روز جهانی دفاع از برادران افکاری  است. در هر جا که هستید با در دست داشتن عکسهای این دو زندانی سیاسی یک تجمع اعتراضی سازمان دهید و صدایشان باشید. بسیار مهم است که در شهرهای هر چه بیشتری تجمعات اعتراضی برپا کنیم. دوست و رفیق خود را خبر کنید و از همین حالا  دست بکار شوید.

از هم اکنون شهر گوتنبرگ سوئد به استقبال روز جهانی دفاع از برادران افکاری رفته است و برای دوشنبه ۱۷ می ساعت ۱۷ در مقابل ایستگاه مرکزی قطار گوتنبرگ اعلام تظاهرات کرده است. از استکهلم، مالمو، کلن، فرانکفورت، ونکوور، تورنتو،  و چندین شهر دیگر نیز خبر می رسد که مردم در تدارک سازماندهی گردهمایی اعتراضی هستند. شما هم می توانید در شهر خود مبتکر سازماندهی یک تجمع شوید. مهم این است که در شهرهای زیادی اعتراض سر گیرد و یکصدا فریاد زنیم: حبیب و وحید افکاری باید فورا آزاد شوند!

 

کمپین دفاع از برادران افکاری

کمیته بین المللی علیه اعدام( ICAE)

کمیته مبارزه برای آزادی زندانیان سیاسی( CFPPI)  

کمپین برای آزادی کارگران زندانی ( FreeThemNow)

 

۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰- ۱۳ می ۲۰۲۱

 

تلفن تماس:

شیوا محبوبی- 00447572356661

مینا احدی- 00491775692413

حسن صالحی- 0046713171102

 اطلاعیه شماره ۴  کمپین دفاع از برادران افکاری- کنفرانس آنلاینی- برای انتشار

برگزاری کنفرانس آنلاینی در حمایت از برادران افکاری

زمان: یکشنبه  ١٦ می ساعت  هفت و نیم شب به وقت اروپای مرکزی

شرکت کنندگان در کنفرانس شیوا محبوبی ، زرتشت احمدی راغب ، حسن نایب هاشم و مینا احدی 

مجری برنامه: میلاد رسایی منش

این برنامه بطور زنده از صفحه فیس بوک و یوتیوب کمیته بین المللی علیه اعدام پخش خواهد شد

لینک فیس بوکی کمیته بین المللی علیه اعدام:

https://www.facebook.com/icaeiran

لینک یوتیوب بعدا اعلام می شود

کمپین دفاع از برادران افکاری

 

کمیته بین المللی علیه اعدام( ICAE)

کمیته مبارزه برای آزادی زندانیان سیاسی( CFPPI)  

کمپین برای آزادی کارگران زندانی ( FreeThemNow)

 

۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰- ۱۲ می ۲۰۲۱

 

تلفن تماس:

شیوا محبوبی- 00447572356661

مینا احدی- 00491775692413

حسن صالحی- 0046713171102

 


اطلاعیه شماره 
۳ کمپین دفاع از برادران افکاری

 ۲۲ می  (۱ خرداد)  روز جهانی دفاع از برادران افکاری

وحید و حبیب افکاری باید فورا و بدون هیچ قید و شرطی آزاد شوند!

 

کمپین دفاع از برادران افکاری روز۲۲ می ۲۰۲۱ برابر ۱ خرداد ۱۴۰۰ را بعنوان روز جهانی در دفاع از برادران افکاری اعلام کرده است. هدف از چنین روزی این است که با برگزاری تجمعات خیابانی و اعتراضی و یا هر اقدام مناسب دیگر توجه جهانیان را به شرایط اسفبار این دو زندانی سیاسی در اسارت جمهوری اسلامی جلب کنیم و همه جا خواهان آزادی وحید و حبیب افکاری شویم.

برادران افکاری در جریان اعتراضات تابستان سال ۱۹۹۷ دستگیر شدند. جرمشان در واقع این است که به فقر و فلاکت و سرکوب معترض بوده اند. برادران افکاری پس از دستگیری برای اخذ اعتراف بارها مورد ضرب و شتم و شکنجه قرار گرفتند.  

جمهوری اسلامی نوید افکاری را پس از ضرب و شتم و شکنجه های وحشیانه به قتل رساند. قتل این جوان آزاده و کشتی گیر خشم و نفرت عمومی را برانگیخت. مراسم یادبود او با شعار "نوید قهرمان" با شکوه تمام برگزار گردید. نوید افکاری به قهرمان مردم و زبان گویای آنها در مقابل دژخیمان اسلامی تبدیل شد. در عرصه بین المللی نیز صدور حکم اعدام علیه نوید و سپس قتل جنایتکارانه اش اعتراضات وسیع و گسترده ای را موجب شد.

هشت ماه پس از کشتن بیرحمانه نوید افکاری برادران وی یعنی وحید و حبیت افکاری همچنان در اسارت و گروگان رژیم آدمکش هستند. وحید افکاری به ۵۴ سال و ۶ ماه حبس و ۷۴ ضربه شلاق و حبیب افکاری به ۲۷ سال و ۳ ماه حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده‌اند. جمهوری اسلامی می خواهد این دو زندانی سیاسی را با ضرب و شتم و شکنجه و تهدید جانی در زندان درهم بشکند تا از مردم معترض انتقام بگیرد. وحید با انتشار یک فایل صوتی از ما مردم کمک خواسته است. ما باید صدای آنها باشیم و فریاد دادخواهی حبیب و وحید و خانواده مبارز افکاری  را به گوش جهانیان برسانیم.

روز جهانی دفاع از برادران افکاری  ۲۲ می  (۱ خرداد) چنین روزی است. در هر جا که هستید با در دست داشتن عکسهای این دو زندانی سیاسی یک تجمع اعتراضی سازمان دهید و صدایشان باشید. بسیار مهم است که در شهرهای هر چه بیشتری تجمعات اعتراضی برپا کنیم. دوست و رفیق خود را خبر کنید و از همین حالا  دست بکار شوید. لطفا ما را از زمان و مکان دقیق تجمع خود مطلع کنید. جهانیان باید بدانند که مردم ایران در هر جا که هستند علیه حکومت توحش و جنایت جمهوری اسلامی ایستاده اند و خواهان سرنگونی این رژیم و آزادی فوری کلیه زندانیان سیاسی هستند.

کمپین دفاع از برادران افکاری

 

کمیته بین المللی علیه اعدام( ICAE)

کمیته مبارزه برای آزادی زندانیان سیاسی( CFPPI)  

کمپین برای آزادی کارگران زندانی ( FreeThemNow)

 

۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰- ۱۱ می ۲۰۲۱

 

تلفن تماس:

شیوا محبوبی- 00447572356661

مینا احدی- 00491775692413

حسن صالحی- 0046713171102

 

 


اعلامیه کمپین دفاع از برادران افکاری

از سحرگاه روز شنبه ۲۲ شهریورماه ۹۹ که نوید قهرمان مردم ایران را بیرحمانه اعدام کردند نزدیک به ۸  ماه می گذرد و دو برادر وی وحید و حبیب افکاری با احکام طویل المدت زندان در سلول انفرادی بسر می برند. جمهوری اسلامی نوید را علیرغم اعتراضات وسیع و گسترده مردمی در ایران و جهان به قتل رساند و اکنون جان دو برادر را به گروگان گرفته است تا این خانواده را که به سمبل مقاومت و پایداری در مقابل حکومت جانیان تبدیل شده اند در هم بشکنند.

 

در طول این مدت برادران افکاری در زندان مورد شکنجه های جسمی و روحی وحشیانه قرار گرفته اند، تهدید جانی شده اند، بطور طولانی در سلول انفرادی در بند عبرت زندان عادل آباد شیراز محبوس بوده اند و به شکایتشان مبنی بر ضرب و شتم و تهدید جانی و نقض حقوق آشکارشان در زندان ترتیب اثری داده نشده است ولی همچنان پایدار و مقاوم ایستاده اند.

 

اخیرا وحید افکاری با انتشار یک فایل صوتی از زندان با عنوان اینکه در جمهوری اسلامی بدون مدرک بازداشت می کنند، حکم زندان و اعدام می دهند بر بی گناهی خود تاکید کرده است و از مردم ایران برای رهایی از چنگال زندان و شکنجه کمک خواسته است.

 

در پاسخ به این درخواست و در دفاع از وحید و حبیب افکاری ما سه نهاد "کمیته بین المللی علیه اعدام"، "کمیته مبارزه برای آزادی زندانیان سیاسی" و "کمپین برای آزادی کارگران زندانی" کارزاری را با هدف زیر فشار گذاشتن جمهوری اسلامی برای آزادی بی قید و شرط این دو تن و پایان دادن فوری به وضعیت اسفبار آنها در زندان اعلام می کنیم.

 

در همین رابطه به اطلاع عموم می رسانیم که روز شنبه ۲۲ ماه می برابر با ۱ خرداد ۱۴۰۰ را بعنوان روز جهانی دفاع از برادران افکاری اعلام میکنیم تا با برگزاری تجمعات اعتراضی در نقاط مختلف دنیا به حمایت از آنها برخیزیم.

ما همه مردم آزادیخواه ایران، همه خانواده های دادخواه و حق طلب، همه سازمانها و احزاب سیاسی و کلیه نهادهای مدافع انسان را فرامی خوانیم که از کمپین دفاع از برادران افکاری حمایت کنند تا موجبات آزادی آنها را فراهم بیاوریم. لازم است فعالیتهای رسانه ای و اینترنتی خود در دفاع از برادران افکاری را دو چندان کنیم و در مراجعه به نهادهای بین المللی و دولتهای غربی از آنها بخواهیم که جمهوری اسلامی را برای آزادی وحید و حبیب افکاری تحت فشار بگذارند. بر در و دیوار شهر باید بیش از گذشته نام وحید و حبیب و خواست آزادی آنها نقش بسته شود. بسیار اهمیت دارد که مردم شیراز زادگاه این عزیزان خانواده افکاری را هر چه بیشتر در آغوش محبت خود بگیرند و به جنب و جوش مبارزاتی برای آزادی وحید و حبیب افکاری دست بزنند.  ما همه فعالین اجتماعی، همه فعالین کارگری و  همه خانواده های زندانیان سیاسی و داغدار را فرامی خوانیم به وضعیت غیر قابل تحمل این دو زندانی سیاسی اعتراض خود را بیان دارند و به کمپین دفاع از برادران افکاری بپیوندند.

 

ما شک نداریم که اتحاد همگانی ما در دفاع از برادران افکاری می تواند جمهوری اسلامی را به تسلیم بکشاند. وحید و حبیب افکاری باید فورا و بدون قید و شرط آزاد شوند!

#SaveAfkariBrothers

#برادران_افکاری_را_آزاد_کنید

 کمیته بین المللی علیه اعدام

کمیته مبارزه برای آزادی زندانیان سیاسی

 کمپین برای آزادی کارگران زندانی

۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰- ۹ می ۲۰۲۱

تلفن تماس:

شیوا محبوبی- 00447572356661

مینا احدی- 00491775692413

حسن صالحی- 0046713171102

 


قتل فجیع علیرضا فاضلی‌منفرد را شدیدا محکوم می کنیم! 

 

خبر قتل فجیع علیرضا فاضلی‌منفرد  به دلیل همجنسگرا بودن توسط چند عضو خانواده اش دلهای بسیاری را به درد آورده است. همان داسی که رومینا را به قتل رساند جان علیرضا فاصلی منفرد را نیز گرفت. آدمی از خود می پرسد که مگر علیرضا چه جرمی مرتکب شده بود؟ آیا عشق ورزی به جنس موافق جرم است؟ آیا انسانها حق انتخاب شیوه زندگی و انتخاب عشق خود را ندارند؟

در دنیای متمدن حقوق همجنسگرایان و دگرباشان جنسی برسمیت شناخته شده است. اما دنیای متحجر اسلامی، ناموس پرستی و لجنزار جمهوری اسلامی همجنسگرایان را به مرگ محکوم میکند و این در حالی است که طبق قوانین کثیف اسلامی تجاوز به دختربچه ها تحت عنوان ازدواج اسلامی تبلیغ میشود و بی شرمانه به متجاوزگران به کودکان و زنان پاداش می دهند.

قتل علیرضا فاضلی منفرد نوعی اعدام وحشیانه و از قبل طرح ریزی شده بود. قاتلین اما به شماری از بستگان وی محدود نمی شوند. جمهوری اسلامی عامل اصلی این جنایت است. این محصول فرهنگ و آموزه های اسلامی جمهوری اسلامی و آیت الله ها است. این محصول لجنزار حکومت اسلامی است که آدم کشی را قانونی کرده است و تبعیض را رسمیت داده و مدام در مسجد و مدرسه و رسانه های حکومتی علیه همجسنگرایان و دگرباشان جنسی نفرت پراکنی می کند. در جوامعی که حقوق پایه ای انسانها پاس نگه داشته می شود و حقوق انسانی دگرباشان جنسی محترم شمرده می شود، این اتفاقات کمتر امکان بروز می یابند. اما در جمهوری اسلامی که بر اساس انکار وجود دگرباشان جنسی و حقوق آنها استوار است زمینه این فجایع آماده میشود.

کمیته بین المللی علیه اعدام قتل فجیع علیرضا فاضلی‌منفرد را شدیدا محکوم می کند و همه شهروندان را فرا می خواند که با قدرت تمام از حقوق انسانی همجنسگرایان و کوییرها به دفاع برخیزند و به احدی اجازه ندهند که با توسل به باورهای ضد انسانی و جنایتکارانه حقوق این انسانها را پایمال کند و یا خون آنها را بریزد. زمان تغییر فرا رسیده است. اولین قدم در این جهت سرنگونی حکومت همجنسگرا ستیز و انسان ستیز جمهوری اسلامی و مقابله جدی با باورهای ارتجاعی و عقب مانده است. این باورهای عقب مانده را باید به آخوندها و مقامات جنایتکار و مفتخور و ضد انسان حکومت سپرد. 

 

کمیته بین المللی علیه اعدام

۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰- ۸ می ۲۰۲۱   

صدرالله فاضلی زارع و  یوسف مهراد به دلیل نقد اسلام به اعدام محکوم شده اند!

احکام اعدام و زندان منتقدین مذهب باید فورا ملغی شود!

اخیرا شماری از شهروندان به دلیل راه اندازی یک کانال تلگرامی به اسم "نقد خرافه و مذهب " دستگیر و بازداشت شده اند. دو تن از این شهروندان بنامهای سید صدرالله فاضلی زارع و  یوسف مهراد از سوی شعبه ۱ دادگاه کیفری یک استان مرکزی حکم اعدام گرفته اند. این حکم روز پنجشنبه ۲ اردیبهشت ماه در
زندان اراک به آنان ابلاغ شد
. در این رابطه مجموعا ۱۱ نفر بازداشت شده اند.

خبرگزاری هرانا هویت چهار تن دیگر از شهروندان بازداشت شده را بدین قرار اعلام کرده است:

سمیرا (سلدا) رضایی، شهروند ساکن مشهد، کبری (دیبا) ایمانی اورتاکد، شهروند ساکن تهران، فرهاد(نام خانوادگی نامشخص) شهروند ساکن رشت و محمد امین (نام خانوادگی نامشخص.

این چهار شهروند همزمان با دستکم ۷ تن دیگر در خردادماه ۹۹ حول مدیریت و عضویت یک کانال تلگرامی با عنوان “نقد خرافه و مذهب” توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. از این میان دو متهم محکوم به اعدام در زندان ارک و باقی متهمین با تودیع قرار آزاد هستند. حداقل یکی از بازداشت شدگان به آتش زدن کتب مذهبی و سایرین به انتشار محتوا یا بیان عقاید و نظراتی که دادگاه آن را توهین به مقدسات به خصوص پیامبر اسلام نامیده، متهم شده اند.

بنا به گزارش هرانا سید صدرالله فاضلی زارع، پیش از بازداشت به شغل کابینت سازی مشغول و سرپرستی مادر سالمند خود را عهده دار بوده است.

یوسف مهراد دیگر محکوم این پرونده نیز در تاریخ ۴ خردادماه ۹۹، توسط نیروهای امنیتی در منزل خود در اردبیل بازداشت و نهایتا به زندان اراک منتقل شد. او پدر ۳ کودک خردسال است.

این دو شهروند پس از بازداشت به مدت ۲ ماه در سلول انفرادی نگهداری شده و به مدت ۸ ماه از حق ملاقات و برقراری تماس تلفنی با خانواده خود محروم بوده اند.

کمیته بین المللی علیه اعدام بازداشت، اذیت و آزار و صدور احکام اعدام و زندان برای منتقدین مذهب را شدیدا محکم می کند و خواهان لغو فوری حکم اعدام صدرالله فاضلی زارع و  یوسف مهراد و پایان دادن به پرونده سازی برای منتقدین به مذهب است است. نقد مذهب، نقد دین اسلام و یا هر دین دیگری و نقد خرافه پرستی یکی از مبانی آزادی بیان در بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا می باشد. جمهوری اسلامی با تعقیب قضایی و صدور احکام زندان و اعدام برای منتقدین مذهب در واقع ترس خود را از رویگردانی مردم از دین و اسلام نشان می دهد. اما این اقدامات سرکوبگرانه، جمهوری اسلامی را نجات نخواهد داد.

 

کمیته بین المللی علیه اعدام همگان را فرا می خواند که نسبت به احکام اعدام صدرالله فاضلی زارع و  یوسف مهراد وسیعا دست به اعتراض بزنند و خواهان لغو احکام اعدام آنها و همچنین آزادی بی قید و شرطی کسانی شوند که به جرم توهین به مقدسات در سیاه چالهای جمهوری اسلامی هستند. در دوره های پیش ما موفق شدیم با یک کارزار جهانی جلوی اعدام سینا دهقان یکی دیگر از منتقدین مذهب را بگیریم اگر چه موفق به آزادی وی نشدیم. اینبار نیز می توانیم علیه اعدام این عزیزان بپا خیزیم و آنها را از مرگ نجات دهیم.

کمیته بین المللی علیه اعدام از کسانی که اطلاعاتی بیشتری از وضعیت صدرالله فاضلی زارع و  یوسف مهراد و دیگر متهمان این پرونده دارند می خواهد که این اطلاعات را بهمراه عکس این عزیزان برای ما ارسال دارند.

شماره تلفن تماس:

هرمز رها- 0046737896505

حسن صالحی- 0046703171102

 

کمیته بین المللی علیه اعدام

۸ اردیبهشت ۱۴۰۰- ۲۷ آوریل ۲۰۲۱این سرنوشتی است که در انتظار شماست!

همانطور که خبر دارید دادگاه حمید نوری که به مشارکت در کشتار زندانیان سیاسی در تابستان ۶۷ متهم است قرار است  تا دو ماه دیگر در سوئد برگزارشود. حمید نوری ۹ نوامبر ۲۰۱۹ در فرودگاه آرلاندا استکهلم با حکم دادستان سوئد و به اتهام مشارکت در کشتار دسته‌جمعی دستگیر شد. دادگاه او در سوئد  ۸ ژوئن ۲۰۲۱ آغاز خواهد شد و ۸۹ جلسه ادامه خواهد داشت.

آقای ایرج مصداقی که در دستگیری حمید نوری  نقش اصلی را ایفا کرد و خود از شاکیان پرونده حمید نوری به حساب می‌آید در گزارش مفصلی به چند و چون تشکیل این دادگاه پرداخته است که در لینک زیر می توانید ملاحظه کنید.

https://cutt.ly/UxBD0ca

محاکمه یکی از جنایتکاران جمهوری اسلامی در سوئد هشداری جدی است به همه عوامل سرکوب و جنایت در ایران که نمی توانند از دست عدالت بگریزند. این سرنوشتی است که در فردای سرنگونی جمهوری اسلامی در ایران در انتظار همه آنهاست و همین امروز نیز وقتی که این جانیان پا از ایران بیرون می گذارند در  انتظارشان نشسته است.

تشکیل دادگاهی در سوئد برای یکی از جنایتکاران حکومت اسلامی یک موفقیت بزرگ برای جنبش دادخواهی در ایران است. این لحظه ای شادی بخش برای خانواده های داغداری است که عزیزان خود را در کشتارهای دهه شصت دادند و در طول این مدت بدنبال دادخواهی بوده اند. این دریچه ای است به سوی اجرای عدالت و التیام دردهایی است که که تنها با سرنگونی جمهوری اسلامی و محاکمه و مجازات همه عوامل قتل و جنایت در ایران آرام خواهد گرفت.

کمیته بین المللی علیه اعدام از دادگاه حمید نوری در سوئد استقبال می کنند و به کارزار محاکمه و مجازات سران و عوامل جمهوری اسلامی به دلیل جنایت علیه بشریت ادامه خواهد داد.  ما دادخواهیم. نه فراموش می کنیم و نه می بخشیم.


چرا فرزند من را کشتید؟!


این فریاد دادخواهانه افسانه محمد تقی ریحانی مادر یاسر اکبرپور است که فرزندش به تاریخ ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ بدست نیروهای جمهوری اسلامی به قتل رسید. وی اخیرا با انتشار یک فایل صوتی که نسخه ای از آن نیز در اختیار کمیته بین المللی علیه اعدام قرار داده شده است خواستار اجرای عدالت در مورد قاتلین فرزندش شده است. این در حالیست که یک دادگاه نظامی در استان البرز قاتل یاسر اکبرپور را به شش ماه زندان محکوم کرد که او نیز با به پرداخت جریمه نقدی ناچیزی محکومیت زندان را خریده است.

عصر روز۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ یاسر اکبر پور، ۲۱ ساله، با موتور سیکلت در حال برگشت به خانه بود که در کمربندی مهر شهر کرج از سوی یک ماشین شخصی مورد تعقیب قرار می گیرد. سرنشینان این خودروی شخصی که هیچ نشانی از نیروهای انتظامی بر آن دیده نمی شد، کسانی جز محمد معظمی گودرزی فرمانده انتظامی شهرستان کرج  و راننده شخصی وی استوار دوم علی محمد بابایی نبودند. یاسر اکبرپور از ترس اینکه همچون سال گذشته سارقین در کمین وی نشسته اند تا او را خفت کنند از موتورسیکلت پیاده می شود و به مزارع کشاورزی اطراف پناه می برد تا از کشاورزان کمک بگیرد. در همین حال استوار دوم علی محمد بابایی از ماشین پیاده می شود و از فاصله ۴۰ متری یاسر را مورد هدف گلوله قرار می دهد که منجر به قتل وی می شود.


این پرونده  در دادسرای نظامی استان البرز مورد رسیدگی قرار می گیرد. با اینکه  در کیفرخواست دادستانی قاتل به "تیراندازی عمدی برخلاف ضوابط و مقررات" متهم شده است اما او به قتل غیر عمد محکوم شده است. در نهایت، طبق گفته افسانه محمد تقی ریحانی مادر یاسر اکبرپور، قاتل به شش ماه زندان محکوم می شود که در ازای پرداخت یک جزای نقدی معادل یک میلیون و پانصد هزار تومان از محکومیت زندان نیز معاف می شود.

این حکم اولیه دادگاه مورد اعتراض خانواده یاسر اکبرپور است. آنها معتقدند که فرزند آنها بی گناه به قتل رسیده است. از همین رو دادخواهند و می خواهند که این قتل و جنایت لاپوشانی نشود. به گفته بستگان و نزدیکان یاسر اکبرپور او جوانی خوش قلب و مهربان بود که تا آنجا که می توانست به کودکان کار و خانواده های تنگدست کمک می کرد .

کمیته بین المللی علیه اعدام  همراهی خود را با دادخواهی خانواده یاسر اکبرپور اعلام می دارد. از نظر ما قاتل اصلی  یاسر اکبرپور نه استوار دوم علی محمد بابایی که راننده است و اجازه شلیک ندارد که محمد معظمی گودرزی فرمانده انتظامی شهرستان کرج است که به احتمال زیاد دستور شلیک به این جوان بیگناه را داده است. محمد معظمی گودرزی چهره ای آشناست که در کشتن جوانان معترض در اعتراضات آبان ۱۳۹۸ نقش مستقیم داشته است و باید به دلیل کشتن دهها انسان بی گناه و حق طلب و همچنین جوان ۲۱ یاسر اکبرپور مجازات و محاکمه شود.

ما همچنین ارجاع پرونده قتل یاسر اکبرپور به یک دادگاه نظامی را اقدامی برای لاپوشانی جرایم نیروهای انتظامی می دانیم . جوانان مردم را می کشند و آنگاه در دادگاههای کذایی،  خود را از انجام هر گونه قتل و جنایتی تبرئه می کنند. سیستم قضایی جمهوری اسلامی  یعنی همین: تبرئه آدمکشان حرفه ای و کشتن بیگناهان و به اسارات در آوردن حق خواهان.

در آخر خاطرنشان کنیم که کمیته بین المللی علیه اعدام با افشای جنایت نیروهای انتظامی جمهوری اسلامی در به قتل رساندن یاسر اکبرپور می کوشد که از تکرار چنین جنایاتی توسط رژیم اسلامی جلوگیری کند و با این حکومت نشان دهد که کشتن انسانهای بیگناه هزینه سنگینی برای آنها خواهد داشت.

کمیته بین المللی علیه اعدام

۲۱ اسفند ۱۳۹۹- ۱۱ مارس ۲۰۲اعدام چهار زندانی سیاسی در زندان سپیدار اهواز

علیه  رژیم توحش و جنایت اسلامی اعتراض کنیم!

 

عصر روز یکشنبه ۱۰ اسفندماه حکم اعدام جاسم حیدری، علی خسرجی، حسین سیلاوی و ناصر خفاجیان ۴ زندانی سیاسی در زندان سپیدار اهواز به اجرا درآمد. بنا به گزارشات موجود اداره اطلاعات از اعضای خانواده این چهار زندانی می خواهد که روز یکشنبه در فلکه شیر اهواز حضور پیدا کنند. سپس خانواده ها را با ماشین به زندان سپیدار منتقل می کنند تا با عزیزانشان دیداری کوتاه داشته باشند. به خانواده نمی گویند که قرار است آنها را اعدام کنند. اما خود زندانیان سیاسی به خانواده اطلاع می دهند که رژیم قصد اعدام آنها را دارد.

بعد از این ملاقات کوتاه همه این چهار زندانی سیاسی اعدام شدند. یکی از این زندانیان بنام  جاسم حیدری قبل از بازداشت در کشور اتریش پناهنده بود اما پس از برگشت به کشور در تهران دستگیر و به زندان اوین منتقل شد. نیروهای امنیتی برای تحت فشار گذاشتن جاسم حیدری مادر او را نیز بازداشت و سپس با قید وثیقه آزاد کرده بودند.

خاطرنشان کنیم که حسين سيلاوى ، جاسم حيدرى و على خسرجى بعد از اعتراضات زندانيان در فروردين ماه سال ۱۳۹۹ چندين ماه در انفرادى تحت شديدترين شرايط سخت بسر می بردند.

کمیته بین المللی علیه اعدام این جنایت تازه جمهوری اسلامی را به شدت محکوم می کند و همگان را به مبارزه علیه اعدام و سرکوب فرامی خواند. هر اعدامی در ایران باید با موجی از اعتراض و دادخواهی روبرو شود تا جمهوری اسلامی نتواند به قتل و کشتن انسانهای بیشتری دست بزند. اعدام قتل عمد دولتی و ابزاری برای ایجاد رعب و وحشت در جامعه است. اعتراض به اعدام  نه فقط اعتراضی است در دفاع از حق حیات که همچنین پاسخ محکمی به جمهوری اسلامی است که جامعه در مقابل تقلاهای سرکوبگرانه این رژیم مرعوب نمی شود و از حرکت باز نمی ایستد. مبارزه علیه رژیم اعدام و سرکوب جمهوری اسلامی را در همه جا گسترش دهیم.

 

کمیته بین المللی علیه اعدام

۱۱ اسفند ۱۳۹۹- ا مارس ۲۰۲۱ 


بهنام محجوبی درگذشت

جمهوری اسلامی مسئول مستقیم مرگ وی است!

زندان سیاسی بهنام محجوب امروز یکشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۹ در بیمارستان لقمان تهران درگذشت. او روز شنبه ۲۵ بهمن‌ماه در پی مسمومیت دارویی از زندان اوین به بیمارستان لقمان منتقل شده بود. وی در حالت کما بسر می برد و علائم حیاتی ضعیفی داشت. در این چند روز بیمارستان لقمان تهران به میعادگاهی برای حضور مادران دادخواه و شماری از فعالین اجتماعی تبدیل شده بود تا بهنام را تنها نگذارند.

بهنام محجوبی، متولد ۱۳۶۶ به دلیل مشارکت در اعتراضات دراویش در زمستان ۹۶  دستگیر شد و به دو سال زندان محکوم گردید. او به دلیل بیماری عصبی قادر به تحمل حکم زندان نبود. حتی پزشکی قانونی تشخیص به عدم تحمل کیفر برای وی داده بود.  اما جمهوری اسلامی به وضعیت پزشکی وی هیچگونه توجهی نکرد و او را مورد شکنجه روحی و جسمی بیشتری قرار داد. نه تنها شرایط آزادی بهنام فراهم نشد بلکه با اعزام وی  به بیمارستان روانپزشکی امین آباد به جای پزشک و بیمارستان معمولی شرایط سخت تری برای او ایجاد کردند.

بهنام را جمهوری اسلامی به کام مرگ کشاند چرا که استفاده مردم از حق آزادی بیان و اعتراض را جرم تلقی می کند و معترضین و دگراندیشان را راهی زندان می کند.

بهنام را مقررات ضد انسانی زندانهای جمهوری به کشت داد چرا که زندانی را شکنجه و اذیت و آزار می کنند تا شخصیت او را بشکنند و او را به زانو در آورند. زندانبانان جمهوری با اهمال و بی توجهی عامدانه به وضعیت سلامتی زندانیان آنها را به سوی مرگ سوق می دهند. مسئول  مستقیم مرگ بهنام محجوبی جمهوری اسلامی با قوانین ظالمانه و سرکوبگرانه اش است.   

کمیته بین المللی علیه اعدام جانباختن بهنام محجوبی را به خانواده  محترم ایشان و همه مردم ایران از صمیم قلب تسلیت می گوید. قرار است بهنام در شهر محل تولدش یعنی کرمان به خاک سپرده شود. ما ضمن ادای احترام به این زندانی سیاسی جانباخته از همه مردم ایران می خواهیم که نفرت و بیزاری خود علیه جمهوری اسلامی و نظامی که این چنین مردم بیگناه را به کام مرگ میکشاند وسیعا نشان دهند. یکصدا فریاد بر آوریم که زندانیان سیاسی باید آزاد شوند و  اعدام ها در ایران فورا متوقف شوند.

 

کمیته بین المللی علیه اعدام

۳ اسفند ۱۳۹۹- ۲۱ فوریه ۲۰۲۱


در باره وضعیت سلامتی لیلا میرغفاری در زندان قرچک ورامین

 لیلا میر غفاری که به دلیل اعتراض به حجاب اجباری حکم پنج سال زندان گرفت و اکنون دوران محکومیت خود را در زندان قرچک ورامین سپری می کند، از اوضاع جسمی و روحی نامناسبی برخوردار است. مصرف داروهای روان و اعصاب و خواب آور عوارض شدیدی برای وی بهمراه داشته است. خانواده وی از بابت سلامتی لیلا میرغفاری بشدت نگران هستند.

در طول چند ماه گذشته لیلا میرغفاری بصورت اجباری چندین بار به بیمارستان روانپزشکی امین آباد (رازی) اعزام شده است.

کمیته بین المللی علیه اعدام خواهان رسیدگی فوری به وضعیت سلامتی لیلا میرغفاری است. لیلا میر غفاری و سایر زندانیان سیاسی باید هر چه زودتر آزاد شوند. وضعیت نامساعد #لیلا_غفاری و همچنین وضعیت اسفبار  #بهنام_محجوبی نشان می دهد که ادعاهای دروغین رئیسی درباره رأفت و برخورد انسانی به زندانیان چقدر شیادانه و بی شرمانه است. سرکوبگران و قاتلین مردم به جای این دروغ پراکنی های بی شرمانه بهتر است به شکنجه و آزار وحشیانه زندانیان پایان دهند و درب زندانها را بر روی همه زندانیان سیاسی باز کنند. این را مردم ایران دیر و یا زود انجام خواهند داد و با تجمعات در مقابل زندانها زندانیان سیاسی را آزاد خواهند کرد.


رژیم اسلامی ایران زن محکوم به اعدام را پس از سکته قلبی دار زد!

در شرایطی که شمار اعدام ها در ایران افزایش تصاعدی یافته است روز چهارشنبه ۱۷ فوریه ۲۰۲۱ یک جنایت هولناک اتفاق افتاد که همه دنیا باید از آن خبردار شود.  در این روز یک زن محکوم به اعدام در زندانی رجایی شهر کرج به دلیل مشاهده صحنه اعدامها دچار ایست قلبی می شود و جان می سپارد. با اینحال جمهوری اسلامی جسد بی جان این زن را به دار می آویزد.

نام این زن زهرا اسماعیلی است که به اتهام مباشرت در قتل همسرش به اعدام محکوم شده بود. او ۴۲ سال سن داشت و صاحب دو فرزند بود. یکی از وکلای زهر اسماعیلی بنام امید مرادی در صفحه فیس بوک خود نوشته است که :

"۱۶ نفر مرد را قبل از زهرا و جلوی چشمانش دار زدند. زهرا قبل از این که پای چوبه دار برود سکته کرد و قلبش ایستاد و مرد. با این وجود جسد بی جانش را دار زدند"

بنا به اظهارات وکیل زهرا اسماعیلی در گواهی مرگ زهرا نوشته شده است که وی به دلیل ایست قلبی فوت کرده است.

خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضائیه جمهوری اسلامی با انتشار اطلاعیه ای مثل معمول همیشه خبر را تکذیب کرده است. احتمال می رود که آقای امید مرادی را نیز برای تکذیب این خبر دهشتناک تحت فشار قرار دهند.

کمیته بین المللی علیه اعدام مخالف مجازات اعدام تحت هر عنوان و بهانه ای است و اعدام را قتل عمد دولتی و ضد انسانی می داند. ما انزجار خود را از اجرای احکام اعدام در ایران اعلام می داریم و خواهان یک واکنش همه جانبه جهانی برای توقف فوری اعدامها در ایران هستیم. ماشین آدمکشی جمهوری اسلامی هر روز از مردم ایران قربانی می گیرد و هر روز شمار قابل توجه ای از فعالین اجتماعی ا رروانه زندان می کند. دنیا نمی بایست نسبت به این موارد نقض گستاخانه حقوق انسانی در ایران بی تفاوت باشد.

 مرگ و اعدام جنازه زهرا اسماعیلی خشم زیادی را در ایران دامن زده است بخصوص اینکه همه می دانند که زهرا مسبب قتل شوهرش نبوده است. دنیا باید بداند که در ایران نه فقط زندگان در صف اعدام قرار دارند که مردگان نیز اعدام می شوند. ما در ایران با چنین رژیم جنایتکار و وحشی ای روبرو هستیم. به دار آویختن زهرا اسماعیلی که پیش از آن به دلیل سکته قلبی جان باخته بود جنایتی هولناک است که نباید بی جواب بماند. ما از همه دولتهای دنیا، از سازمانها و نهادهای مخالف اعدام و مدافع حقوق انسان در سراسر جهان می خواهیم که به این جنایت دهشتناک اعتراض کنند و جمهوری اسلامی را تحت فشار بگذارند. رژیمی که زندگان و مردگان را به دار می آویزد سزاوار طرد و انزوای جهانی است. رژیم اسلامی اعدام و سرکوب را بایکوت کنید و به دفاع از مبارزات مردم ایران برای رهایی و خلاصی از چنگال دیکتاتوری مذهبی برخیزید.

 

کمیته بین المللی علیه اعدام

۱ اسفند ۱۳۹۹- ۱۹ فوریه ۲۰۲۱

جمهوری اسلامی جاوید دهقان خلد را اعدام کرد!

زندانی سیاسی جاوید دهقان خلد روز شنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۹  در زندان زاهدان توسط دژخیمان جمهوری اسلامی اعدام شد. این اعدام در شرایطی صورت گرفت که بسیاری از نهادهای مخالف اعدام خواهان متوقف شدن اعدام این زندانیانی سیاسی شده بودند. از جمله کمیته بین المللی علیه اعدام، سازمان عفو بین الملل و همچنین شورای حقوق بشر سازمان ملل خواستار توقف اجرای حکم اعدام جاوید دهقان خلد بودند. همچنین وکیل وی مصطفی نیلی از ثبت درخواست اعاده دادرسی خبر داده بود که با بی اعتنایی کامل جمهوری اسلامی روبرو گردید.

جمهوری اسلامی در یکماه گذشته حداقل ۱۶ زندانی را در بلوچستان بدون امکان دسترسی به وکیل و روند دادرسی عادلانه، با اتهام‌های سیاسی‌ـ‌ امنیتی، حمل مواد مخدر و قتل، اعدام کرده است. به نظر می رسد جمهوری اسلامی اعدام های دیگری از شهروندان در این استان را در دستور دارد. اکثر قریب به اتفاق مردم بلوچستان در بی حقوقی مطلق بسر می برند. بسیاری از آنها حتی شناسنامه ندارند. آنها از کمترین خدمات اولیه مثل آب، برق وگاز محروم هستند. فقر بیداد می کند و از امکانات بهداشتی حداقلی هم برخوردار نیستند. کودکان با مشکل سوء تغذیه روبرو هستند. بسیاری از مدارس این استان از کمبودهای جدی و چالش های مختلف رنج می برند و از وضعیت اسفباری برخوردار هستند.

جمهوری اسلامی به ایجاد این وضع جهنمی برای مردم اکتفا نکرده بلکه با برقراری فضای نظامی و امنیتی و اعدام می خواهد اعتراض شهروندان در بلوچستان را سرکوب کند.

کمیته بین المللی علیه اعدام نسبت به روند افزایش شمار اعدام ها در سیستان و بلوچستان و همچنین سایر نقاط ایران هشدار می دهد و توجه همه سازمانهای مدافع حقوق انسان و مخالفین اعدام در ایران و جهان را به یک اقدام هماهنگ برای متوقف کردن فوری موج گسترده اعدامها در ایران جلب می کند. جمهوری اسلامی در نگرانی از بروز اعتراضات اجتماعی وسیع و گسترده به اعدامهای بیشتر و دستگیری گسترده فعالین اجتماعی روی آورده است. کمیته بین المللی علیه اعدام همه مردم آزادیخواه را فرا می خواند که با مبارزه متحدانه این موج توحش و جنایت را درهم بکوبند و نگذارند که رژیم اسلامی به سرکوب و اعدام بیشتری بپردازد.

کمیته بین المللی علیه اعدام

۱۱ بهمن ۱۳۹۹- ۳۰ ژانویه ۲۰۲۱


چهارشنبه اعدام در جمهوری اسلامی!                                                                          


اعدام قتل عمد دولتی است . نه به اعدام!

 

چهارشنبه ۲۴ دیماه ۱۳۹۹  ماشین آدمکشی جمهوری اسلامی چهار زندانی را در شهرهای تبریز، اردبیل و  زابل اعدام کرد. اسامی اعدام شدگان بدین قرار است: صابر خوشکار، متولد ۱۳۷۲، مهدی فیضی و محرم فیضی ۳۲ و ۴۰ ساله که نسبت برادری با یکدیگر داشتند و بالاخره جما داروزهی.

هر چهار نفر از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بودند. اگر چه از یک دادرسی عادلانه در جمهوری اسلامی خبری نیست و زندانیان بطور فله ای به اعدام محکوم می شوند ولی بهانه انجام قتل نباید هیچ مجوزی به دولتی بدهد که برای جلوگیری از قتل  خود دست به قتل و آدم کشی بزند. اگر کسی واقعا می خواهد جلوی قتل و جنایت را بگیرد قبل از هرچیز باید جلوی حکومتی را بگیرد که سابقه طولانی در قتل و جنایت دارد. رژیم اسلامی دستش به خون هزاران زندانی سیاسی و جوانان معترض آغشته است. جمهوری اسلامی مسئول قتل ۱۷۶ سرنشین هواپیمای اوکراینی است. جمهوری اسلامی همدست کرونا در کشتار مردم ایران است. رژیم اسلامی با تحمیل فقر و نداری شهروندان را به  سوی مرگ سوق داده است.

جمهوری اسلامی و دستگاه قضایی اش صلاحیت ندارند که  در مورد هیچ متهمی حکمی بدهد چه برسد که این حکم اعدام باشد. همانطور که ما بارها گفته ایم اعدام قتل عمد دولتی است که با هدف ارعاب و تنبیه جامعه بکار گرفته می شود. اینکه جمهوری اسلامی فقط در یک روز چهار نفر را اعدام می کند نشانه دیگری از وحشیگری رژیم، درماندگی این حکومت در جوابگویی به مشکلات مردم و در عین حال ترس این حکومت از مردم معترض است که با اعدامهای بیشتر جواب می گیرد.

مردم،

در مقابل اعدام ها به هر دلیل و بهانه ای که باشد بایستید. اعدام کشتن زندگی است. از زندگی و حق حیات دفاع کنید. محکومین به اعدام حتی در جرایم جنایی اگر از شرایط بهتر زندگی برخوردار می بودند به بیراه کشیده نمی شدند. پاسخ مصائب اجتماعی نه اعدام که تامین کار و شغل مناسب، مسکن مناسب، بهداشت رایگان، معیشت و منزلت انسانی است. مقابله با اعدام در عین حال مقابله با ابزار ارعاب جامعه است. این جدالی است بر سر عقب راندن ماشین سرکوب جمهوری اسلامی و خنثی کردن تقلاهای رژیم برای ساکت کردن مردم. جلوی اعدام بایستید و خواهان لغو فوری همه احکام اعدام در ایران شوید.

کمیته بین المللی علیه اعدام

۲۶ دی ۱۳۹۹- ۱۵ ژانویه ۲۰۲۱


در ارتباط با ممنوعیت واکسن آمریکایی و انگلیسی


ما از حق حیات جمعی مردم ایران دفاع می کنیم!

بدنبال اعلام ممنوعیت ورود واکسن آمریکایی و انگلیسی به ایران از جانب خامنه ای، نمایش تهوع آوری توسط رسانه ها و ارگانها و مقامات حکومت در دفاع از این فتوای جنایتکارانه براه افتاده است. وزیر بهداشت که علی القاعده وظیفه اش باید سلامت مردم باشد بطور وقیحانه ای از خامنه ای بعنوان "پدر" یاد کرده و گفته است چون "این شیوه معالجه برای فرزندان ممکن است عارضه ایجاد کند حق دارد که منع کند".  همزمان ۲۰۰ نماینده مجلس شورای اسلامی هم از این فرمان خامنه ای دفاع کرده اند. در دشمنی با واکسن های غربی درجه وقاحت را به آن حد رسانده اند که کسی همچون حسین کنعانی مقدم  دبیر سیاسی "جبهه ایستادگی"  اعلام داشته است که "در برخی واکسن های کرونا در بدن GPS کار می گذارند تا کنترل ما را در دست خودشان بگیرند".

فتوای خامنه ای و دفاع حکومتیان از این فتوای ضد انسانی خشم و اعتراض مردم را در همه جا برانگیخته است. ممنوعیت ورود واکسن آمریکایی و انگلیسی در حالی که همه کشورهای دنیا در جهت حفظ جان شهروندان در پی تهیه  این واکسن ها هستند معنایی جز قتل عمد دولتی در یک سطح عمومی ندارد. جمهوری اسلامی از همان آغاز کرونا با مخفی کاری و دروغ تصمیم به کشتن مردم گرفت و حالا با ممنوعیت ورود واکسن از کشورهای غربی رای به کشتار دسته جمعی مردم داده است. در همان حال باید اشاره کرد که با ممنوعیت ورود  واکسن آمریکایی و انگلیسی به ایران یک بازار سیاه پر رونق برای قاچاقچیان سپاه پاسداران ایجاد خواهد شد  تا بتوانند مردم را سرکیسه کنند.

خامنه ای پدر مردم ایران نیست، قاتل آنها است. یک مشت جانی که برای خود بهترین امکانات پزشکی غربی را دارند و برای معالجه به کشورهای آلمان و انگلیس و آمریکا می روند حالا می خواهند با ممنوعیت ورود واکسن خارجی با جان مردم ایران بازی کنند.

مردم!

این اجازه را به آنها ندهید. کمیته بین المللی علیه اعدام همواره از حق حیات دفاع کرده است. و اینجا موضوع دفاع از حق حیات جمعی همه مردم ایران است. جمهوری اسلامی با ممنوعیت ورود واکسن غربی کشتار جمعی مردم ایران  را تدارک دیده است. واکسن ایرانی هم که فعلا نیست و کسی هم به آن هیچگونه اعتمادی ندارد. برای خود و خانواده هایشان همان واکسن ممنوعه را استفاده می کنند ولی این واکسن ها را از شهروندان دریغ می نمایند. به این تصمیم جنایتکارانه جمهوری اسلامی اعتراض کنید. در فضای مجازی و در کارخانه و مدرسه و مراکز آموزشی و خیابان و همه جا مخالفت شدید خود را با این تصمیم جنایتکارانه نشان دهید. باید کاری کرد که خامنه ای رسما در تلویزیون ظاهر شود و این تصمیم را پس بگیرد. دول موظف به خریدن واکسن معتبر غربی و رایگان کردن آن برای همه است.

 کمیته بین المللی علیه اعدام از همه نهادهای بین المللی و بویژه سازمان بهداشت جهانی می خواهد که به این تصمیم ضد انسانی رژیم اسلامی ایران قویا اعتراض کنند و از حفظ سلامت شهروندان ایران قاطعانه به دفاع برخیزند. این تصمیم جنایتکارانه یکبار دیگر به همه نشان می دهد که ما با چه حکومت قاتل و آدمکشی در ایران روبرو هستیم. این سند دیگری برای بایکوت جهانی جمهوری اسلامی است.

کمیته بین المللی علیه اعدام

۲۲ دی ۱۳۹۹- ۱۱ ژانویه ۲۰۲۱


چهل سال زندان برای معترضین آبان ماه ۹۸

اخیرا ۳ جوان شرکت کننده  در اعتراضات آبانماه ۹۸ علیه گرانی بنزین و فقر و نداری از سوی دادگاه انقلاب دزفول به مجموعا چهل سال زندان محکوم شده اند. اسامی این سه تن عبارت  است از رعد حمدانی، قصی خسرجی و سجاد دبات. رعد حمدانی به ۲۰ سال زندان و خسرجی و سجاد دبات هر یک به ۱۰ سال زندان محکوم شده اند. این سه تن در جریان اعتراضات سراسری آبان ۹۸ توسط ماموران اداره اطلاعات شهرستان شوش بازداشت و به زندان منتقل شدند. آنها سپس به زندان مسجد سلیمان  انتقال یافتند. رعد حمدانی، ۲۳ ساله، قصی خسرجی، ۱۹ ساله، سجاد دبات، ۲۰ ساله هر سه نفر از اهالی شهرستان شوش در استان خوزستان هستند.

صدور احکام سنگین زندان برای مردم حق طلب همان "انتقام سختی" است که جمهوری اسلامی از آن حرف می زند. "انتقام سخت" از مردمی که این رژیم را برای دستیابی به یک زندگی بهتر به چالش کشیده اند و خواهان نابودی آن هستند.  اینقدر از مردم به وحشت افتاده اند که چپ و راست دستگیر می کنند و حکم زندان می دهند و احکام اعدام اجرا می کنند تا از بروز دوباره خیزش های خیابانی جلوگیری کنند.

صدور احکام سنگین برای معترضین و دستگیری و بازداشت فعالین کارگری و اجتماعی می تواند و لازم است با اعتراض عمومی جامعه روبرو شود. راه انداختن طوفان توییتری، صدور بیانه اعتراضی، همراهی با خانواده های دستگیر شده در پیگیری وضعیت عزیزانشان و همبستگی با آنها، تجمع در مقابل درب زندانها، انتشار وسیع عکس های دستگیر شدگان و محکومین به زندان در مدیای اجتماعی، تهیه ویدئو های حمایتی از فعالین و معترضین در بند از شمار اقداماتی است که می تواند انجام گیرد. همانطور که درباره صدور احکام اعدام برای معترضین آبان ۹۸ و دیماه ۹۶ مردم با واکنش وسیع خود سیلی محکمی به جمهوری اسلامی زدند در مورد زندانی کردن معترضان  و فعالین اجتماعی  نیر ما می توانیم با قدرت اعتراض دسته جمعی خود اقدامات سرکوبگرانه جمهوری اسلامی را خنثی کنیم.

 جمهوری اسلامی باید بداند که دستگیری  مبارزین و یا زندانی کردن آنها برای این رژیم هزینه سنگینی خواهد داشت. مقابله با اقدامات سرکوبگرانه جمهوری اسلامی و مبارزه برای آزادی فوری و بدون قید و شرط زندانیان سیاسی بخشی جدایی ناپیر از مبارزه مردم برای سرنگونی جمهوری اسلامی است. کمیته بین المللی علیه  همه مردم آزادیخواه را فرامیخواند که خانواده های زندانیان سیاسی را تنها نگذارند و همراه با آنها مبارزه برای آزادی زندانیان سیاسی را هرچه بیشتر گسترش دهند. زندانیان سیاسی و عقیدتی باید فورا و بی قید و شرط آزاد شوند.

 

 کمیته بین المللی علیه اعدام


                                                                                            ۲۱ دی ۱۳۹۹- ۱۰ ژانویه ۲۰۲۱  


بعد ار قزاقستان نوبت ایران است

در قزاقستان مجازات اعدام ملغی شد!

در میان اخبار فزاینده  و نگران کننده اعدام در ایران یک خبر که مایه خوشحالی بسیاری در سطح جهان شد لغو مجازات اعدام در قزاقستان بود. قاسم جومارت توقایف، رئیس‌جمهور قزاقستان، روز شنبه ۱۳ دی‌ماه طی فرمانی مجازات اعدام را در این کشور لغو کرد.

 

قزاقستان از سال ۲۰۰۳ اجرای احکام اعدام را متوقف کرده و از سال ۲۰۰۴ حکم حبس ابد را جایگزین آن کرده بود، اما صدور احکام اعدام برای اتهاماتی نظر مشارکت در ترور تاکنون ادامه داشت. بدین ترتیب، همه کسانی که تاکنون حکم اعدام گرفته‌اند، حبس ابد خواهند داشت و از ابتدای سال جاری میلادی صدور احکام اعدام متوقف خواهد شد. نماینده دائم قزاقستان در سازمان ملل در سپتامبر پارسال پروتکل دوم میثاق بین‌المللی حقوق سیاسی و مدنی این سازمان را امضا کرد که کشورش را متعهد به لغو حکم اعدام می‌کرد.

 

لغو مجازات اعدام در قزاقستان حاصل هر فرآیندی بوده باشد ما را به دنیایی عاری از اعدام نزدیک تر می کند. متاسفانه  جمهوری اسلامی ایران بعد از چین همچنان رکورددار بیشترین میزان اعدام در جهان است. اما لغو مجازات اعدام در قزاقستان به ما اعتماد به نفس و قدرت بیشتری برای لغو این مجازات ضد انسانی در ایران خواهد داد. همه چیز شدنی است حتی اگر بند ناف یک حکومت مثل رژیم اسلامی با اعدام بسته شده باشد. اتکا ما برای لغو عملی مجازات اعدام در ایران مبارزه و اعتراض دسته جمعی و جلب حمایت جهانیان برای حمایت از این مبارزات و خواست بایکوت جهانی جمهوری اسلامی است.

 

جنبش علیه اعدام  جنبشی قوی و گسترده در ایران است. این جنبشی است که بخش وسیعی از مردم و سازمانهای سیاسی و کارگری و دانشجویی و خانواده های دادخواه به اشکال مختلف در آن سهیم هستند. دفاع از زندگی و برقراری جامعه ای بدور از خشونت و جنایت و لغو مجازات ضد انسانی اعدام و توقف فوری اعدام ها اهداف این جنبش هستند. مصاف جنبش علیه اعدام با جمهوری اسلامی در سالهای گذشته منجر به کمپین ها بزرگی علیه اعدام شده و موفقیت هایی را نصیب خود ساخته است.

 

جمهوری اسلامی اکنون در در عرصه جهانی بخاطر نقض سیستماتیک و گسترده حقوق و آزادیهای سیاسی و مدنی در ایران و بکار بردن شکنجه علیه مردم معترض و به قتل رساندن آنها  از همه سو تحت فشار است. صدور قطعنامه های مختلف از سوی مجامع بین المللی علیه رژیم اسلامی و محاکمه و دستگیری شماری از عوامل آن در خارج کشور به دلیل جنایت علیه بشریت و تدارک عملیات تروریستی جنبه دیگری از این فشار جهانی است. ما در آغاز راهی قرار داریم که با بسیج و تلاش بیشتر می تواند به طرد جهانی جمهوری اسلامی بیانجامد.

 

 اینها دو عاملی هستند که می توانند زمینه و شرایط لغو عملی مجازات اعدام در ایران را فراهم آورد. کمیته بین المللی علیه اعدام قبل از هر چیز خواهان توقف فوری اجرای همه احکام اعدام است. در عین حال ما خواستار این هستیم که صدور حکم اعدام از سوی مراجع قضایی و دادگاهها خاتمه یابد. و بالاخره ما به لحاظ قانونی می خواهیم که اعدام از قوانین کشور حذف شود. فراخوان ما این است که برای زیر فشار گذاشتن جمهوری اسلامی و متحقق ساختن این خواستها همه نیروی خود را به میدان بیاوریم.

 

  

 

کمیته بین المللی علیه اعدام

۱۴ دی ۱۳۹۹- ۳ ژانویه ۲۰۲۱

سه زندانی در زندان زاهدان اعدام شدند


بنا به گزارشات منتشر شده سحرگاه روز یکشنبه ۱۴ دی سه زندانی به نامهای حسن دهواری، الیاس قلندرزهی و امید محمودزهی در زندان زاهدان اعدام شدند. با اینکه وکیل حسن دهواری و الیاس قلندرزهی از ثبت اعاده دادرسی در دبیرخانه دیوان عالی کشور خبر داده بود ولی دستگاه آدمکشی جمهوری اسلامی هیچگونه اعتنایی به این درخواست نکرد و زندانیان محکوم به اعدام را به قتل رساند.

در هفته های گذشته جمهوری اسلامی حداقل شش زندانی را در زندان زاهدان اعدام کرده است.

اعدام جوانان استان سیستان و بلوچستان تحت عناوین مختلفی صورت می گیرد. جمهوری اسلامی از آنها بعنوان "قاچاقچی مسلح" و یا "محارب" یاد می کند. اما اینها جوانانی هستند که قبل از هر چیز قربانی تبعیض و نابرابری هستند  و از مشکلات زیادی رنج می برند. بی آبی، بی نانی، بی گازی، بیکاری و مدارس کپری، محرومیت و تبعیضات عدیده از مشکلات بیشمار آنهاست.

پاسخ این مردمان محروم اعدام و کشتن جوانهای آن نیست. پاسخ این مردم رفع تبعیض و بی عدالتی است. پاسخ این مردم فقر زدایی، آب آشامیدنی لوله کشی شده، مسکن مناسب، مبارزه با خشکسالی، تاسیس مدارس و بیمارستان و اقدامات رفاهی دیگر در جهت آسایش شهروندان است. جمهوری اسلامی نه تنها در این جهت کار نمی کند بلکه با اعدام های بیشتر صورت مسئله اصلی را پاک می کند و جواب مردم را با خشونت و بی رحمی بدهد.

کمیته بین المللی علیه اعدام ضمن محکوم کردن هر مورد اعدامی از حق حیات دفاع می کند و اعدام را جنایت سازمانیافته دولتی می داند. ما معتقدیم دولت  به جای اینکه به کشتن و قتل شهروندان بپردازد باید در قبال جان و زندگی آنها مسئول باشد و زندگی آسوده و با رفاهی را برای همگان تامین کند. کمیته بین المللی علیه اعدام همگان را به مبارزه گسترده تر برای  لغو مجازات ضد انسانی اعدام و رژیم اعدام جمهوری اسلامی  دعوت می کند.

کمیته بین المللی علیه اعدام

۱۴ دی ۱۳۹۹- ۳ ژانویه ۲۰۲۱
سخنی در باره مواردی از احکام اعدام در ایران

حسن صالحی- سخنگوی کمیته بین المللی علیه اعدام

در این نوشته بطور مختصر می خواهم به چند مورد از احکام اعدام در ایران اشاره ای داشته باشم و بر اهمیت مبارزه وسیعتر علیه اعدام و حکومت اعدام جمهوری اسلامی تاکید کنم.

 معترضین آبان ۹۸همه خبر دارید که جمهوری اسلامی برای سه تن از معترضین آبان ۹۸ یعنی سعید تمجیدی، محمد رجبی و امیر حسین مرادی حکم اعدام صادر کرد. ولی بعد از اعتراضات وسیع و گسترده در داخل و خارج کشور و به خصوص برپایی طوفان توییتری بی سابقه برای نجات جان این سه زندانی، جمهوری اسلامی عقب نشست و دیوان عالی حکم اعدام آنها را لغو کرد و برای بررسی مجدد به دادگاه انقلاب سپرد. حالا دیوان عالی هم "ایرادات شکلی" در رسیدگی به این پرونده را پذیرفته و هم گفته است که "اعمال ارتکابی نامبردگان با توجه به کم و کیف آن و شرایط پیش آمده در حد محاربه نیست". مهم نیست که اینها به چه زبانی حرف می زنند ولی این بطور قطع نشانه عقب نشینی جمهوری اسلامی در مقابل اراده متحدانه ما مردم است. خیلی ساده جمهوری اسلامی در اعدام این سه جوان شکست خورد و طبعا همه ما از این بابت خوشحالیم. ولی این کافی نیست. این سه جوان جرمی مرتکب نشده اند که حالا باید پرونده آنها یکبار دیگر در دادگاه انقلاب مورد بررسی قرار گیرد. خواست ما آزادی فوری این سه معترض آبان است. موفقیت در متوقف کردن اعدام این سه جوان را به سکویی برای آزادی فوری آنها تبدیل کنیم.

شاکر بهروز- دومین حکم اعدام

شاکر بهروز زندانی محبوس در زندان ارومیه است که اخیرا دومین حکم اعدام علیه وی صادر شده است. بنا به گزارشات موجود  شاکر بهروز در سال ۹۷ به عضویت حزب دمکرات کردستان که پایگاه آن در خاک عراق است در می آید و در شهریورماه همان سال با گرفتن امان نامه به ایران بازمی گردد. با وجود داشتن امان نامه وی ابتدا حکم ۵ سال حبس به اتهام عضویت در یکی از احزاب اپوزیسیون (حزب دموکرات کردستان) دریافت می کند و سپس این حکم به اعدام به اتهام "بغی از طریق عضویت در کومله و قتل یکی از اعضای سپاه پاسداران در منطقه مرگور ارومیه" تغییر پیدا می کند. اخیرا هم با یک پرونده سازی جعلی دومین حکم اعدام علیه او صادر شده است. یک منبع مطلع از شرایط این زندانی در خصوص پرونده سازی برای وی گفته است"ماموران امنیتی خانواده همسایه آقای بهروز که از اعضای سپاه پاسداران بود و چند وقت پیش کشته شده را تهدید کرده‌اند که اگر از شاکر بهروز به اتهام قتل شکایت نکنند حقوقشان از بنیاد شهید قطع خواهد شد."
این یکی از مواردی است که به قول زنده یاد نوید افکاری "برای طناب دارشان دنبال گردن می گردند".  کسی که برای بازگشتش به ایران "امان نامه" گرفته است به دوبار اعدام محکوم می شود. آنهم به دلیل "جرایمی" که مرتکب نشده است و حتی در یک مورد خانواده مقتول خود حاضر است به نفع شاکر بهروز شهادت دهد. ما بارها گفته ایم که در جمهوری اسلامی بیگناهان را می کشند تا به قول خودشان سایرین "درس عبرت" بگیرند. مهم نیست که متهم واقعا جرمی مرتکب شده باشد، مهم این است که کسی را بکشند تا مردم مرعوب شوند و حکومت اعدام که حافظ  نظم ستم و استثمار است به بقای خود ادامه دهد. اینچنین است  که قوه قضائیه که قرار بوده "دادگستر" باشد در نقش یک ماشین آدم کشی تمام عیار ظاهر می شود. حقیقت این است که نه فقط باید احکام اعدام فورا لغو شوند بلکه قوه قضائیه جمهوری اسلامی با قوانین شلاق و سنگسار و اعدام و مثله کردن انسانها باید منحل شود. ما خواهان انحلال وزارت اطلاعات سپاه، بسیج و نهادها و نیروهای امنیتی، سرکوبگر و مسلح حکومت هستیم. ما خواهان خلع ید حاکمین کنونی از قدرت اعم از ولی فقیه، رئیس جمهور و رئیس قوه قضائیه و همه مقامات دولتی هستیم. 
مورد سعید محمدی فرد
سعید محمد فرد جوانی ۳۶ساله از کرمانشاه است كه ۶ سال است پشت ميله هاى زندان هرشب را با كابوس اعدام به صبح ميرساند. او متأهل و دارای دو فرزند ۶ و ۱۱ ساله است. او استوار ارتش بوده و متهم است که در اردیبهشت ماه ۱۳۹۴ که به دوستی آسیب می رساند که متاسفانه بعد از بیست روز فوت می کند. او طبق قوانین ضد انسانی قصاص جمهوری اسلامی محکوم به اعدام می شود. خانواده مقتول از اعدام گذشته است ولی طلب چهار میلیارد تومان بابت "دیه" کرده است. خانواده  سعید محمدی فرد توانایی پرداخت چنین مبلغی را ندارد و از همین رو همسر ایشان با اعلام یک شماره حساب از عموم کمک خواسته است. آنها تا ۱۴ دیماه ۱۳۹۹ فرصت دارند "دیه" را پرداخت کنند و گرنه حکم اعدام به مورد اجرا گذاشته می شود. قبل از هر چیز با خانواده مقتول که عزیزشان را در این حادثه ناگوار از دست داده اند ابراز همدردی می کنیم. ولی بار دیگر باید تاکید کنیم که اولا ما مخالف اعدام به هر دلیل و بهانه ای هستیم و ثانیا مخالف سرسخت قوانین قصاص که خانواده مقتول را در این جنایت دولتی سهیم می کند. ما همه خانواده ها که عزیزی را در پرونده های مشابه از دست داده اند می خواهیم که به قوانین قرون وسطایی قصاص پشت کنند و رای به زندگی  بدهند. اگر هم طلب مبلغی جهت ضایعه جبران ناپذیر وارد آمده دارند خارج از قوانین جمهوری اسلامی عمل کنند و خود راسا با خانواده متهم به توافق برسند. بطور قطع مبلغی که اینجا بعنوان "دیه" تعیین شده است یعنی مبلغ چهار میلیارد تومان مبلیغ بسیار هنگفتی است که حتی اگر مردم خیر هم دخالت کنند شاید خانواده  سعید محمدی فرد قادر به تهیه آن نباشند. ما صمیمانه از اعضای خانواده مقتول تقاضا داریم که در تصمیم خود تجدید نظر کنند.

ــــــــــــــــــــ

 خطر اعدام حمید میربلوچ‌ زهی را تهدید می کند. جلوی اعدام وی را بگیریم!


بعد از اعدام بیرحمانه شعیب و‌ بهنام ریگی اکنون جمهوری اسلامی می خواهد حمید میربلوچ زهی را اعدام کند. 

به گفته مصطفی نیلی، وکیل دادگستری، ‌‎#حمید_میربلوچ‌زهی با خانواده تماس گرفته و از آنها خواسته است که جمعه ۵ دیماه (۲۵ دسامبر)  برای ملاقات آخر به زندان بروند.

این وکیل دادگستری از مقامات قضایی خواسته است که اجرای حکم را متوقف کرده و اجازه دهند اعاده دادرسی وی بررسی شود.

حمید میربلوچ‌ زهی در سال ۱۳۹۴ به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی و محاربه» زندانی شد. ابتدا به او‌ حکم ۱۵ سال زندان دادند و سپس این حکم به اعدام تغییر یافت. 

این زندانی سیاسی اتهامات وارده را رد کرده است.  حمید میربلوچ‌ زهی که بهمراه تعداد دیگری دستگیری شد در زندان زهدان تحت شکنجه های جسمی و روحی قرار گرفته است. این زندانیان گفته اند که تحت شکنجه مجبور به اعتراف علیه خود شده اند.

کمیته بین المللی علیه اعدام خواهان لغو فوری حکم اعدام حمید میربلوچ‌ زهی است و همگان را به اعتراض برای لغو حکم اعدام وی فرا می خواند. 
اعدام قتل سازمان‌یافته دولتی است و این مجازات ضد انسانی باید از قوانین قضایی کشور حذف شود.

با  هشتگ #StopExecutionHamid به حکم اعدام حمید میربلوچ‌ زهی اعتراض کنید.

کمیته بین المللی علیه اعدام

۵ دیماه ۱۳۹۹- ۲۵ دسامبر ۲۰۲۰

جمهوری اسلامی دو جوان را در زندان زاهدان اعدام کرد
شنبه, ۲۹ام آذر, ۱۳۹۹ 

همانطور که بیم آن می رفت بنا با اخبار دریافتی متاسفانه جمهوری اسلامی دو جوان محکوم به اعدام در زندان زاهدان به نامهای شعیب و بهنام ریگی را صبح امروز شنبه ۲۹ آذر اعدام کرده است. بنا به خبری که ما دریافت کرده ایم به خانواده های این دو تن گفته شده است برای تحویل گرفتن اجساد آنها به پزشکی قانونی مراجعه کنند.بهنام ۲۳ ساله و شعیب ۲۵ ساله به مدت چهار سال بود که بدون داشتن یک دادرسی عادلانه در زندان بسر می بردند. جمهوری اسلامی به آنها اتهامات مربوط به مواد مخدر را نسبت داده بود ولی نزدیکان این دو تن اتهامات نسبت داده شده ‌را رد می کنند.مامورین رژیم روز گذشته برای دفع فشار خانواده ها و مردم معترض به دروغ گفته بودند که اعدام آنها را به تعویق انداخته اند. ما همان موقع هشدار دادیم که این می تواند مانور رژیم برای عقب زدن اعتراضات باشد تا سپس بتواند این دو جوان را اعدام کند.کمیته بین المللی علیه اعدام این جنایت جمهوری اسلامی را بشدت محکوم می کند و خواهان لغو فوری همه احکام اعدام در ایران است. از فیس بوک حسن صالحی


    


اطلاعیه درباره خطر اعدام دو زندانی در زاهدان

بدنبال انتقال دو تن از زندانیان زاهدان به اسامی بهنام و شعیب ریگی به سلول انفرادی جهت اجرای حکم اعدام اکنون به کمیته بین المللی علیه اعدام خبر رسیده است که حکم اعدام این دو تن به تعویق افتاده و هر دو  به بند عادی بازگردانده شده اند. صبح امروز ۲۸ آذر ماه ملاقات آخر خانواده ها با زندانیان صورت گرفته بود. بهنام ریگی دانشجو ۲۳ ساله بهمراه شعیب ریگی ۲۵ ساله چهار سال است که بدون برخورداری از یک دادرسی عادلانه  به اتهاماتی  که به جرایم مواد مخدر نسبت داده شده است در زندان بسر می برند.

 نزدیکان این دو تن به کمیته بین المللی علیه اعدام گفته اند که اتهامات نسبت داده شده به این دوتن صحت ندارد. کمیته بین المللی علیه اعدام از خانواده های بهنام و شعیب ریگی می خواهد که نسبت به انتقال این دو زندانی به بند عمومی و تعویق اعدام آنها مطمئن شوند. تجربه ثابت کرده است که جمهوری اسلامی گاها برای دفع فشار اعتراضی اخبار دروغی را تحویل خانواده های می دهد و سپس زندانیان را اعدام می کند. ما از این خانواده ها و مردم شریف زاهدان می خواهیم که برای جلوگیری از اعدام این دو تن در جلوی زندان زاهدان دست به تجمع بزنند. اعدام قتل عمد حکومتی است و باید ملغی شود.

 

کمیته بین المللی علیه اعدام

۲۸ آذر ۱۳۹۹- ۱۸ دسامبر ۲۰۲۰


کافی نیست! بایکوتشان کنید

قتل و ترور روح اله زم، در صدر اخبار بین المللی

دولتهای فرانسه، کانادا، امریکا، آلمان و بسیاری دیگر این جنایت وحشیانه حکومت تروریست اسلامی را محکوم کردند. سازمانهای بین المللی مدافع حقوق انسانی و مدافع حقوق روزنامه نگاران و مدافعین آزادی بیان، بشدت این جنایت جدید حکومت اسلامی را محکوم کردند و شریف منصور، عضو «کمیته حفاظت از روزنامه نگاران» که مقر آن در نیویورک است با محکوم کردن اعدام روح‌الله زم به آسوشیتد پرس گفت: «این اقدامی هیولاوار و شرم‌آور است و جامعه بین‌المللی نباید اجازه دهد که نادیده گرفته شود.» منصور اضافه کرد: «مقامات ایرانی با اعدام روح‌الله زم به جمع باندهای جنایتکار و افراط گرایان خشنی پیوستند که روزنامه‌نگاران را با به قتل رساندن ساکت می‌کنند.» سازمان عفو بین الملل این جنایت را بشدت محکوم کرد و رها بحرینی از مسئولین این سازمان گفت باید جامعه بین المللی به این جنایت عکس العمل نشان دهد.

دولت فرانسه بعد از جنایت و کشته شدن یک شهروند پناهنده در فرانسه، بیانیه تقبیحی داد در حالیکه از روزی که زم ربوده شد، در جریان کل پرونده بود و وقتی او به اعدام محکوم شد، ما چیزی از این دولت فخیمه نشنیدیم. فقط باید تصور کنید اگر یک فرانسوی در خطر اعدام بود چه کارهایی میکردند و در این مورد تا چه حد لاقیدی بخرج دادند.

اکنون که روشن شده، حتی به روح اله زم خبر نداده بودند که حکم اعدام او تائید شده ، اکنون که روشن شده، رئیسی مسئول دستگاه جنایت اسلامی و رئیس قوه قضاییه آدمکش این حکومت، خود وارد داستان شده و به زم قول داده بود که اگر با بازجویان و فیلمبرداران حکومتی همکاری کند، او را مبادله خواهند کرد ، حالا که روشن شده کوچکترین حقوق این اسیر دست حکومت داعش رعایت نشده، چرا وزارت خارجه فرانسه سفیر این حکومت خونخوار را فرا نمیخواند و به اینها نمیگوید باید خاک فرانسه را ترک کنند.

دولت آلمان و وزارت امور خارجه این دولت طبق معمول بیانیه ای را که همواره بعد از کشتن انسانها آماده دارند از کشوی میز خود بیرون کشید و اندر تقبیح اعدام انشا نوشت و خیال کرد وظیفه خود را انجام داده استو جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا این جنایت را تقبیح کرد و یک قدم عقب رفت و گفت، در همایش تجارت ایران و اروپا که فردا دوشنبه قرار است برگزار شود، نمیرود و فقط پیام میفرستد.

پایگاه خبری پولیتیکو خبر داد که جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که قرار بود روز دوشنبه سخنران «اصلی» همایش تجارت اروپا و ایران باشد و به همراه محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران و چندین سفیر از کشورهای اروپایی در آن شرکت کند، پیامی ضبط شده به این مراسم ارسال خواهد کرد.

این نهایت عکس العمل دولتها در مورد آدم کشی وحشیانه حکومت اسلامی است.

مردم آزاده و معترضین به این جنایت و ترور !

خبر اعدام روح اله با موجی از خشم در دنیا مواجه شده است. در بسیاری از رسانه های بین المللی و در کشور آلمان اکثر رسانه های اصلی از جمله اشپیگل، فرانکفورتر آلگماینه و دی تسایت و بیلد و بسیاری دیگر روز گذشته خبر را منعکس کرده و بهت و حیرت و نفرت خود را اعلام کردند.

خانم مهسا رازانی، همسر روح‌الله زم نیز با انتشار تصویری از محل دفن او در صفحه اینستاگرامش نوشت: «روح الله زم در عراق بازداشت نشد، ربوده شد. روح الله زم، اعدام نشد، با طناب دار ترور شد

اکنون وظیفه ما هست که با شدت و حدت تمام یقه دولتها و بویژه مقامات اتحادیه اروپا را گرفته و اعلام کنیم. بس کنید! تجارت با این قاتلین مردم ایران را تمام کنید. کنفرانس فردا را تحریم کنید و سفارت خانه های این حکومت را تخته کنید. این حکومت هر روز خون میریزد و جنایت میکند. اینها قاتلین مردم ایران هستند، از نهادهای بین المللی بیرونشان کنید

 

مینا احدی

 روح الله زم اعدام شد!

"شما میگید اغتشاشات ما میگیم اعتراضات"

سحرگاه روز ۲۲ آذر ماه ۱۳۹۹جمهوری اسلامی روح الله زم مدیر کانال تلگرامی "آمدنیوز" را اعدام کرد. این یکی دیگر از نمونه های جنایت آشکار جمهوری اسلامی علیه بشریت است. یک روزنامه نگار را می کشند و به قتل می رسانند تا به همه نشان دهند که کسی اجازه ندارد علیه آنها هیچگونه افشاگری کند و کثافات و دزدیهای آنها را برملا سازد و یا منعکس کننده صدای اعتراض مردم باشد. این علت اصلی به قتل رساندن و کشتن روح الله زم است.

جمهوری اسلامی روح الله زم را در سال گذشته با توطئه به عراق کشاند و  با همکاری دستگاه امنیتی دولت عراق از این کشور ربود و به ایران برد. او را تحت شکنجه های زیاد وادار به اعتراف علیه خود کردند و در یک دادگاه به ریاست قاضی صلواتی، جلاد و آدمکش حرفه ای جمهوری اسلامی، به اعدام محکوم کردند. روح الله زم در جریان اعترافات اجباری تلویزیونی در جواب به خبرنگار- بازجو علی رضوانی که می خواست اعتراضات حق طلبانه مردم را تخطئه کند گفته بود که "شما میگید اغتشاشات ما میگیم اعتراضات"! 

متاسفانه ما نتوانستیم روح الله زم را از اعدام نجات دهیم. جمهوری اسلامی در اجرای این حکم جنایتکارانه تعجیل زیادی داشت. اما این جنایت و قتل وحشیانه یک روزنامه نگار باید با اعتراض وسیع و گسترده در ایران و جهان روبرو شود. جمهوری اسلامی باید بداند که قتل روح الله زم برای او هزینه زیادی خواهد داشت. جمهوری اسلامی با کشتن و آدمکشی نخواهد توانست خللی در عزم و اراده مردم و رشد فزاینده اعتراضات آنها برای به زیر کشیدن این حکومت فاسد و جانی ایجاد کند.

کمیته بین المللی علیه اعدام از اعدام جنایتکارانه روح الله زم نخواهد گذشت و این جنایت را سند دیگری بر لزوم بایکوت سیاسی و انزوای جهانی جمهوری اسلامی می داند. ما از همه دول غربی می خواهیم که نسبت به این قتل واکنش نشان دهند و و حکومت آدمکشان اسلامی را تحت فشار سیاسی قرار دهند. ما از دولتهای جهان و جامعه جهانی می خواهیم که جمهوری اسلامی را بایکوت سیاسی کنند. ما همه مردم را فرامی خوانیم که در شبکه های مجازی به شکل متحد و یکپارچه در اعتراض به قتل و اعدام روح الله زم واکنش نشان دهند. ما باید با صدور اطلاعیه ها و فراخوانهای متعدد ضمن محکوم کردن اعدام روح الله زم رو به جمهوری اسلامی اعلام کنیم که از آزادی بیان و اعتراض قاطعانه دفاع می کنیم. اعدام ها در ایران باید متوقف شود. اعدام قتل عمد دولتی است، جنایتی آشکار است و باید ملغی شود. ما خواهان لغو فوری همه احکام اعدام در ایران هستیم. ما  خواهان تشکیل یک دادگاه جهانی برای رسیدگی به جنایات جمهوری اسلامی هستیم.

 

کمیته بین المللی علیه اعدام

۲۲ آذر ماه ۱۳۹۹-۱۲ دسامبر ۲۰۲۰دو ساعت قبل، در تهران روح اله زم اعدام شد!

رسانه های حکومت نکبت اسلامی اعلام کردند که روح اله زم را همین امروز ٢٢ آذر ماه در تهران اعدام کردند.

حکومت خون و جنایت اسلامی، یکبار دیگر سبعیت و وحشیگری خود را به نمایش گذاشت.

روح اله زم را با ترفند و فریبکاری به عراق کشاندند و سپس در برنامه های همیشگی شکنجه و سلول انفرادی و تهیه فیلم های نفرت انگیز اعتراف، دچار این توهم شدند که با این کارها میتوانند افکار عمومی را قانع کنند که روح اله زم، جاسوس بوده و رابطه با مقامات چندین کشور بوده و چنین و چنان کرده و باید او را بکشند.

نخیر او را کشتید چون دستش را در لانه زنبوران کرده بود. او را کشتید چون از تاریکخانه های شما افشاگری میکرد، او را کشتید چون کسی بود که از درون نظام آمده بود و پدرش بخشی از سیستم شما بود ولی او به این سیستم پشت کرده و علیه شما می نوشت. او را کشتید چون از درون خود شما حتی در سطح وزیر و رئیس اطلاعات شما برای آمد نیوز خبر ارسال میشد و بالاخره او را کشتید چون علیه خانواده لاریجانی و طبری و دزدیهای بخشی از شما قاتلین و دزدان افشاگریهایی کرده بود.

روح اله زم را کشتید تا به همه نیروهای خودتان که زیر دلشان خالی شده نشان دهید هنوز میتوانید به مردم چنگ و دندان نشان دهید. غافل از اینکه این جنایات، نفرت از شما داعشی های حاکم بر ایران را صد چندان خواهد کرد. دور نیست روزی که با سرنگون کردن این بساط آدم کشی و رذالت و سبعیت، همه شما تک تک شما قاتلین و صادر کنندگان رای های این چنینی و شکنجه گران و مدافعان این جنایت اسلامی را پای میز محاکمه بکشانیم. می بینید که دنیا علیه شما است و مردم ایران مترصد فرصتی هستند که بساط همه شما را جمع کنند. پس بترسید از روزی که مردم ایران که در اثر حکومت چهل و دوساله شما، اکنون با فقر مطلق، بی حقوقی و سرکوب و دیکتاتوری و خون ریزی جلادان اسلامی دست و پنجه نرم میکنند، مجددا روانه خیابانها شده و این بار برای همیشه بساط شما را جمع کنند.

ننگ و نفرت بر حکومت آدم کش اسلامی

نابودباد دستگاه جهنمی اعدام و کشتار اسلامی

مینا احدی

١٢ دسامبر ٢٠٢٠

حکم اعدام روح الله زم باید ملغی شود! 

حکم اعدام روح الله زم مدیر کانال تلگرامی آمد نیوز و یکی از منتقدین جمهوری اسلامی از سوی دیوان عالی کشور تایید شده است. غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه رژیم اسلامی گفته است که" بیش از یک ماه قبل دیوان عالی کشور به حکم روح الله زم رسیدگی کرد و حکم صادره به تایید رسید".

روح الله زم در مهرماه سال گذشته توسط جمهوری اسلامی در کشور عراق ربوده شد و سپس در دادگاهی به ریاست قاضی صلواتی به اعدام محکوم گردید. کمیته بین المللی علیه اعدام ربودن روح الله زم و سپس صدور و تایید حکم اعدام وی  را یک اقدام تروریستی و ضد انسانی می داند و آنرا شدیدا محکوم می کند. روح الله زم به دلیل انتقادش از جمهوری اسلامی حکم اعدام گرفته است و باید این حکم با اعتراض وسیع و گسترده در جامعه روبرو شود. از نظر ما راه اندازی رسانه نه فقط جرم نیست بلکه یکی از حقوق پایه ای شهروندان است. این حق طبیعی هر رسانه ای است که مردم را دعوت به اعتراض و مبارزه کند.

ما همه را فرامی خوانیم که با برپایی گردهمایی و راه اندازی توفان توییتری و یا هر طریق مناسب دیگری نسبت به حکم اعدام روح الله زم قویا اعتراض کنید.

 

کمیته بین المللی علیه اعدام

۱۸ آذر ۱۳۹۹- ۸ دسامبر ۲۰۲۰

دیپلماسی گروگانگیری جمهوری اسلامی

 گفتاری مشترک از هرمز رها مسئول کمیته بین المللی علیه اعدام و حسن صالحی سخنگوی این کمیته. اجرا از حسن صالحی

چندی پیش محمد جواد ظریف اعلام داشت که رژیم اسلامی ایران برای مبادله زندانیان با دول غربی آماده است. یعنی اینکه در قبال آزادی تروریست ها و عوامل رژیم اسلامی که در کشورهای غربی در زندان بسر می برند جمهوری اسلامی حاضر است که شهروندان خارجی و یا شهروندان دو تابعیتی را که بی گناه و با اتهامات پوچ و واهی در سیاه چالهای رژیم اسلامی با احکام سنگین زندان و اعدام به گروگان گرفته شده اند، مبادله کند. او گفته است که این امر "به نفع همه خواهد بود".

این "نفع همگانی" نیست. این رندی اسلامی که جواد ظریف آن را نمایندگی می کند. واقعیت این است که جمهوری اسلامی عمدتا با طرح و نقشه قبلی و تحت عناوین مختلف عده ای از شهروندان دو تابعیتی و یا محققین خارجی را به ایران می آورد و سپس سپاه پاسداران آنها را تحت عنوان جاسوس و یا القابی دیگر دستگیر می کند و آنگاه همچون گروگان بر سر آنها به معامله می پردازد. نتیجه این معامله یا پول هنگفتی است که جهت آزادی گروگانها نصیب شان می شود و یا آزادی عوامل و مزدوران جمهوری اسلامی است که در خارج کشور زندانی هستند.

اخیرا عباس عراقچی، معاون ظریف، گفته است که رژیم اسلامی در یک سال گذشته پنج مورد تبادل زندانیان با آمریکا، فرانسه، تایلند و استرالیا داشته و شش زندانی خارجی در مقابل ۸ تن از عوامل جمهوری اسلامی آزاد شده اند. آخرین نمونه آن مبادله "کایلی مور گیلبرت" محقق استرالیایی-بریتانیایی با سه تن از عوامل جمهوری اسلامی بود که در طرح ترور یک دیپلمات اسرائیلی در سال ۲۰۱۲ در تایلند مشارکت داشتند. برخی آمادگی ظریف برای مبادله زندانی را درخواستی برای  مبادله اسدالله اسدی، دیپلمات زندانی رژیم اسلامی در بلژیک به اتهام نقش داشتن در طرح بمب‌گذاری نشست مجاهدین خلق با احمد رضا جلالی محقق ایرانی- سوئدی می دانند که در ایران به اتهام واهی جاسوسی به اعدام محکوم شده است. حتی در این میان از حمید نوری هم اسم برده شده است که به دلیل نقشش در قتل عام زندانیان سیاسی در تابستان ۱۳۶۷ در زندان سوئد و در انتظار رسیدگی به جرایمش بسر می برد .

طبعا همه ما از آزادی انسانهایی نظیر "کایلی مور گیلبرت" و یا آزادی احتمالی احمد رضا جلالی که بنا به اتهامات واهی و کذب به اعدام محکوم شده است خوشحال می شویم. این زندانیان در واقع مرتکب جرمی نشده اند بلکه به زندان افتاده اند و به احکام ظالمانه زندان و اعدام محکوم شده اند تا بعنوان مهره ای در دیپلماسی گروگانگیری جمهوری اسلامی مورد استفاده و معامله قرار گیرند.

راه اصولی و موثر آزادی کسانی که بعنوان گروگان در زندانهای جمهوری اسلامی بسر می برند اعمال فشار گسترده سیاسی بر جمهوری اسلامی است نه تسلیم شدن به آن! اگر احکام زندان و اعدام با بایکوت و تحریم سیاسی تمام عیار جمهوری اسلامی از سوی دول غربی رویرو شود جمهوری اسلامی قدرت مانور زیادی نخواهد یافت و  دیپلماسی گروگانگیری آن به شکست خواهد انجامید.

 در واکنش به خطر اعدام احمد رضا جلالی پارلمان بلژیک اخیرا با تصویب یک لایحه، به جمهوری اسلامی هشدار داد که در صورت اعدام احمدرضا جلالی این امر برای رژیم اسلامی پیامدهای دیپلماتیک سنگینی بهمراه خواهد داشت. این اقدامی مثبت است که باید از سوی همه دولتهای اروپایی دنبال شود و جمهوری اسلامی زیر فشار خرد کننده تحریم سیاسی و دیپلماتیک وادار به عقب نشینی گردد.

وقتی که دول غربی از مبارزه با تروریسم صحبت می کنند همواره تاکید دارند که در مقابل اقدامات تروریستی  و ترس و وحشتی که تروریستها در جامعه ایجاد می کنند نباید تسلیم شد و به خواست آنها نباید تن داد. این سیاست در مقابل دولت های تروریست و مشخصا جمهوری اسلامی صدبار بیشتر صادق است. عدم برخورد قاطعانه به اقدامات تروریستی جمهوری اسلامی دست این رژیم را برای باج گیری بیشتری باز خواهد گذاشت و طبعا این مسئله پایانی نخواهد داشت. دولتها، حتی آنجا که بنا به عرف موجود در جوامع غربی  در مقابل گروگانگیری شهروندان توسط تروریست ها بعضا ناچار می شوند امتیازاتی به آنها بدهند این امر یک لحظه در تعرض و حمله به گروگانگیرها  و پیگرد و محکوم کردن آنها تخفیفی نمیدهد

ما خواهان تسلیم نشدن در مقابل دیپلماسی زور و گروگانگیری جمهوری اسلامی هستیم. ما خواهان این هستیم که جمهوری اسلامی برای اعمال ضد انسانی اش علیه مردم ایران و شهروندان خارجی و دو تابعیتی که به اسارت این رژیم درآمده اند زیر فشار سیاسی خرد کننده جهانی قرار گیرد. ما بر این باوریم که بایکوت سیاسی جمهوری اسلامی و قطع روابط دیپلماتیک، فرهنگی، ورزشی و نظامی با این رژیم قاتل  و تروریست تنها پاسخ شایسته ای است که می تواند دیپلماسی گروگانگیری رژیم اسلامی را مهار کند. ما خواهان آزادی احمد رضا جلالی و نازنین زاغری و کسان دیگری هستیم که بی دلیل و بنا به اتهامات کذب به زندان افتاده اند. ما از همه مردم جهان می خواهیم که بر دولتهای فشار بیاورند که برای آزادی کلیه زندانیان سیاسی و توقف فوری اعدامها و لغو همه احکام اعدام در ایران روابط سیاسی و دیپلماتیک خود را با این رژیم جنایتکار قطع کنند. پاسخ تروریستهای حاکم بر ایران طرد و انزوای جهانی این رژیم قاتل و تروریستی است.

 هرمز رها- مسئول کمیته بین المللی علیه اعدام

حسن صالحی- سخنگوی کمیته بین المللی علیه اعدام

۱۷ آذر ۱۳۹۹- ۷ دسامبر ۲۰۲۰

 

 

یک موفقیت بزرگ برای جنبش علیه اعدام:

اعاده دادرسی سه معترض محکوم به اعدام آبان ۹۸ در دیوان عالی کشور مورد پذیرش مجدد قرار میگیرد

آزادشان کنید!

شعبه اول دیوان عالی جمهوری اسلامی  رسما حکم اعدام #امیر_حسین_مرادی ، #سعید_تمجیدی و #محمد_رجبی را  نقض کرده واعلام کرده است که پرونده این سه نفر طی روزهای آتی جهت رسیدگی مجدد به شعبه هم عرض ارسال خواهد شد.

اعتراض وسیع و گسترده به حکم اعدام این سه معترض آبان ۹۸ و مشارکت میلیونها نفر در شبکه های مجازی و توییتر برای لغو احکام اعدام آنها عملا از اجرای این احکام جلوگیری کرده بود. اینکه دستگاه قضایی جمهوری اسلامی رسما این عقب نشینی را می پذیرد و پرونده ها را جهت رسیدگی مجدد به جریان می اندازد بدون شک یک موفقیت بزرگ برای جنبش علیه اعدام و همه کسانی است که برای نجات جان این سه جوان وسیعا به میدان آمدند.

کمیته بین المللی علیه اعدام این موفقیت را به همه مردم آزاده و مخالفین اعدام تبریک می گوید و خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی است.

اینبار ما باید به جمهوری اسلامی نشان دهیم که تا آزادی این سه عزیز که برای خواست آزادی و برابری و در اعتراض به فقر و نداری و بی حقوقی به خیابان رفتند و درد همه ما را فریاد زدند از پا نخواهیم نشست. جا دارد که بار دیگر در زمانی که پرونده این سه جوان در حال بررسی مجدد است در خیابان های تویتر و دنیای مجازی و در خیابانهای شهرهای ایران و کشورهای مختلف دنیا یکصدا فریاد زنیم که آزادشان کنید! جمهوری اسلامی نه فقط این سه جوان بلکه همه کسانی را که به دلیل شرکت در اعتراضات به حق مردمی شرکت داشته اند را باید فورا آزاد کند. کلیه احکام اعدام باید لغو شود.

 جنبش مردم بپاخاسته علیه اعدام و حکومت اعدام اگر توانست که جلوی اعدام این سه جوان معترض را بگیرد بطور قطع توانایی این را هم دارد که موجبات آزادی آنها را نیز با طوفانهای تویتری و اعتراضات خیابانی و اتحاد و همبستگی مردمی فراهم آورد.

زنده باد جنبش علیه اعدام!

کمیته بین المللی علیه اعدام

۱۵ آذر ۱۳۹۹- ۵ دسامبر ۲۰۲۰


به یاد شهلا جاهد، زن آزاده ای که به دست جمهوری اسلامی ایران اعدام شد!
فردا دهمین سالروز اعدام شهلا جاهد است.
در خانه من یک بخش مقدس وجود دارد، بخشی که نامه ها و لباسها و یادگاریهای اعدام شدگان را خانواده های آنها برایم فرستاده اند...
با شهلا از همان اولین ماههای دستگیر شدن او آشنا شدم و با او سالهای سال ارتباط داشتم. از زندان زنگ میزد و با من درد دل میکرد، حرف میزد و آواز میخواند و بتدریج از راه دور شروع کرد به سازمان دادن زنان زندانی. دو بار به کمک او کنفرانس تلفنی داشتم با زنان محکوم به اعدام، او زنانی را که در معرض اجرای حکم اعدام بودند به من معرفی میکرد و در نهایت صبح زود روز اول دسامبر ٢٠١٠ ساعت ده بمن زنگ زد و گفت: مینا امروز آخرین روز است. گفت میخواهند همین امروز مرا اعدام کنند و من از این طرف خط گریه میکردم و او مرا دلداری میداد تو هر چه که توانستی انجام دادی...
فردا سالروز اعدام شهلا جاهد است. زنی شجاع و آزاده که اسیر یک حکومت پوسیده و وحشی و زن ستیز شد. او را تا میتوانستند، شکنجه کردند، به نحوی که گفت هر کس بیاید این سیاهچالهای سپاه پاسداران همه قتلهای عالم را به عهده میگیرد. او را زدند و تحقیر کردند، یک قاضی بیمار و سادیست اسلامی او را تا پای چوبه دار برد و حتی بعد از اعدام هم دست از سر او برنداشتند و آمدند و در رسانه های حکومت نکبت اسلامی علیه او حرف زدند. چرا .... چون او محبوب قلبها شد. چرا... چون کمپینی که سازمان دادیم توجه میلیونها نفر را بخود جلب کرد. چرا... چون تا همین امروز تکلیف این پرونده روشن نیست و افکار عمومی در ایران با در صد بالایی فکر میکند شهلا قاتل نبود و او را قربانی کردند. قربانی حکومت انسان کش، قربانی مرد سالاری و قربانی هم دست و همراهی محمد خانی و خانواده مقتول با جانیان اسلامی. بیخود نبود که حکومت محمد خانی را بعد از اعدام شهلا هم همچون قهرمان به رسانه های خود آورد